Tehnoloģiju uzņēmums SIA "Tet" datu centru energoefektivitātes uzlabošanai investē 300 000 eiro gadā, informē uzņēmumā.
Investīciju mērķis ir uzlabot jaudas izmantošanas efektivitāti, patērējot mazāk elektroenerģijas iekārtu dzesēšanai un skaitļošanas jaudu dzēšanai, lai klientiem varētu piedāvāt konkurētspējīgākus pakalpojumus. Datu centru enerģijas izmantošanas efektivitāti "Tet" novērtē, izmantojot jaudas izmantošanas efektivitātes līmeņa rādītāju.
Pašreiz Pērses ielas datu centram rādītājs ir 1,38, kas ir tuvu labākajiem rādītājiem, kādus šobrīd var sasniegt efektīvākie datu centri pasaulē, pauž kompānijas pārstāvji.
"Tet" Datu centru biznesa attīstības vadītājs Māris Sperga norāda, ka uzņēmuma datu centriem ir vienota monitoringa sistēma, lai datus varētu uzkrāt, analizēt un sistēmu pilnveidot. Datu centros tiek palielināti dzesēšanas temperatūras sliekšņi, jo jaunos serverus var dzesēt augstākā temperatūrā. Dzesēšanas tehnoloģijās izmantots ārpusē pieejamais vēsākais gaiss, to speciāli neatdzesējot, tāpat tiek mainītas kondicionēšanas iekārtas uz videi draudzīgākām un energoefektīvākām.
"Uzskatām, ka zemu emisiju datu centra pakalpojums uzlabos uzņēmuma konkurētspēju," pauž Sperga.
Šobrīd apmēram 39% datu centru jaudas izmanto mākoņpakalpojumu sniegšanai, taču ir klienti, kuri izvēlās informācijas tehnoloģiju (IT) infrastruktūru būvēt uz fiziskiem serveriem, norāda uzņēmumā.
Tāpat "Tet" speciālisti ir secinājuši, lai gan jaunie serveri tērē vairāk elektroenerģijas nekā vecie serveri, tomēr skaitļošanas jaudas proporcija pret patērēto enerģiju ir krietni lielāka. Tādējādi četrus līdz piecus serverus, kas kalpojuši vairāk nekā septiņus gadus, var aizstāt ar vienu līdz diviem serveriem, kas dod būtisku energoefektivitātes ietaupījumu.
Kompānijā norāda, ka tuvākajos gados "Tet" plāno paplašināt patēriņa monitoringu. Uzņēmums pašreiz ir veicis pirmā un otrā tvēruma siltumnīcefekta gāzu emisiju aprēķināšanu par pagājušo gadu. Tuvākajā nākotnē ir paredzēts aprēķinu paplašināt, aptverot visus grupas uzņēmumus un pievienojot nepieciešamās trešā tvēruma emisiju kategorijas. Tāpat "Tet" ir pievienojis vides, sociālos un pārvaldības (ESG) riskus uzņēmuma risku novērtēšanai, tostarp arī veicot klimata risku novērtējumu.
"Tet" konsolidētais apgrozījums 2022.gadā bija 326,656 miljoni eiro, kas ir par 29% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa saruka par 10,7% un bija 25,779 miljoni eiro. Vienlaikus paša "Tet" apgrozījums pērn bija 231,436 miljoni eiro, kas ir par 15,4% vairāk nekā 2021.gadā, bet kompānijas peļņa samazinājās par 10,2% un bija 24,056 miljoni eiro.
"Tet" pieder valstij SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"" personā (51%) un telekomunikāciju kompānijas "Telia Company" meitasuzņēmumam "Tilts Communications" (49%).