Biznesa inkubatoriem dažādās Baltijas jūras valstīs, tai skaitā Latvijā, ir līdzīgas problēmas to attīstībā – sākot ar nedrošību par ilgtermiņa finansējumu un beidzot ar ierobežotu pakalpojumu klāstu, secināts starpvalstu biznesa inkubatoru projekta IBI Net ietvaros veiktajā pētījumā, ko veica Teknikdalen Fonds Zviedrijā. Tāpat pētījuma autori norāda – dažādu valstu inkubatoriem būtu savstarpēji jāsadarbojas, lai dalītos pieredzē un veicinātu eksportu.
Pētījumā tika analizēti 15 biznesa inkubatori sešās valstīs – Latvijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Polijā, Vācijā un Baltkrievijā.
«Kaut arī katrai no šīm valstīm ir atšķirīga biznesa inkubatoru attīstība un vēsture un tās pieredzes ziņā grūti savā starpā salīdzināt, tās saskaras ar līdzīgām problēmām, kas ietekmē biznesa inkubatoru attīstību,» secināts IBI Net pētījumā. Pārsvarā visās valstīs finansējums tiek piesaistīts uz noteiktu laika periodu, kā rezultātā netiek attīstīti papildus pakalpojumi. Tikai dažiem biznesa inkubatoriem ir valsts ilgtermiņa atbalsts.
Biznesa inkubatoru attīstītāji šajās valstīs ir gan valsts un pašvaldības, gan arī privātie uzņēmēji. Kopumā biznesa inkubatori piedāvā pamata produktus jaunajiem uzņēmumiem – telpas un bāzes pakalpojumus, kā, piemēram, biroja, grāmatvedības un juristu pakalpojumus. Tajos strādā vien daži darbinieki, kas nepieciešamības gadījumā piesaista ārējo pakalpojumu sniedzējus. Tikai neliela daļa biznesa inkubatoru ir specializējušies kādā jomā. Parasti to ietekmē tuvumā esošās universitātes darbības virzieni vai arī reģiona saimnieciskā specializēšanās.
IBI Net projekta ietvaros veiktajā pētījumā par biznesa inkubatoriem Baltijas jūras reģiona valstīs secināts, ka «reti kurš biznesa inkubators piedāvā pakalpojumus, kas vērsti uz inkubējamo uzņēmuma darbības izvēršanu starptautiskā vidē. Tāpat nav pieprasīti mentoringa un tā saucamie soft-landing pakalpojumi. Nepastāv vienota metodika, kā tiek mērīti inkubējamo uzņēmumu panākumi inkubācijas periodā un pēc tā, ko varētu izmantot pieredzei ar citiem uzņēmumiem».
Tādēļ pētījuma autori iesaka biznesa inkubatoriem pievērst uzmanību papildu pakalpojumu piedāvāšanai, vairāk monitorēt inkubējamo uzņēmumu sekmes, kā arī veicināt starptautisku sadarbību – tā ļautu dalīties pieredzē un sniegt ar eksporta uzsākšanu saistītus pakalpojumus.
Starpvalstu biznesa inkubatoru tīkla projekts Inetrcountry Business Incubators Network (IBI Net) ir Baltijas jūras reģiona projekts, kas paredz šī reģiona valstīs izveidot starptautisku sadarbības tīklu starp biznesa inkubatoriem. Projekta vadošais partneris ir Rīgas Plānošanas Reģions (Latvija). Tā partneri ir Rīgas Tehniskā universitāte (Latvija), Teknikdalen Fonds (Zviedrija), Elblagas pilsētas pašvaldība (Polija), Rietumpomerānijas Tehnoloģiju centrs (Vācija), Baltkrievijas valsts Tehniskās universitātes Zinātnes un tehnoloģiju parks Polytehnik (Baltkrievija) un Hedmarkas Inovāciju centrs (Norvēģija).
Vecākais inkubators, kas piedalījās minētajā pētījumā, darbojas 15 gadus.