Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze ir sagriezusi pamatīgu virpuli mūsu ikdienas dzīvē – gan sadzīvē, gan jo īpaši biznesā. Lai paskatītos uz lietām plašāk, un saprastu, kas ir būtiskākie faktori, kas mazina riskus un rada jaunas priekšrocības, Dienas Bizness uz sarunu aicināja īpašumu vērtēšanas uzņēmuma Interbaltija biznesa vērtēšanas nodaļas vadītāju Jāni Pinni. Viņš ikdienā saskaras ar vērtēšanas projektiem dažādās nozarēs, dažādiem mērķiem, tāpēc atbildes uz DB lasītājus interesējošiem jautājumiem ir tepat, acu priekšā.
Ko tieši jūsu uzņēmuma eksperti ikdienā vērtē? Un kas vispār ir tās lietas un vērtības, kuras var un ir svarīgi novērtēt?
Skaitļi un vērtības mums visapkārt patiesībā ir ik dienu. Teorētiski mums ir zināms, cik vērts ir auto, ar kuru braucam, mēs apjaušam vai esam novērtējuši, cik vērts ir mājoklis, kurā dzīvojam. Un tieši tāpat kā jebkurā mājsaimniecībā ir svarīgi zināt, cik naudas ir kopējā ģimenes budžetā un kāda ir visas īpašumā esošās mantas vērtība, arī uzņēmuma īpašniekam ir būtiski zināt savas saimniecības patieso ainu reālajā laikā – sava biznesa vērtību, turklāt šo informāciju ir būtiski periodiski atsvaidzināt. Tieši to arī mēs redzam pēdējo 10 gadu laikā, kad paralēli nekustamā īpašuma vērtēšanai, kas bija ir un būs aktuāli, strauji pieaugusi uzņēmēju interese par biznesa vērtēšanu. Iespējams, tas ir saistīts ar publisko informācijas telpu, kur bieži lasām ziņās, ka pasaules bagātākie cilvēki ir zaudējuši vai ieguvuši, un to īpašumu vērtība ir pieaugusi vai kritusies. Biržā kotētiem uzņēmumiem vērtības dinamiku var redzēt ikdienu, jo to tā akciju kotācijas kurss operatīvi atspoguļos jebkuru jaunumu ietekmi pašā uzņēmumā vai tā pārstāvētajā nozarē naudas izteiksmē. Iespējams, šodien kādu iemeslu dēļ akciju vērtība kritīsies, bet jau rīt, publiskojot pozitīvus jaunumus, tā atkal pieaugs. Savukārt uzņēmumiem, kas netiek kotēti biržā, biznesa reālās (aktuālās) vērtības noteikšana prasa papildus darbu, tomēr tās zināšana ir ne mazāk būtiska. Varbūt pat nozīmīgāka.
Kāpēc vispār jāveic biznesa novērtēšanu, turklāt to darot regulāri ar konkrētu laika intervālu?
Mūsdienās, kad strauji mainās situācija tirgos – gan vietējā, gan starptautiskā mērogā – palielinās nepieciešamība spēt pieņemt ātrus, reālos datos un faktos balstītus lēmumus, tostarp arī par biznesa apjomu paplašināšanu, vai restrukturizēšanu. Ja kādreiz vērtēšanu uztvēra kā nepieciešamību tikai biznesu pārdodot, tad šobrīd uzņēmuma vērtība ir svarīga informācija daudz plašākam lietotāju lokam – uzņēmuma vadības komandai, līdzīpašniekiem, bankām, lielākajiem sadarbības partneriem. Biznesa vērtēšana ir dzīvs process, kas sniedz uz nākotni vērstus priekšlikumus, parādot no kā uzņēmuma vērtība ir visvairāk atkarīga. Piemēram, izvērtēšanas procesā var tikt secināts, ka uzņēmumam lietderīgāk ir atteikties no kāda darbības virziena, lai visu uzmanību pievērstu perspektīvākajiem biznesiem – attiecīgi samazinātu potenciālos riskus un palielinātu biznesa apjomus un vērtību.
Protams, ir situācijas, kur vērtējums ir obligāts – tā ir uzņēmumu reorganizācija, parādu kapitalizācija, mantojumu lietas, kā arī uzņēmēju strīdi vai tiesvedības.
Vai uzņēmuma īpašnieks pats var noteikt uzņēmuma vērtību, vai tomēr drošāk ir uzticēties profesionāļiem? Kā nereti tiek teikts – sava veida skats no malas, kas piedod lielāku ticamību secinājumiem?
