Banku sektors šā gada laikā aizvadījis ļoti dinamisku un pārmaiņām bagātu gadu, kad nācās mainīt pēdējos 25 gados būvēto klientu struktūru. Patlaban bankas turpina darbu un mēģina atrast jaunas nišas, kurās strādāt turpmāk, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Banku sektora kopējie aktīvi šā gada septembra beigās sasnieguši 21,9 miljardus eiro, liecina Finanšu nozares asociācijas dati. Sākot ar 2016. gadu, banku bruto aktīvu vērtība pakāpeniski samazinās, un kopējo aktīvu vērtības samazināšanās iemesli ir banku darbības stratēģijas un biznesa modeļa maiņa, kapitāla izmaksu optimizācija, kā arī ABLV Bank AS licences anulēšana. Kopš 2018. gada sākuma kopējo bruto aktīvu vērtība ir samazinājusies par 23% jeb 6,5 miljardiem eiro, sasniedzot zemāko līmeni kopš 2007. gada. Kopējais kritums kopš 2016. gada sākuma ir 33% jeb 10 miljardiem eiro. Banku sektora kopējais kapitāls 30.septembrī sasniedzis 2,8 miljardi eiro. Kopš 2018. gada sākuma tas ir samazinājies par 0,4 miljardiem eiro jeb 11%. Banku sektora peļņa 2018. gada 9 mēnešos palielinājās par 12 miljoniem eiro jeb 6%, salīdzinot ar 2017. gada 9 mēnešiem.
Šis gads nesis nozīmīgas strukturālas pārmaiņas Latvijas finanšu sektorā, saka Swedbank vadītājs Latvijā Reinis Rubenis. «Vairāku negatīvu notikumu iespaidā Latvijas valsts ir spērusi izlēmīgus soļus, lai turpmāk netiktu izmantota par tranzītvalsti šaubīgiem finanšu darījumiem. Pozitīvi vērtējams, ka valdībai un regulatoram izdevies šīs pārmaiņas īstenot bez nozīmīgas ietekmes uz ekonomiku. Turpretī Moneyval kritiskais ziņojums par Latvijas spēju cīnīties ar naudas atmazgāšanu ir ļoti satraucošs un lielā mērā iezīmē, uz ko valsts pārvaldei nākamgad ir jāfokusējas, lai novērstu Latvijas iekļaušanu »pelēkajā sarakstā«,» saka Swedbank vadītājs.
Kopumā industrijā šis bija ļoti sarežģīts, tomēr ļoti nepieciešamu pārmaiņu gads, raksturo arī SEB bankas vadītāja Ieva Tetere. «Kopš 2016.gada Finanšu nozares asociācijā padomes līmenī strādājām, lai radītu standartus noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanai un uzņemtos atbildību par to ievērošanu. Jāatzīst, ka 2018. gads parādīja, ka labās prakses ieviešanai bija nepieciešams arī grūdiens no ārpuses. Šis grūdiens vienlaikus nāk arī kā negatīvs signāls tam, ka ne visi industrijas dalībnieki izprot situācijas nopietnību, uz nenoteiktības takas uzliekot visu finanšu sektora un valsts reputāciju,» piebilst I. Tetere.
Visu rakstu Radikālas pārmaiņas lasiet trešdienas, 19.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!