Bijušais Lielbritānijas premjers Tonijs Blērs atzinis, ka ir «dziļi satraukts» par iespēju, ka Apvienotā karaliste referendumā varētu izvēlēties pamest Eiropas Savienību, īpaši situācijā, kad Briseles rīcībā tiek nodots pārāk daudz pilnvaru.
Sarunā ar Vācijas laikrakstu Die Zeit T. Blērs norādīja - ir skaidrs, ka eirozonas krīze novedīs pie plašām ES poliskajām izmaiņām. «Šobrīd es esmu dziļi satraukts par iespēju, ka Lielbritānija referenduma ceļā izvēlēsies pamest šo procesu,» sacīja T. Blērs.
Viņš norādīja, ka, piešķirot plašākas pilnvaras ES, no jauna ir jāveido arī tās demokrātiskā leģitimitāte un Lielbritānijai šajā procesā jāspēlē nozīmīga loma, jo nepieciešams atrast līdzsvaru starp Eiropas institūcijām un nacionālām valstīm.
«Ja šis process tiks organizēts kļūdaini – mēs radīsim politisku krīzi, kas var kļūt tik pat apjomīga, kā esošā ekonomiskā krīze. Cilvēkiem nepatiks atteikšanās no nacionālām valstīm,» sacīja Lielbritānijas bijušais premjers.
Iepriekš Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons atzina, ka Apvienotā Karaliste varētu sarīkot referendumu par dalību ES. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka lielākā daļa britu referendumā balsotu pret dalību savienībā.
Lielbritānija ir kritiski noskaņota arī pret aizvadītā gada decembrī panākto vienošanos par ciešāku fiskālo savienību. Apvienotā Karaliste šo ierosinājumu atteicās atbalstīt.
Lielbritānijas eiroskeptiķi norāda, ka ES regulācijas ir iekalušas važās britu ekonomiku, bet bloka pamešana ļautu valstij atjaunot savu autonomiju un ietaupīt miljardiem dolāru. Savukārt savienības atbalstītāji uzsver, ka, izstājoties no ES, Lielbritānija zaudētu teikšanu Eiropā un to vienalga ietekmētu Briseles noteikumi, jo valsts lielākais tirgus partneris ir ES.