Vai biznesa inkubatori būs arī pēc 2014. gada, šobrīd ierēdņi skaidru atbildi nesniedz; inkubatoru vadītāji ir par šīs iniciatīvas turpināšanu.
Programma varētu tikt turpināta, ja inkubatoru sasniegumi būs labi. Ekonomikas ministrijas (EM) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētā programma Biznesa inkubatori darbību sāka 2009. gada otrajā pusē un paredzēts, ka darbosies līdz 2014. gada oktobrim. EM ir sākusi ES līdzfinansēto programmu starpposma izvērtēšanu.
Finanšu ministrija akcentē, ka sākts darbs pie 2014.-2030. gada ES fondu plānošanas perioda dokumentiem un vēl nav diskusiju par konkrētām aktivitātēm, - tiek izstrādāts Nacionālās attīstības plāns (NAP), ko Ministru kabinetā apstiprināšanai iesniegs šā gada septembrī. Ja programmas starpposma izvērtēšanā tiks uzrādīti labi darbības rezultāti, EM turpinās biznesa inkubatoru programmu nākamajā struktūrfondu plānošanas periodā. Ministrija gan uzskata, ka inkubatoru programmai vairāk būtu jāatbalsta tehnoloģiski ietilpīgās nozares jomās, kurās ir salīdzinošas priekšrocības.
Līdz šim nozīmīga daļa no inkubētajiem komersantiem neizmanto pakalpojumus visu inkubēšanas ciklu, t.i., četrus gadus. Tas ļauj secināt, ka inkubācijas periodā komersanti iegūst pietiekamu patstāvību un spējas tālāk eksistēt bez papildus atbalsta, saka Guntis Lauskis, LIAA Projektu attīstības nodaļas vadītājs. Viņaprāt, jāsaglabā akcents uz reģioniem, jo Latvijas centrālajā daļā uzņēmējdarbība ir dabiski attīstītāka un papildus stimuli nav nepieciešami. Inkubatoru atbalsts noder arī kā līdzeklis pašvaldībām mudināt iedzīvotājus atgriezties.
Skandināvijas valstīs šobrīd tiek runāts par biznesa paātrinātājiem jeb t.s. akseleratoriem, kas izpaužas kā specifisks konsultāciju un inkubācijas pakalpojumu sakausējums. Arī Latvijā varētu paredzēt valsts atbalstu šāda tipa konsultācijām, viņš saka.
Aptaujātie biznesa inkubatoru vadītāji līdzšinējo darbību vērtē pozitīvi. «Biznesa inkubatori Latvijā ir izveidoti, lai risinātu tirgus nepilnību, ar ko privātais sektors nav spējis tikt galā. Problēma ir investīciju pieejamība agrīnas attīstības stadijas biznesa projektiem. To saprotot, biznesa inkubatoru liktenis pēc 2014. gada ir viegli prognozējams,» uzskata Agris Ķipurs, JIC biznesa inkubatora vadītājs.