Protams, gan īpašnieki, gan uzņēmuma vadības komanda var ikdienā arī paši veikt novērtēšanu, jo šodien ir pieejami daudzi padomi un ieteikumi kādā veidā biznesa vērtību var saistīt ar ieņēmumu vai peļņas rādītājiem. Arī mēs, sekojot šīm tendencēm, esam izveidojuši vērtības kalkulatoru https://www.ibaltija.lv/biznesa-vertesana/, ar kuru uzņēmējs var, tā teikt, apmierināt savu pirmo ziņkāri – cik tad mans bizness ir vērts. Nereti pie mums vēršas uzņēmēji, kas, ‘’”paspēlējušies” ar vērtības kalkulatoru, vēlas jau iegūt jau daudz plašāku, padziļinātāku biznesa izvērtējumu, kopā ar mūsu ekspertu priekšlikumiem un ieteikumiem, kādā veidā strādāt un ko tieši darīt, lai palielinātu sava biznesa vērtību un konkurētspēju.
Minējāt, ka biznesa vērtēšana būtiska ir pie uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumiem. Vai vispār Latvijā notiek šādi darījumi un cik bieži?
Informācija par uzņēmumu iegādi tiek reti plaši publiskota, tomēr vidēji katru mēnesi Latvijā notiek ap 10 uzņēmumu pirkšanas, pārdošanas vai apvienošanās darījumi, kas mūsu valsts mērogam nav maz. Katram darījumam ir sava motivācija – kāds palielina tirgus daļu, nopērkot savu nozares kolēģi, kāds cits lēti iegādājas “krīzes nogurdinātus” aktīvus, vēl kāds pieņem lēmumu atbrīvot līdzekļus, lai investētu citās nozarēs un attiecīgi pārdod savu biznesu vai daļu no tā.
Vai tagad ir īstais laiks domāt par uzņēmumu pirkšanu?
Uzņēmējam par to kaut kādā mērā ir jādomā vienmēr, taču vai un kad notiks reāls darījums - viss atkarīgs no cenas un piedāvājuma. Šobrīd redzam, ka Covid-19 krīzē diezgan labo klājas IT sektoram, un šajā jomā arī notiek šāda veida darījumi un diezgan prognozējams, ka tie arī turpinās notikt. Arī farmācijas uzņēmumiem ir izdevies “uzaudzēt muskuļus” un tie šobrīd ir interesanti, tomēr dārgi iegādes objekti. Vēsturiskā pieredze liecina, ka krīzes laikos jebkuras nozares finansiāli spēcīgi uzņēmumi var kļūt vēl spēcīgāki, iegādājoties konkurentus, kuri pirms krīzes pat neizskatīja iespēju “pārdoties”. Arī tādas tendences mēs redzam un šādus uzņēmējus konsultējam.
Starp citu – vai cilvēka vecums ir šķērslis nodarboties ar biznesu, pirkt, pārdot, investēt?
Noteikti nē, jo dzīves laikā uzkrātā pieredze un zināšanas nereti dod tieši papildu priekšrocību - iespēju saskatīt brīnišķīgas biznesa iespējas. Starp citu – pasaulē ir daudz gadījumu, kad cilvēki, kas lielu daļu apzinīgā mūža strādājuši algotā amatā, mēdz kādā brīdī pieņemt lēmumus dzīvot un strādāt paši sev. Arī Latvijā pieredzēti šādi gadījumi, kad vadošus amatus atstāj ilglaicīgi tos ieņēmuši darbinieki, lai uzsāktu savu uzņēmējdarbību.
Kādi esošie vērtēšanas pakalpojumi būs aktuāli arī nākotnē un vai sagaidāms, ka tiem pievienosies jauni, pagaidām ne īpaši populāri vērtēšanas veidi?
Covid-19 krīze ir iemācījusi daudz ko darīt attālināti, tāpēc viena no jomām ir sniegt uzņēmumiem dažādus finanšu ekspertīzes pakalpojumus vai ikdienas finanšu monitoringu attālināti. Mūsu klienti, nelieli uzņēmumi, kur nav štata vietas finanšu direktoram, izrāda interesi par šādu pakalpojumu pieejamību, tāpēc ar to mēs esam papildinājuši savu pakalpojumu klāstu 2022. gadā.
Uzziņai: Interbaltija uzņēmumu grupa ir dibināta 1992.gadā, tāpēc šogad tiek atzīmēta 30 gadu jubileja. Uzņēmumā strādā vērtētāji ar vairāk kā 20 gadu vērtēšanas pieredzi biznesa, nekustamo īpašumu, kustamās mantas un nemateriālo aktīvu vērtēšanā. Papildus konsultāciju darbībai, Interbaltija arī ir nekustamo īpašumu projektu attīstītājs un ar mūsu projektiem var iepazīties mājas lapā www.ibaltija.lv
Uzņēmuma komandā ir aptuveni 30 darbinieki ar atbilstošu profesionālo sertifikāciju vērtēšanas atzinumu sniegšanai.
Martas iela 5, Rīga, LV-1011,
Tel: 67 50 60 70