Kopumā izsniegto hipotekāro kredītu apjoms 2024.gadā Latvijā bija ap pieciem miljardiem eiro, kas ir par 5-6% vairāk nekā 2023.gadā, piektdien dzīvojamās vides kvalitātes un mājokļa pieejamības forumā sacīja Finanšu nozares asociācijas (FNA) valdes priekšsēdētājs Uldis Cērps.
Viņš uzsvēra, ka bankas ir spējīgas kreditēt un to dara, jo bankām ir pietiekami daudz kapitāla un likviditātes.
Saskaņā ar FNA apkopotajiem datiem, patlaban otrreizējā tirgū ģimene var atļauties 89 kvadrātmetrus plašu vidējas kvalitātes dzīvokli, bet pirmreizējā tirgū mājsaimniecība ar vidējiem ienākumiem var atļauties tikai 40 kvadrātmetru dzīvokli.
Cērps sacīja, ka jauno mājokļu tirgus kļūst arvien mazāk pieejams, jo īpašumu cenas un būvniecības izmaksas ir ļoti strauji augušas. Pieaugums sācies ap 2020.gadu, un tas bijis tikai nedaudz lēnāks nekā Lietuvā un Igaunijā.
Vienlaikus Cērps norādīja, ka Latvijas iedzīvotājs par mājokli vidēji nemaksā vairāk kā Eiropas Savienībā (ES), taču Latvijā iedzīvotāji mājokļos dzīvo diezgan lielā saspiestībā, tāpēc arī izmaksas uz vienu cilvēku ir zemākas. Cērps atzina, ka mājokļu izmaksas paaugstina zemā energoefektivitāte un zemā vidējā mājokļa kvalitāte.
Cērps skaidroja, ka pēdējo 12 gadu laikā mājokļu cenas ir augušas par aptuveni 90%, kas ir lielāks pieaugums nekā vidēji ES. Tikai pēdējos trīs gados mājokļu cenas aug līdzīgi kā ES, taču jāņem vērā, ka ES pieaugums šajos gados bijis straujš.
Savukārt mājokļu kvalitāte Latvijā ir piektā sliktākā ES, teica Cērps.
Tāpat Cērps atzina, ka Latvija atpaliek jaunu mājokļu celtniecībā, starp Baltijas valstīm ir zemākais izsniegto jauno būvatļauju skaits. Tāpat arī iedzīvotāju investīcijas mājokļos ir zemas, salīdzinot ar citām valstīm.