Aizsardzības un Tieslietu ministriju, kā arī Tiesībsarga biroja 2009. gada pārskati sniedz patiesu priekšstatu par iestādes finansiālo situāciju, taču tajos ir nepilnības un kļūdas grāmatvedības uzskaitē un tās iekšējā kontrolē, secinājusi Valsts kontrole.
Aizsardzības ministrijā konstatēti vairāki trūkumi un nepilnības, kas saistītas ar Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām specifisku uzskaites prasību ieviešanu vienotajā resursu vadības sistēmā, kuru ministrija sāka ieviest 2008.gadā. Grāmatvežu konsultācijām par neskaidrajiem jautājumiem, ieviešot minēto sistēmu, 2009.gadā izlietoti 76 tūkstoši Ls, tostarp konsultācijām par jautājumiem, kuri bija iekļauti darbiniekiem organizētajās apmācībās.
Konstatēts, ka konsultanti vienā dienā vairākiem vienas iestādes grāmatvedības darbiniekiem snieguši viena veida konsultācijas, kā arī viena veida konsultācijas ir atkārtoti sniegtas visā pārskata gada laikā. Līdz pat 2009.gada septembrim ministrija neizvērtēja, cik pamatota ir tās padotībā esošo iestāžu izteiktā nepieciešamība piesaistīt konsultantus, līdz ar to pastāv risks, ka 76 tūkstoši Ls nav izlietoti ekonomiski.
Revīzijā secināts, ka Aizsardzības ministrija nav noteikusi vienotus principus un kritērijus noslēgto līgumu izvērtēšanai un nākotnes saistību uzskaitei, līdz ar to neievērojot normatīvā akta prasības, konsolidētajā gada pārskatā nākotnes saistību apmērs ir uzrādīts vismaz par 42 miljoniem Ls mazāks nekā faktiskās ministrijas nākotnes saistības.
Revīzijas rezultātā ir sniegti 6 ieteikumi, kurus AM ir apņēmusies ieviest līdz 2010.gada 1.oktobrim.
Tieslietu ministrijas revīzijas laikā netika gūta pārliecība, ka Uzņēmumu reģistra gada pārskatā uzrādītie izdevumi atalgojumiem 806 tūkstošu Ls apmērā ir pilnīgi un pareizi, jo no izlases veidā veiktajām pārbaudēm 46,3% gadījumu ir konstatētas kļūdas un neatbilstības, kā arī Uzņēmumu reģistrā izveidotā iekšējās kontroles sistēma nav pilnīga un nenodrošina pareizas informācijas uzrādīšanu grāmatvedības reģistros.
Atsevišķas nepilnības un kļūdas ir konstatētas arī Patentu valdē, Valsts valodas centrā un Ieslodzījumu lietu pārvaldē. Revīziju rezultātā ir sniegti 12 ieteikumi iestāžu darbības pilnveidošanai.
Savukārt Tiesībsarga birojā ir konstatēts, ka darbiniekiem izmaksātie atlaišanas pabalsti ir aprēķināti atšķirīgi, līdz ar to nav ievērota vienota pieeja un vienāda attieksme pret Biroja darbiniekiem un izmaksātie pabalsti nepamatoti palielināti neievērojot likumā noteikto vidējās mēneša izpeļņas aprēķina metodi. Valsts kontrole norāda uz nepieciešamību pilnveidot Biroja iekšējās kontroles sistēmu.
Uzņēmums FMS tiesības konsultēt AM grāmatvežus saņēma 2007. gada nogalē, kad sarunu procedūru rezultātā par nepilnu pusotru miljonu latu ieguva tiesības ieviest vienotas grāmatvedības programmu aizsardzības sistēmā.
Uzņēmums FMS pastarpināti pieder septiņām personām, lielākās daļas (27,50%) ir Jānim Bergam un Normundam Bergam. Tāpat uzņēmuma darbinieki ir Uldis Putniņš, Jānis Rancāns, Olafs Loits, Viesturs Birkants un Aldis Silovs, liecina Uzņēmumu reģistra informācija.