Gandrīz puse (46%) Lielbritānijas iedzīvotāju iespējamā referendumā balsotu par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), liecina sabiedriskās domas aptauja.
Savukārt 54% britu uzskata, ka Lielbritānijas 40 ES pavadītie gadi ir «negatīvi» ietekmējuši valsti, bet 81% ir laimīgi, ka tiem nav jāizmanto eiro, secināts kompānijas Angus Reid aptaujā.
Tikmēr analītiķi norāda, ka iespējamu referendumu par Lielbritānijas attiecībām ar ES var ietekmēt arī parlamenta vēlēšanas, kas patlaban paredzētas 2015. gadā. Referenduma iznākumu, iespējams, censtos ietekmēt britu politiskās partijas.
Londonas Politisko studiju centra analītiķis Rians Bourns (Ryan Bourne) pieļāva, ka britu Konservatīvo partija varētu censties noorganizēt divus referendumus – vienā Lielbritānijas iedzīvotājiem vajadzētu paust savu viedokli par Apvienotās Karalistes tiesībām neievērot atsevišķu ES likumdošanu. Gadījumā, ja Brisele neatbalstīs to neatbalstīs, briti varētu balsot par izstāšanos no savienības.
Db.lv jau iepriekš vēstīja, ka Eirozonas krīzei attīstoties tālāk, Lielbritānija varētu pamest ES jau šā gada rudenī, norādīts Japānas bankas Nomura veiktajā pētījumā.
Bijušais Lielbritānijas ekspremjera padomnieks Alasteirs Ņūtons (Alastair Newton), kas tagad ieņem vadošu amatu bankā Nomura, izstrādājis vienpadsmit lappušu garu pētījumu, kurā teikts, ka Eiropas Savienība (ES) varētu būt spiesta veikt kardinālus soļus fiskālās vienotības virzienā, lai glābtu eiro. Tādā veidā neatkarīgajai valstij Lielbritānijai būs visnotaļ sarežģīti palikt savienībā, un tajā rīkots referendums varētu nodrošināt to, ka Lielbritānija ES pamestu jau rudenī.
Savukārt bijušais Lielbritānijas premjers Tonijs Blērs atzinis, ka ir «dziļi satraukts» par iespēju, ka Apvienotā karaliste referendumā varētu izvēlēties pamest Eiropas Savienību, īpaši situācijā, kad Briseles rīcībā tiek nodots pārāk daudz pilnvaru.