Gluži kā slavenā mūzikla Evita dramatiskajā gabalā Neraudi par mani, Argentīna, prezidentei Kristīnai Fernandesai de Kiršnerei šoreiz nākas investoriem un pasaules politiķiem dziedāt veco dziesmu – «Tas nebūs viegli, tev dīvaini šķiet,/ Kad es cenšos tev teikt kā jūtos./ Aizvien tavu mīlu man vajag pēc tā, ko es nodarījusi.»
Nodarīts līdz ar Argentīnas lielākās energokompānijas YPF ekspropriāciju ir pamatīgi. Pēc tam, kad prezidente paziņoja par 51% akciju atņemšanu spāņu investoram Repsol (atstājot 6,43%) un kompānijas vadību nomainīja pret savas valdības funkcionāriem, blakus aktīvu zaudējumiem Repsol vērtība biržā kritusies par 18%. Aģentūra S&P arī samazinājusi kompānijas kredītreitingu līdz investīcijām minimālajam.
Nacionalizācijas procesā Argentīnai būs jākompensē zaudējumus YPF akcionāriem, tomēr paredzams, ka kompensāciju Argentīnas puse noteiks mazāku par paša Repsol lēstajiem 10,5 miljardiem dolāru daļas 18,3 miljardus vērtajā YPF. Spāņu kompānijas vadītājs Antonio Brufaus Argentīnu vainu piestrādāšanā, lai mazinātu YPF kompensējamo daļu vērtību.
Prezidente Kiršnere skaidro, ka uz nacionalizāciju viņu spiedusi Repsol nevēlēšanās palielināt ieguves apjomus, kā dēļ nākas paļauties uz importējamiem dārgākajiem energoresursiem. Bloomberg ziņo, ka kopš 1999. gada, kad Repsol kļuva par YPF lielāko līdzīpašnieku, Argentīnas naftas rezerves kritušās par 18%. Kompānijai tiek pārmests, ka tā «izslauc» rezerves, neinvestējot pietiekami jaunās atradnēs.
Aģentūra Merco Press citē Argentīnas premjeru Huanu Manuelu Abalu Medinu taisnojamies, ka «tas, ko tiešām vajadzētu uzsvērt, ka līdz šim vēsturiskajam lēmumam Argentīnai nav bijis savas nacionālās naftas kompānijas kā tas ir vairumam valstu». Viņš arī piebalso prezidentei, ka nacionalizēt gluži vienkārši nācies, jo valstij vajag «enerģijas kompāniju, kas spēj ražot vairāk naftas un benzīna nevis tās lielās, smalkās uzpildes stacijas, kas izskatās pēc lielveikaliem».
Uz reģionālā kaimiņa Meksikas neapmierinātību, kuras enerģētikas kompānija Pemex arī nacionalizācijas dēļ būs zaudētāji, viņš atbild, ka pats «Pemex 100% pieder Meksikai» un turklāt tai vēl ir 10% spāņu Repsol akciju. «Tām tautām, kurām nafta ir daļa no to stratēģiskajiem aktīviem, ir uzņēmumi ar spēcīgu valsts līdzdalību; tāda ir mūslaiku iezīme.»
Tomēr bez investīcijām neiztikt nevienam, tostarp Argentīnai – bez spāņu naudas. Un otrādi. Spāņu Gas Natural tāpēc aicina valdību būt samērīgai ar vēršanos pret Argentīnu, lai tur neciestu vēl vairāk Spānijas kapitāla. Bloomberg ziņo, ka šī kompānija savā Argentīnas meitas uzņēmumā pērn guvusi 24 miljonus eiro bruto peļņas.