Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums L&T izplata nepatiesas ziņas, Db.lv pavēstīja SIA Nelsens padomes priekšsēdētājs Ēriks Zaporožecs.
Atsaucoties uz masu medijos izskanējušo informāciju un nepamatoto viedokli par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanas iepirkumu konkursiem vairākās namu pārvaldēs Rīgas pilsētā, kā arī to, ka masu medijos atspoguļotais viedoklis ir tendenciozs attiecībā pret SIA Nelsens, uzņēmums piedāvā savu redzējumu par RP SIA Vecmīlgrāvis, RP SIA Valdemāra nami, SIA Sarkandaugava, RP SIA Pļavnieku nami atkritumu apsaimniekošanas konkursu nolikumos ietvertām prasībām un to rīkošanas procedūru. Turpmāk - uzņēmuma Nelsens vadības izklāsts pretrunīgajai situācijai.
Rīgas domes apstiprinātais Rīgas pilsētas atkritumu apsaimniekošanas plāns 2006.-2012. gadam ir izvirzījis par mērķiem attīstīt konkurenci atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanā, kā arī ievērot un attīstīt vides aizsardzību Rīgas pilsētas teritorijā, uzlabojot atkritumu radīto ietekmi uz vidi.
Tāpēc katra namu pārvalde, rīkojot konkursu par atkritumu apsaimniekošanu savā teritorijā, atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likumam un Publisko iepirkumu likumam, ir tiesīga noteikt prasības un kritērijus iepirkumu konkursam par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanu. SIA Nelsens nevar komentēt konkrēto iepirkumu konkursu nolikumu, taču vēlas paust savu viedokli par radušos situāciju kopumā.
Konkursu nolikumos tika ietverta prasība apliecināt to, ka pretendentu īpašumā ir pieprasīto izmēru konteineri. Līdz šim konkursos tas nav nozīmējis, ka attiecīgo izmēru konteineriem ir jābūt pretendentu fiziskā rīcībā, bet gan to, ka šāda tipa konteineri būs nodrošināti uz pakalpojuma izpildes brīdi.
Salīdzinot vairāku Eiropas ražotāju piedāvājumus, cenu, kvalitāti un pasūtījumu nosacījumus, SIA Nelsens izvēlējās sadarboties ar uzņēmumu Meva a.s. (Čehija), un 2008. gada 30.aprīlī noslēdza attiecīgo līgumu par konteineru iegādi. Tāpēc pieņēmums par to, ka „prasība par cinkotiem konteineriem konkursa nolikumā iekļauta tāpēc, ka šādu konteineru ražotāja AS Meva jau ir sākusi atkritumu apsaimniekotāja SIA Nelsens pasūtījuma izpildi” ir nepatiess.
Presē izplatītais viedoklis par to, ka „konkursa nolikumā norādītos cinkotos konteinerus, pēc SIA L&T rīcībā esošās informācijas, ražo tikai viens piegādātājs - Meva” nav korekts.
Izvēloties labāko piedāvājumu SIA Nelsens apzināja šādus konteineru ražotājus:
1. IVB-Umwelttechnik (Vācija) -- http://www.ivb-umwelttechnik.com/ ;
2. Otto Entsorgungssysteme GmbH (Vācija) -- http://www.otto-environment.com/web/ ;
3. SSI-Schaefer (Vācija) (pārstāvniecība Lietuvā) -- http://www.ssi-schaefer.de/
4. Craemer (Vācija) -- http://www.craemer.de/index.php?id=535&L=1 ;
5. Ekocel-Polska sp.z.o.o. (Polija);
6. Meva a.s. (Čehija) -- http://www.meva.cz/ ;
7. Ecopress Group OU (Igaunija) -- http://www.ecopressgroup.com/main.php
8. SIA Aniko (Latvija), kas pārstāv vairākus atkritumu konteineru ražotājus.
Informācija par šiem ražotājiem ir brīvi pieejama gan katalogos, gan internetā, un nav pamata uzskatīt, ka lielākais atkritumu apsaimniekotājs Latvijā SIA L&T nav informēti par šiem uzņēmumiem.
Vēlamies uzsvērt, ka prasības pēc 0.66 m³, 0.8 m³ un 1.1 m³ atkritumu konteineriem jau ir bijušas iekļautas vairāku pašvaldību rīkotajos iepirkumu konkursos (piemēram, Salaspils novada domes konkursā) un, iespējams, tiks iekļautas arī nākotnē, jo EN standarti paredz tilpumu diapazonu no 240 (0.24 m3) litru līdz 1300 (1.3 m3) litru konteineriem ar pieļaujamo atkāpi līdz 5% no tilpuma.
Tāpēc nav pamatots apgalvojums, ka augstāk minētais iepirkumu konkurss ir radījis nepamatotus ierobežojumus konkurencei, pieskaņojot tehniskās prasības viena konkrēta uzņēmuma ražotajiem atkritumu konteineriem. Gluži pretēji, attiecīgo tilpumu atkritumu konteineru ražotāji strādā konkurences apstākļos un ikvienam apstrīdēto konkursu pretendentam bija iespējas veikt pasūtījumus atbilstoši sev izvēlētajam ražotājam vai tā pārstāvim. Turklāt atzīmējams ir apstāklis, ka laika posms no konkursu izsludināšanas brīža līdz dokumentu iesniegšanas brīža bija saprātīgs un pietiekoši ilgs, lai ikviens pretendents varētu nodrošināt tehnisko specifikāciju izpildi un iesniegt attiecīgos dokumentus.
Runājot par L&T apgalvojumu, ka "...tomēr pasūtītāji kategoriski uzstāj uz minēto konteineru tilpumu, neņemot vērā to, ka visā Eiropā aktīvi tiek pāriets uz plastmasas konteineru izmantošanu, jo tie ir lētāki, vieglāki un estētiskāki," vēlamies teikt, ka tā nebūt nav, ka Eiropa pāriet uz plastmasas konteineriem! Gluži otrādi – no plastmasas atsakās, jo tā kalpo īsāku laika posmu nekā cinks, tā ir videi mazāk draudzīga, plastmasas konteinerus var vieglāk sabojāt un nodedzināt! Savukārt cenas ziņā plastmasas konteineri atšķiras no cinkotiem konteineriem par dažiem eiro!