Stagnācijas dēļ nekustamā īpašuma tirgū izsolēs nepārdotos īpašumus bankas patur sev līdz labākiem laikiem.
Aptaujātās bankas atzīst, ka 2008. gadā pieauga kavēto mājokļu kredītu apjoms, kas ir likumsakarīga parādība ekonomikas lejupslīdes apstākļos. Tomēr līdz ar prognozētā bezdarba palielināšanos šādu slikto kredītu apjoms šogad varētu vēl palielināties. Pēdējā laikā pieaudzis arī to kredītņēmēju skaits, ar kuriem neizdodas vienoties par kredīta atmaksu, un īpašumi nonāk līdz izsolei. Tomēr aktivitāte nekustamo īpašumu tirgū ir ļoti zema, tādējādi izsolē šos īpašumus bankām neizdodas pārdot. Tāpēc bankas tos patur sev un apsaimnieko, tostarp izīrē līdz brīdim, kad situācija uzlabosies. Dažas bankas atzina, ka šos īpašumus turēs savās bilancēs, dažas veidos atsevišķus uzņēmumus vai bankas struktūrvienības.
Kavējumi pieaugs
Baņķieri aplēsuši, ka patlaban hipotekārie kredīti ir 17-18 % Latvijas mājsaimniecību, no kurām lielākā daļa spēj veikt kredītmaksājumus laikā. Saskaņā ar FKTK pagājušā gada 3. ceturkšņa datiem, kavētāju skaits Latvijā no visiem kredītņēmējiem ir 1 - 2 % kopējā kredītportfelī. Swedbank Privātpersonu finansēšanas daļas vadītājs Dzintars Kalniņš atzina, ka patlaban darbs lielākoties notiek ar klientiem, kuri ir kavējuši jau iepriekš, bet jaunpienācēju skaits šobrīd ir neliels. «Vairums to klientu, kas ik pa brīdim uz neilgu laiku «iebrauc» šajā kategorijā, vai nu atrod līdzekļus, vai nu izmanto kādu no kredīta restrukturizācijas iespējām,» tā viņš. Baņķieri prognozē, ka kredītu kavētāju skaits, ņemot vērā gan ekonomikas bremzēšanos, gan cilvēku ienākumu samazināšanos, bezdarba pieaugumu, šajā gadā noteikti pieaugs. «Diemžēl tieši ziemas mēnešos mājsaimniecībām ir arī vislielākie izdevumi, kas saistīti ar mājokļa uzturēšanu, tādēļ šajā brīdī diemžēl palielināsies to iedzīvotāju skaits, kas nespēs norēķināties par savām saistībām,» atzina Nordea bankas kredītu analīzes nodaļas vadītājs Rasmuss Pētersons. Tiesa, Dz. Kalniņš mierina, ka tā daļa, kas var nonākt maksājumu grūtībās un kam var būt nepieciešami īpaši risinājumi, ir procentuāli neliela no visu mājsaimniecību skaita. Viņš arī atzīmēja, ka ne visiem cilvēkiem, kas zaudēs darbu, ir kredīti. Runājot par «sliktajiem kredītiem», Dz. Kalniņš arī akcentē, ka bankas dara visu iespējamo, lai problēmu gadījumā kredītņēmējs saglabā mājokli. «Restrukturizējot kredītus un piemeklējot risinājumus katram konkrētajam gadījumam, galvenais mērķis ir, lai kopējie ikmēneša maksājumi ir mazāki,» tā baņķieris.
