JIC biznesa inkubators uzņēmumiem atbalstu sniegs līdz šā gada 27. jūlijam; pēc tam sagaidāms pārrāvums, kas iestiepsies 2015.gadā.
Līdz ar to tiem, kam briest biznesa idejas, kuras varētu sākt realizēt jau rudenī inkubatora paspārnē, šādas iespējas kādu laiku nebūs. Savukārt esošie inkubatora uzņēmumi turpmāk centīsies attīstīties pašu spēkiem.
Nav noteikumu
Pārrāvums starp esošo un jauno biznesa inkubatoru programmu būs aptuveni gadu, un tas nozīmē, ka šajā periodā inkubatora Jelgavā nebūs, skaidro Agris Ķipurs, JIC biznesa inkubatora vadītājs. Vaicāts, ko pilsētai un reģionam nodarīs inkubatora neesamība pārrāvuma laikā, viņš norāda, ka ietekmi nav iespējams izmērīt. «Man liekas, bijām nonākuši situācijā, kad cilvēkiem bija radusies sapratne, ka brīdī, kad gribi startēt tirgū ar jaunu produktu vai biznesa ieceri, visdrīzāk iesi uz inkubatoru, valstī īsti nav cita instrumenta, alternatīvas. Vari cīnīties pats, bet lielai daļai ir vajadzība pēc finansiāla atbalsta un iztrūkstošas kompetences,» viņš teic.
DB jau rakstīja, ka atbalsts inkubatoriem paredzēts arī no 2014. līdz 2020. gadam ES fondu plānošanas periodā. Pašlaik tas tiek plānots 25 miljonu eiro apmērā, informē Ekonomikas ministrijā (EM). Taču joprojām nav pabeigta jaunās atbalsta programmas izstrāde, tādējādi tā nesāksies uzreiz pēc pašreizējās programmas noslēguma. Iepriekš EM norādīja, ka tiek darīts viss, lai pārrāvuma nebūtu, taču jau tad biznesa inkubatoru vadītāji Latvijā bažījās, vai tas ir iespējams (DB 06.01.).
Ministrija skaidro, ka jaunās programmas ieviešana neesot atkarīga tikai no EM, to ietekmē arī jaunā perioda atbalsta virzienu saskaņošana ar Eiropas Komisiju. Tāpat ir nepieciešams uzraudzības komitejā apstiprināt vērtēšanas kritērijus, izstrādāt Ministru kabineta noteikumus, atlasīt un noslēgt līgumus ar biznesa inkubatoru pakalpojumu sniedzējiem. Plānots, ka šā gada jūlijā EM programmas kritērijus iesniegs izskatīšanai Pagaidu uzraudzības komitejas sēdē. Ja tie tiks apstiprināti, ministrija operatīvi izsludinās iepirkumu biznesa inkubatoru operatoru atlasei, kas ļaus programmas darbību sākt 2015. gada sākumā.
Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš uzskata, ka atbalsta programmas pārrāvums būs zaudējums, jo inkubators ir iespēja jaunajiem uzņēmējiem atsperties. A. Ķipura skatījumā sliktākajā scenārijā jaunajā biznesa inkubatoru programmā JIC biznesa inkubatoru vadītu operators bez pieredzes. «Tu vari būt ļoti pieredzējis uzņēmējs, labs struktūrfondu projektu vadītājs, bet biznesa inkubatoru vadīšanas pieredze ir specifiska. Nevaru pateikt, vai mēs gribēsim turpināt. Tas ir atkarīgs no tā, kāds būs modelis, ko valsts izvēlēsies,» viņš saka.
Jaunas darbavietas
Pašlaik inkubatora uzņēmumos Jelgavā ir 80–100 darbavietu. «Var diskutēt, vai tās būtu radušās bez inkubatora, tā būtu subjektīva diskusija, bet ir skaidrs, ka mūsu loma šajos uzņēmumos ir bijusi būtiska,» teic A. Ķipurs. No aptuveni 40 JIC biznesa inkubatora uzņēmumiem vairāk nekā 10 saimniecisko darbību veic tieši Jelgavā. Daļa uzņēmumu pārceļas uz Rīgu, jo tur atrodas viņu darbinieki, klienti. «Mums jāmēģina motivēt viņus palikt. Taču ne vienmēr tas sanāk, piemēram, kad SIA Lat Eko Food (biezeņu Rūdolfs ražotājs) izvēlējās vietu ražotnei, viņi primāri skatījās uz Jelgavu, bet diemžēl nevarēja atrast piemērotu vietu. Žēl, ka neizdevās šo uzņēmumu paturēt Jelgavā, tās būtu vēl kādas 30 darbavietas,» pieļauj A. Ķipurs.
Lai arī sākotnēji, iespējams, inkubatoros esošo uzņēmumu pienesums pilsētas ekonomikai nav ievērojams, tie ir nepieciešami, domājot par ilgtermiņa attīstību, norāda Arta Nordmane, SIA NP Jelgavas Biznesa parks valdes locekle. Viņa uzskata, ka arī JIC biznesa inkubatoram būtu jāturpina darboties un atbalstīt jaunos uzņēmējus, jo nekad iepriekš nevar zināt, no kuras mazās biznesa idejas var attīstīties jauns pilsētai vai valstij nozīmīgs uzņēmums, kas radīs jaunas darba vietas.
Pārceļas uz Jelgavu
Vaicāts, ar kuru uzņēmumu panākumiem lepojas visvairāk, A. Ķipurs nosauc vairākus uzņēmumus – florbola vārtsargu ekipējuma izstrādātāju Blindsave, musli ražotāju Musli Graci, dizaina mēbeļu bērniem ražotāju Kukuu, bezpilota lidaparātu ražotāju UAV Factory, lielformāta interaktīvo informācijas stendu izgatavotāju Saubag, lineļļas krāsu ražotāju Linum Color, bērnu biezeņa ražotāju SIA Lat Eko Food, kā arī kosmētikas ražotāju Kivvi Cosmetics.
SIA Kivvi Cosmetics sāka paši saviem spēkiem, bet pēc kāda laika izlēma iesaistīties JIC biznesa inkubatorā. Tolaik uzņēmums strādāja Rīgā, un viens no inkubatora nosacījumiem bija, ka jāpārceļas uz Jelgavu, un tā arī notika. «Ilgi diskutējām, izvērtējām plusus un mīnusus un tagad esam šeit. Ja lielākā daļa no rīta brauc no Jelgavas uz Rīgu un vakarā atpakaļ, mēs – pretēji,» stāsta Agate Kanča, SIA Kivvi Cosmetics vadītāja.
Inkubatora atbalsts uzņēmumam bijis nozīmīgs, jo palīdzēja uzlabot vizuālo tēlu, kas kosmētikas nozarē ir īpaši svarīgs, kā arī iegūt Ecocert sertifikātu. Pilsētai šāda institūcija – inkubators – ir svarīga, jo palīdz rasties jauniem uzņēmumiem. Šī ir vieta, kur jauns cilvēks ar iniciatīvu varot atnākt. «Iespējams, tā palaidīsim garām labas idejas, kas būs nesadzirdētas un līdz ar to – neatbalstītas,» viņa spriež. Pēc šī perioda inkubatora programmas beigām SIA Kivvi Cosmetics turpinās nomāt telpas inkubatora ēkā.