Globālā digitalizācija, kā arī pandēmijas ietekme veicinājusi datu centru pakalpojumu izaugsmi. Datu centrs ir viens no tiem IT risinājumiem, kas ļauj paaugstināt biznesa procesu efektivitāti un drošību, kā arī būtiski samazināt tehniskās infrastruktūras uzturēšanas izmaksas. Šīs tendences ietekmē gan Latvijā gan pasaulē pieaugošā datu centru slodze, kas saistītas ar datu centru darbību un patērētās elektroenerģijas apjoma pieaugumu. Kas sagaida šo nozari turpmāk, stāsta “Tet” Datu centra biznesa attīstības vadītājs Māris Sperga.
Sistēmas noturības attīstīšana
Prasības nodrošināt nepārtrauktu infrastruktūras darbību katru gadu pieaug. Sistēmu lēndarbība un dīkstāve var būtiski ietekmēt uzņēmuma veiktspēju un pakalpojumu līmeni, tādējādi samazinot ieņēmumus. Jaunu standartu piemērošana, lai panāktu pilnīgu noturību un darbības nepārtrauktību, agri vai vēlu kļūs par nozares normu.
Perifērijas risinājumu izstrāde
Datu apjoma pieaugumu veicina arī ar tīklu savienoto ierīču pieaugums. Sagaidāms, ka to apstrāde notiks nevis centrālajos datu centros, bet gan perifērijā, tas ir, vietējos datu centros. Tas novedīs pie dažāda veida datu centru izvietošanas un jaunu datu centru veidu rašanās tīkla savienojamības nodrošināšanai.
Elektroenerģijas patēriņa pieaugums
Datu centru elektroenerģijas patēriņa pieaugums veicinās jaunu noteikumu un standartu rašanos, vides problēmas kļūs par jauniem izaicinājumiem nozarei. Jau tagad Eiropas Savienība ir pieņēmusi direktīvas, kas nosaka datu centru klimata neitralitāti līdz 2030. gadam. Nākotnē būs jārod efektīvi risinājumi visas IT infrastruktūras darbībai.
Investīciju apjoma palielināšana
Datu centru nozare ir izgājusi ārpus nišas kategorijas, kļūstot par ievērojamu nozari un šobrīd aktīvi piesaista jaunus investorus. Pieaug investīciju apjoms, kas, likumsakarīgi, veicina nozares attīstību.
Procesu automatizācija
Līdz ar inovācijām un ar mākslīgo intelektu balstītu mākoņpakalpojumu parādīšanos nozares automatizācija tikai uzņems apgriezienus. Tas vienkāršos lēmumu pieņemšanas un svarīgu darbību veikšanas procesu, izmantojot modernas datu centru vadības sistēmas.
Datu centru modernizācija
Datu centrs ir jānodrošina ar nepārtrauktu elektroapgādi, un šobrīd to visbiežāk, paralēli parastajam elektrības pieslēgumam, nodrošina ar ģeneratoriem. Tomēr paredzams, ka tuvāko gadu laikā ģeneratorus aizstās alternatīvas. Jau šobrīd ir piemēri veiksmīgai šādu tehnoloģisko risinājumu izmantošanai, kas paaugstina datu centru efektivitāti. Piemēram, 2011. gadā PUE (enerģijas izmantošanas efektivitāte) vidēji bija 1,98. 2020. gadā šis rādītājs jau bija 1,59. Tas nozīmē, ka gadu gaitā datu centri jau ir kļuvuši par 25% energoefektīvāki.
Apmaksas principu maiņa
Arvien vairāk IT infrastruktūras kritisko komponentu tiks apmaksāti pēc uzskaites principa, tas ir, pamatojoties uz resursu izlietojumu. Uzņēmumi jau tagad pāriet no kapitālizdevumiem uz tekošajiem darbības izdevumiem, un šī tendence tikai pastiprināsies.
Ir svarīgi atzīmēt, ka nozaru transformācija un digitālās ekonomikas attīstība tikai pastiprina datu centru lomu. Nākotnē, saistībā ar pāreju uz attālināto darba formātu un kopējo nozaru digitalizāciju, to nozīme tikai pieaugs. Jauni efektīvi IT risinājumi palīdzēs gan uzņēmumiem, gan valsts sektoram raiti un droši pielāgoties jaunajai realitātei.
Jau šobrīd Tet piedāvā dažādus pakalpojumus uzņēmumiem, kas vēlas optimizēt savu IT infrastruktūtu, piemēram, serveru noma, mākoņpakalpojumi (IaaS Tet Cloud), drošības risinājumi un sistēmu uzturēšana. Ir īstais mirklis sākt strādāt gudrāk, atvieglojot IT sistēmu menedžēšanas procesus un nododot tos profesionāļu rokās!