Lielo gāzes koģenerācijas staciju subsīdijas sola samazināt par 20 milj. Ls jau no 2014. gada.
«Lai ierobežotu izmaksu kāpumu un samazinātu elektrības cenu pieauguma riskus patērētājiem, atbalsts lielajām koģenerācijas stacijām, tostarp Latvenergo TEC tiks samazināts un tādējādi jau no 2014. gada izdosies ietaupīt vismaz 20 milj. Ls gadā, kas ierobežos elektrības obligātā iepirkuma komponentes (OIK) pieaugumu nākotnē,» valdībā pieņemtos 221. MK noteikumu grozījumus komentē ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Kā DB jau rakstīja, šie grozījumi attiecas uz abiem Latvenergo TEC, a/s Rīgas Siltums siltumcentrāli Imanta un Juglas jauda koģenerācijas staciju, kas visas kopā subsīdijās virs tirgus cenas pērn saņēma 61,7 milj. Ls.
Pašlaik minētās četras stacijas saņem atbalstu gan fiksēta jaudas maksājuma, gan enerģijas komponentes veidā. Izmaiņu projekts paredz pilnībā atteikties no enerģijas komponentes atbalsta mehānisma, saglabājot atbalstu tikai MK noteikumos Nr.221 iekļautās jaudas komponentes formā. Šāds solis nodrošinās elektroenerģijas ražošanā nepieciešamā dabasgāzes apjoma samazināšanu un neveicinās elektroenerģijas ražošanu nelabvēlīgos elektroenerģijas un dabasgāzes tirgus apstākļos, lai saņemtu atbalsta maksājumus, skaidro Ekonomikas ministrija.
DB atsaucoties uz bijušo Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieku Gati Ābeli, kurš pirms aiziešanas no Ekonomikas ministrijas izstrādāja minētos MK noteikumu grozījumus rakstīja, ka faktiski OIK samazinājums ir tikai uz papīra. «Ja salīdzina ar esošo formulu, atšķirības kopējā naudas apjomā kas gada laikā tiek samaksāts nav, piemēram, pie līdzšinējās formulas 2012. gadā Latvenergo saņēma 56 miljonus latu virs elektrības tirgus cenas. Ja teorētiski būtu pastāvējusi ģeniālā formula ar jaudas maksājumu, maksājums būtu bijis 58 miljoni, tātad vēl par 2 miljoniem vairāk. Līdzīgi arī pēc tam, kad darbu uzsāks TEC 2 otrā kārta - vecā formula izmaksātu patērētājiem 73,38 miljonus, savukārt jaudas maksājums 73,70 miljonus,» tā G. Ābele.
Pret šiem MK noteikumu grozījumiem iebildusi ir arī Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF): «Noteikumu grozījumi paredz nepamatoti graujošu attieksmi pret atjaunojamo energoresursu nozari un nepamatoti saudzīgu attieksmi pret dabasgāzes koģenerāciju un a/s Latvenergo. Ministru kabineta noteikumi Nr.221 paredz ievērojami palielināt Latvenergo izmaksāto atbalstu par stacijās uzstādīto jaudu, tādēļ nākas secināt, ka šādi plānots vairot Latvenergo peļņu uz elektroenerģijas galapatērētāju rēķina, pie tam iepriekš atbalstu nesaskaņojot ar Eiropas Komisiju,» norāda LAEF valdes priekšsēdētājs Didzis Palejs. Db.lv jau rakstīja, ka LAEF ir gatava vērsties Eiropas Komisijā ar sūdzību arī par līdz šim jau dabasgāzes koģenerācijas stacijām maksātajām subsīdijām, jo tās, viņuprāt, varētu tikt taktēts kā neatļauts valsts atbalsts brīvā tirgū strādājošiem uzņēmumiem, kāds a/s Latvenergo ir.
Jau ziņots, ka Eiropas Komisija pašlaik izmeklē valsts naudas ieguldījumus nacionālajā aviokompānijā airBaltic. Ja Eiropas Komisija lemj, ka valsts nauda uzņēmumos ieguldīta nelikumīgi, tā ir jāatmaksā, lai gan atsevišķos gadījumos Eiropas Komisija šādu valsts atbalstu arī atļauj, tomēr procedūra paredz, ka valsts atbalsts pirms tā piešķiršanas ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju.