Lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu, būs jāstrādā par trešdaļu ilgāk, darba devēji jauninājumu slavē, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
1. aprīlī stāsies spēkā pērn Saeimā akceptētie grozījumi «Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam», kas faktiski bezdarbnieka pabalstus liegs tiem, kuri sezonu strādā un pēc tam pāris mēnešus «atpūšas,» izmantojot bezdarbnieka pabalstu. Proti, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu, turpmāk būs jānostrādā 12 mēneši (līdzšinējo 9 vietā) pēdējo 16 mēnešu (līdzšinējo 12) laikā. Tiek prognozēts, ka jauninājums mazinās gan reģistrēto bezdarbnieku skaitu, gan arī valsts izmaksas šo cilvēku pabalstos. CSP dati liecina, ka 2016. gadā 95,3 tūkst. iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bija bezdarbnieki.
«Dati rāda, ka darba piedāvājums ir, bet jautājums, vai potenciālie darba ņēmēji ir gatavi pieņemt darba piedāvājumu – vispirms jau savas kvalifikācijas un iemaņu vai vienkāršas nevēlēšanās dēļ,» uz jautājumu par darba tirgu atbild Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. Viņa norāda uz vēl kādu fenomenu, proti, ir cilvēki, kuri dodas uz pašvaldību pēc tās piedāvātajiem labumiem. «Šie cilvēki ir aprēķinājuši, kas viņiem pienākas un daudziem tas šķiet izdevīgāk, nekā iet strādāt,» skaidro A. Barča. Arī daži aptaujātie uzņēmēji uzskata: ja cilvēkiem nav veselības problēmu un tie ir darbspējas vecumā, tad bezdarbnieka pabalsts ir tieši tas, kas bremzē šāda bezdarbnieka atgriešanos darba tirgū.
Visu rakstu Bezdarbniekus mobilizē darbam lasiet 31. marta laikrakstā Dienas Bizness.