ASV centrālā banka - Federālo rezervju sistēma (FRS) - paziņojusi, ka tā līdz nākamā gada jūnija beigām ASV ekonomikā «iepumpēs» 600 miljardus ASV dolāru, tādējādi cenšoties atbalstīt lēno atlabšanu, ziņo BBC.
Tas nozīmē, ka kvantitatīvās mīkstināšanas otrās kārtas ietvaros ASV ekonomikā ieplūdīs 75 miljardi ASV dolāru mēnesī.
Medijs atgādina, ka ASV ekonomika laika posmā no jūlija līdz septembrim gada griezumā auga par 2%, kas nav pietiekami, lai samazinātu augsto bezdarba līmeni.
Daži analītiķi uzskata, ka kvantitatīvā mīkstināšana ir pēdējā iespēja atgriezt ASV ekonomiku atpakaļ uz ceļa, taču lielākā daļa analītiķu prognozēja, ka FRS tautsaimniecībāiepludinās mazāku summu - 500 miljardus ASV dolāru.
Procentu likmes jau ir tuvu nullei, kas nozīmē, ka FRS nevar tās vēl vairāk samazināt, lai palielinātu pieprasījumu. Tā ir tradicionālā politika, ko izmanto centrālās bankas, lai stimulētu izaugsmi. Tā vietā FRS paziņojusi par jaunu kvantitatīvās mīkstināšanas kārtu, kuras ietvaros tā radīs naudu, lai pirktu valsts obligācijas.Programma nodēvēta par KM2. FRS kvantitatīvās mīkstināšanas pirmajā posmā ekonomikā jau «iepumpēja» 1,75 triljonus ASV dolāru.
Viedokļi par to, cik efektīva būs KM2, dalās, daļēji tāpēc, ka joprojām nav viennozīmīgas atbildes uz jautājumu, cik liela bijusi pirmā, daudz lielākā kvantitatīvās mīkstināšanas posma ietekme.
Daži slavē programmu, norādot, ka tā izvilkusi ASV no recesijas, bet citi uzskata, ka tai ir bijusi maza ietekme uz patērētāju pieprasījumu un stingrajiem kreditēšanas nosacījumiem, kas apgrūtina privātpersonu un uzņēmumu pieeju banku finansējumam.Rezultātā daži ekonomisti uzskata, ka FRS būs nepieciešams iepludināt daudz vairāk naudas ASV ekonomikā.