Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF) draud sūdzēties Eiropas komisijā (EK) par to, ka Ekonomikas ministrija (EM) ar komosiju nav saskaņojusi atbalstu dabasgāzes koģenerācijai.
«EK oficiālā vēstulē LAEF ir skaidrojusi, kā tiek saprasts valsts atbalsts enerģētikas jomā, un ar šo atzinumu esam iepazīstinājuši gan EM, gan Finanšu ministriju. Diemžēl neesam guvuši nekādu apstiprinājumu tam, ka EM līdz šim izmaksāto atbalstu elektroenerģijas ražotājiem ir saskaņojusi ar EK, un arī pēdējie tās sagatavotie Ministru kabineta noteikumu par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā grozījumi paredz atbalstu dabasgāzes koģenerācijai, kas pēc būtības nav pieļaujams,» norāda juridiskais konsultants ZAB Adversus partneris Sandis Bērtaitis.
«Nākas secināt, ka EM nemācās no kļūdām un, ignorējot argumentētus iebildumus un aicinājumus risināt šo problēmu, vēlas turpināt atbalstīt dabasgāzi, ko principā var uzskatīt par atklātu a/s Latvenergo un importētās dabasgāzes lobēšanu,» pausts LAEF paziņojumā.
Federācijas pārstāvji norāda, ka vairāk nekā divu mēnešu laikā EM tā arī nav varējusi skaidri apstiprināt, ka līdzšinējais atbalsts elektroenerģijas ražotājiem ir bijis saskaņots ar EK, izvēloties slēpt potenciālas problēmas esamību un vienlaikus turpinot virzīt juridiski un ekonomiski apšaubāmus normatīvo aktu grozījumus.
«Līdzīgi kā subsidētās enerģijas nodokļa projekts, arī EM sagatavoto Ministru kabineta noteikumu grozījumu pamatojums ir necaurskatāms, kas rada aizdomas par Ekonomikas ministrijas patiesi pārstāvētajām interesēm likumdošanas gaitā,» uzskata Didzis Palejs, LAEF valdes priekšsēdētājs.
Viņš pauž - abi projekti būtībā paredz nepamatoti graujošu attieksmi pret atjaunojamo energoresursu nozari un nepamatoti saudzīgu attieksmi pret dabasgāzes koģenerāciju un a/s Latvenergo. Subsidētās enerģijas nodoklid (SEN) tā pašreizējā redakcijā draud ar maksātnespēju lielākajai daļai AER staciju, bet Ministru kabineta noteikumi paredz ievērojami palielināt Latvenergo izmaksāto atbalstu par stacijās uzstādīto jaudu, tādēļ nākas secināt, ka šādi plānots vairot Latvenergo peļņu uz elektroenerģijas galapatērētāju rēķina, pie tam iepriekš atbalstu nesaskaņojot ar Eiropas Komisiju.
EM piedāvātie Ministru kabineta noteikumu grozījumi paredz, ka atsevišķa dabasgāzes koģenerācijas staciju grupa, kurā pēc būtības ietilpst tikai a/s Latvenergo piederošās TEC, turpmāk saņemtu garantēto atbalstu 71,9 tūkst. Ls apmērā par vienu uzstādīto ražošanas jaudas megavatu.