Biškopības biedrība gatava vērsties tiesā pret dāņiem piederošu uzņēmumu, kas klaji pārkāpj pesticīdu lietošanas noteikumus, turklāt pieprasījis biškopi aizvākt stropus no pesticīdu darbības zonas.
Par to raksta Latvijas Avīze. Bez kaitēkļu indēšanas rapsi izaudzēt nevar, biškopjiem ar to jārēķinās, tādēļ bišu stropi būs jāaizvāc – šādu brīdinājumu no dāņiem piederošā uzņēmuma SIA Lauku Agro pārvaldnieka Ilvara Strazdiņa saņēmis Auces novada Īles pagasta biškopis Laimonis Alutis. Brīdinājumu aizvākt bites L. Alutis saņēmis 1. jūnijā, dienu pēc tam, kad blakus viņa mājai esošajā rapša laukā bez iepriekšēja brīdinājuma Lauku Agro veica miglošanu pret kaitēkļiem. Turklāt miglošana notika dienā, tas ir – bišu un citu derīgo kukaiņu aktīvas lidošanas laikā. Tādējādi uzņēmums pārkāpis pesticīdu lietošanas noteikumus, kas nosaka – miglošanu drīkst veikt tikai nakts stundās, kad derīgie kukaiņi – bites, kamenes, zemesbites u. c. – devušās pie miera. Turklāt miglošana iepriekš saskaņojama ar apkaimes biškopjiem.
Šī nav pirmā reize, kad nevērīgas lauksaimniecības ķimikāliju lietošanas dēļ cieš biškopji. Ne tikai biškopji vien, arī apkārtējā daba. Notikušais sadusmojis Latvijas Biškopības biedrību, kas ir gatava vērsties tiesā. Pēc biedrības pārstāvja Artura Grudovska aprēķiniem, SIA Lauku Agro nevērīgās attieksmes dēļ cietuši vismaz četri apkaimes biškopji un apmēram 100 bišu saimes. Savukārt Ilvars Strazdiņš laikrakstam apgalvojis, ka neko nav pārkāpis - lietojis atļautas ķimikālijas un iepriekš pārliecinājies, ka bites nelido. Biškopis norāda, ka viņa zaudējumi ir neaprēķināmi, jo no viņā medu neviens vairs nepirks - esot aizgājušas runas, ka viņam miglots medus.
PVD informē, ka pērn valsts uzraudzības programmas ietvaros pesticīdi meklēti kopskaitā 184 paraugos, tajā skaitā 6 medus paraugos. Pesticīdi medū nav atrasti, tie konstatēti tikai divos burkānu paraugos. Šogad plānots izmeklēt 177 paraugus, tajā skaitā 13 medus paraugus. PVD gan norāda, ka valsts uzraudzības programmas ietvaros ņemtos paraugus pārbauda uz tipiskākajām vielām, kas varētu būt atrodamas pārtikā un varētu apdraudēt patērētājus. Tātad – meklē to piesārņojumu, ko grib atrast, nevis atrod to, kas produktā patiešām var arī būt.
Caurmērā gan Latvijas zemnieki esot samērā apzinīgi ķimikāliju lietotāji. VAAD speciāliste L. Pluce teic, ka ik gadu no tūkstošiem augu aizsardzības līdzekļu lietošanas gadījumu dienests saņemot tikai vidēji desmit sūdzību. Lielākā daļa no tām ir biškopju iesniegtās, un pārsvarā tās ir pamatotas. Tikām biškopji uzskata, ka laiks darīt galu bišu indēšanai.