Neizšķirtā ministru balsojumā premjera Valda Dombrovska balss atstāj spēkā esošo kārtību – komersanti savu atkritumu apsaimniekošanai arī turpmāk drīkstēs izvēlēties tikai tādu atkritumu apsaimniekotāju, kuram ir līgums ar attiecīgo pašvaldību.
Līdz ar to tika noraidīti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātie noteikumi, taču paredzams, ka cīņa starp pašvaldību un privātajiem atkritumu apsaimniekotājiem turpināsies atvērtā Atkritumu likuma ietvaros. Balsojot par šiem noteikumiem, seši ministri bija par, seši ministri pret. Premjers Valdis Dombrovskis balsoja pret un viņam bija izšķirošā balss, tāpēc noteikumi tika noraidīti. Savukārt balsojumā «ētisku apsvērumu dēļ» nepiedalījās satiksmes ministrs Aivis Ronis. Pirms balsojuma ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, kurš balsoja par šiem noteikumiem, sacīja, ka «ir jau saprotami, ka pirms pašvaldību vēlēšanām neviens pašvaldības negrib kaitināt, tomēr neredz problēmu tirgus atvēršanai konkurencei». Savukārt premjers norādīja, ka konkurence būtu tikai daļēja, jo mājsaimniecībām šādas izvēles iespējas nebūs.
Dažādās instancēs valdība šos VARAM sagatavotos noteikumus skatīja sešas reizes, katru reizi notiekot dažādas intereses pārstāvošo pušu dedzīgām debatēm. Gan Latvijas Pašvaldību savienība, gan Latvijas Lielo pilsētu asociācijas pārstāvji bija pret šiem noteikumiem, norādot, ka to pieņemšana varētu celt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas izmaksas iedzīvotājiem vismaz par 10-15%. Fakts arī, ka pēc šo noteikumu stāšanās spēkā pašvaldību izvēlētie atkritumu apsaimniekotāji zaudētu zināmu atkritumu apjomu, kas varētu viņiem radīt zaudējumus. Savukārt pēc VARAM aprēķiniem, iedzīvotājiem izmaksas gan celtos ne vairāk kā par 4% jeb 5 santīmiem mēnesī. VARAM noteikumus atbalstīja Konkurences padome un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kas norādīja, ka brīva konkurence tieši veicina zemākus atkritumu apsaimniekošanas tarifus, kam galvenais piemērs ir Rīga.
VARAM sagatavotais noteikumu projekts paredzēja, ka tiesības izvēlēties savu atkritumu apsaimniekotāju, kurš nav noslēdzis līgumu ar pašvaldību, būtu no dabas resursa nodokļa samaksas atbrīvotam komersantam, kura radītais sadzīves atkritumu apjoms gadā vairākas reizes pārsniedz vienas vidējas daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāju radīto atkritumu apjomu. VARAM aprēķinājusi, ka vienas daudzdzīvokļu mājas (40 dzīvokļi) iedzīvotāji pilsētā gadā saražo 150 kubikmetrus atkritumu, bet laukos - 96 kubikmetrus atkritumu.
Tas nozīmē: lai būtu tiesības izvēlēties citu atkritumu apsaimniekotāju, kopējam radīto sadzīves atkritumu apjomam gadā būtu jāpārsniedz 240 kubikmetri. Šie noteikumi paredzēja, ka pašvaldībās tiesības izvēlēties citu komersantu būs, piemēram, lielveikalu tīkliem, ražošanas uzņēmumiem, kā arī, piemēram, starptautiskajai lidostai Rīga.