Izsolēs neveicas
Lai gan pēc baņķieru teiktā, tiesvedības process, kura rezultātā nekustamais īpašums var nonākt līdz izsolei, ir pēdējais instruments un ir ļoti komplicēts un ilgs (var ilgt vairāk par pusgadu), tomēr šobrīd ir palielinājies arī to gadījumu skaits, kad kredīta piedziņu veic tiesas ceļā. Situācijas uzlabošanos baņķieri nesagaida arī šogad. «Šobrīd ir daži desmiti tādu lietu, kuras ir iztiesātas un īpašumi nonākuši līdz izsolei. Tā kā aktivitāte nekustamo īpašumu tirgū ir ļoti zema, tad lielā daļā gadījumu izsole noslēdzas bez īpašuma pārdošanas,» par situāciju Nordea bankā zināja stāstīt R. Pētersons. Viņš skaidro, ka gadījumos, kad pēc vairākkārtējām izsolēm īpašumu neizdodas pārdot, banka pati iegādājas īpašumu. «Nordea bankai šobrīd ir mazāk kā 10 šādu īpašumu. Šos īpašumus šobrīd mēs pārvaldām uz esošo resursu bāzes. Tomēr nav izslēgts, ka, apjomam palielinoties, šo īpašumu apsaimniekošanai varētu tikt izveidota atsevišķa struktūrvienība bankā, taču šis ir drīzāk praktiskas dabas jautājums, kā samazināt bankas izmaksas līdz mirklim, kad īpašumu būs iespējams pārdot,» tā R. Pētersons. Pēc Dz. Kalniņa lēstā, ņemot vērā, ka maksāšanas situācija pasliktinājās pagājušā gada otrajā pusē, to īpašumu skaits, kas ir nonākuši izsolēs, ir neliels. «Prognozējams, ka laika gaitā tas, visticamāk palielināsies. Taču vairumā gadījumu bankas pašas ir spiestas iegādāties šos īpašumus, jo pieprasījums tirgū ir neliels,» tā viņš. Dz. Kalniņš atklāja, ka Swedbank ir pietiekama kapacitāte, lai šos īpašumus turētu savā bilancē. «Mainoties tirgus situācijai un palielinoties pieprasījumam, šos īpašumus var realizēt, pārejas procesā izīrējot vai citā veidā apsaimniekojot,» tā viņš, norādot, ka šo aktīvu uzturēšana no administratīvā viedokļa ir katras bankas izvēle - savā vai meitas uzņēmuma bilancē, taču tas nemaina lietas būtību: aktīvs tiek izņemts no tirgus līdz tirgus situācijas izmaiņām, minēja Dz. Kalniņš. «Tā kā tirgus šogad gaidāms pietiekami neaktīvs, bankas meklēs veidus, kā palīdzēt «pārlaist» šo laiku klientiem ar mainījušos maksātspēju, nepārdodot īpašumu - piem., tā var būt īpašuma izīrēšana. Tas gan arī nozīmē, ka klientam varbūt uz kādu laiku jāmaina savi ieradumi, piemēram, jādzīvo kopā ar vecākiem,» tā viņš. SEB Banka novērojusi, ka tiesu izpildītāju rīkotajās nekustamā īpašuma izsolēs nav aktivitātes, jo nekustamā īpašuma tirgū ir iestājusies stagnācija, cilvēki šobrīd vairāk domā par izdzīvošanu un ikdienas nepieciešamību apmierināšanu un nekustamā īpašuma iegāde noteikti nav prioritāte, tā SEB bankas Kreditēšanas pārvaldes vadītājs Kārlis Danēvičs.
Nodala sliktos
Tikmēr Hipotēku banka izmanto savas meitas sabiedrības resursus, lai šajā tirgus situācijā, kad nekustamo īpašumu cenas ir samazinājušās un klientu maksātspēja pasliktinājusies, risinātu jautājumus, kas ļautu klientam saglabāt iespējas dzīvot savā mājoklī un nodrošinātu maksājumu veikšanu bankai tajā apmērā, kādā klients šobrīd to spēj un kas apmierina arī banku, atzina bankas vadītājs Inesis Feiferis. «Jebkurā gadījumā tas ir īstermiņa risinājums vienas bankas ietvaros, tāpēc nepieciešama valdības iesaiste jautājuma risināšanā un atbalsts,» tā viņš. Runājot par izsolēm, vidēji no 200 tiesvedībām Hipotēku bankā 20 nonāk līdz izsolei. Tiesa, tā kā izsolēs ir grūti kaut ko pārdot, banka meklē risinājumu ar meitas sabiedrības iesaisti.
Skandināvu pieredze
K. Danēvičs skaidroja, ka pasaulē plaši izplatīta prakse, ņemot vērā ekonomikas kāpumus un kritumus, ir nekustamā īpašuma uzturēšanas un apsaimniekošanas kompāniju izveide bankām, kas brīžos, kad valstu ekonomikās ir vērojama pasivitāte, dod atspaidu nekustamā īpašuma tirgum. «Ņemot vērā SEB grupas pieredzi 90.gadu sākumā Zviedrijā, nekustamā īpašuma kompānija jau izveidota SEB bankai Lietuvā un šādas kompānijas jau tuvākajā laikā plānots izveidot arī Latvijā un Igaunijā,» viņš atzina. ?«Tajā sabiedrības daļā, kurai nav samazinājušies ienākumi un kura vēl neizmanto hipotekāros kredītus, pārskatāmā nākotnē varētu parādīties interese par īpašumu iegādi,» lēsa Dz. Kalniņš. Tirgū savukārt būs pieejams daudzveidīgs īpašumu piedāvājums par būtiski labāku cenu nekā iepriekšējos 2-3 gadus ? cenas atsevišķos gadījumos var būt tādā līmenī, kāds bija pirms straujās augšupejas, tā viņš.