Starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs Coface ir mainījis biznesa vides novērtējumu vairākām valstīm, ņemot vērā ekonomiskās vides attīstību un valstu uzņēmumu darbības rezultātus.
Kā informēja Coface Latvia vadītājs Māris Lukins, Dienvideiropas krīzes dēļ šis novērtējums ir pazemināts Spānijai, Itālijai, Kiprai un Čehijai - mainoties no A4 uz A4 ar negatīvu tendenci Spānijai un Itālijai, no B uz C Kiprai un no A2 uz A3 Čehijai.
Savukārt Latvijas novērtējums pašlaik saglabā pozitīvu tendenci. «Coface Latvijas biznesa vides riska novērtējums pašlaik saglabājas B līmenī, bet varētu nākotnē mainīties pozitīvā virzienā. Tas liecina, ka biznesa vide Latvijā arvien uzlabojas, pieaug darījumu apjomi, uzņēmējdarbības vide kļūst drošāka», skaidro M. Lukins.
Dienvideiropas valstīs jūtama krīzes negatīvā ietekme, kas ietekmējusi biznesa vides novērtējuma samazināšanos.
Spānijā 1. ceturksnī atzīmēta ekonomikas lejupslīde šādu faktoru dēļ: ražošanas un pakalpojumu sektora aktivitātes kritums, mājokļu cenu samazināšanās par 30%, salīdzinot ar pirmskrīzes laiku, bezdarba pieaugums (24%). Novēlotu maksājumu un uzņēmumu bankrotu skaits Spānijā ir palielinājies ne tikai būvniecības nozarē, bet arī lauksaimniecībā un dažādās ražošanas nozarēs. Lēnā izaugsme aizkavē jebkādas valsts parāda samazinājuma iespējas.
Itālijā IKP turpina samazināties jau trešo ceturksni pēc kārtas un šī gada pirmajā ceturksnī samazinājās par 0,8%. Ražošanas nozarēs samazinās aktivitāte, bezdarbs sasniedzis 10,2%. Itālijas uzņēmumiem strauji pasliktinās maksātspēja, īpaši tādās nozarēs kā metalurģija, lauksaimniecība, būvniecība un tekstilražošana.
Kipra jau ir piektā valsts, kas ir lūgusi finansiālu palīdzību no eirozonas valstīm. Privātā sektora parāda lielums (311% no IKP 2011.gadā) ir augstākais Eiropā, bet korporatīvais parāds sasniedza 186% no IKP. Būvniecības nozare turpina stagnēt pēc īpašuma burbuļa plīšanas, tāpat arī naftas un ķīmiskā rūpniecība nav atguvusies pēc traucējumiem elektropiegādes jomā.
Skatoties uz citu reģionu valstīm pasaulē, pozitīva tendence ir vērojama Indonēzijā (no B uz B ar pozitīvu tendenci), Nikaragvā (no D uz C) un Ziloņkaula Krastā (no D uz D ar pozitīvu tendenci). Biznesa vides novērtējums ir samazināts Indijai (no A3 uz A3 ar negatīvu tendenci), Argentīnai (no B uz C) un Gvatemalā (no C uz B).