Piektdien, 11. jūlijā nra.lv nācis klajā ar skandalozu interviju, kurā piedalās Rīgas domes priekšsēdētāju Jāni Birku piedalās Rīgas domes vicemērs Andris Ārgalis, opozīcijas runasvīrs no Jaunā laika Olafs Pulks un politologs Filips Rajevskis.
Kā nra.lv skaidro A. Ārgalis, viņaprāt J. Birks „pats sevi gatavoja gāšanai”. Rīgas domes vicemērs uzsver sekojošo:” Es tikai gribu sabiedrībai teikt, ka mans mērķis nav gāzt Birku un iesēsties viņa vietā (kā J. Birks to darīja, kad viņš gāza Aivaru Aksenoku). Tagad es saprotu, ka viņi atkal ir lieli draugi, jo ir noslēgts pat savstarpējs sadarbības līgums. Dvēseliski jau būtu ļoti pareizi, ja es šobrīd nožēlotu grēkus, jo tiešām atbalstīju J. Birku, kad A. Aksenoku gāza. Es personīgi sabiedrībai atvainotos un mēģinātu šajā situācijā A. Aksenoku atjaunot darbā. Jo faktiski jau J. Birks gribēja sev atbrīvot to krēslu un noorganizēja gāšanas procesu. Tagad pēc J. Birka izteicieniem es saprotu, ka A. Aksenoks ir ļoti pieredzējis, labs pašvaldību darbinieks – nu tad kādā sakarībā mēs viņu gāzām? Laikam gan man neizdosies to savu grēksūdzi pret tautu izpildīt, jo A. Aksenoks netiks atjaunots darbā.”
Turpinot sarunu, O. Pulks ironiski piebilst, ka atjaunojot amatā A. Aksenoku „varētu ietaupīties arī domes līdzekļi, jo nebūtu atkal jāzīmē mēra ģīmetne. No budžeta viedokļa tas būtu apspriežams jautājums.”
Ā. Ārgalis savu pārliecību, ka J. Birkam būtu jāpamet ieņemamais amats pamato ar apgalvojumu, ka „viņš nav NEKĀDS saimnieks” un skaidro, ka šobrīd netiek izmantota pašvaldības policija, kurā ir 1000 bruņotu cilvēku ar milzīgām tiesībām darboties, J. Birks nav sniedzis prezidijā atskaites par savām darbībām. Mēram tiek pārmests, ka Rīgā šobrīd prioritāte nav zemās grīdas tramvajs, kā arī tas, ka viņš piesedz uzņēmumu, kas pilsētas ziemeļdaļā grib būvēt otru "mazo Dienvidu tiltu" par gandrīz Ls 100 000 000.
Neraugoties uz to, ka J. Birks A. Ārgalim šķiet absolūti nepiemērots mēra amatam, viņš neizplūst arī A. Aksenoka cildināšanā: „ Viņam bija liela centība, bet vēl lielāks mīnuss: absolūta neuzticēšanās kolēģiem. Tā ir viena no trakākajām lietām, jo A. Aksenokam visi likās aizdomīgi. Ja arī kāds viņam sniedza labu ideju, A. Aksenoks to realizēja pilnīgi pretēji, jo bija pārliecināts, ka tā ir speciāli piespēlēta, lai iegāztu.”
Nedaudz maigāks savos spriedumos ir politologs F. Rajevskis, norādot, ka J. Birks nevienam „ netraucē līdz noteiktam brīdim”.
„Domē būtiskas ir divas lietas: pirmā – veiksmīga saimnieciskā darbība. Rīdziniekiem ir vajadzīgi tilti; ērts transports. Vārdu sakot, pilsēta, kura nemitīgi attīstās. Ja Rīga stagnēs, neattīstīsies arī Latvija. Runājot par politisko pusi un opozīcijas funkciju, tās uzdevums nav nemitīgi visu kritizēt, bet gan skatīties valdošajai koalīcijai uz pirkstiem: lai jebkura darbība vai lēmums ietvertu sevī saprātīgas cenas, saprātīgus laika intervālus, kvalitatīvu izpildījumu. Diemžēl patlaban tiešām ir izveidojusies situācija, kad Rīga kļūst par placdarmu politikai. Tajā brīdī sākas politiskas cīņas par saimnieciskiem jautājumiem. Vai tiešām opozīcija uzskata, ka rīdziniekiem nevajag jaunus tramvajus un tiltus? Nu nē taču! Jautājums ir tikai: par kādu cenu,” uzsver F. Rajevskis.
F. Rajevska secinājumi:
Ministru prezidenta un partiju vadības iesaistīšanās krīzes risināšanā liecina, ka Rīgas domes politika sasniegusi nebijušu integrāciju nacionālā līmeņa politikā un līdz ar to arī ietekmi uz valdības stabilitāti. Absolūti skaidrs, ka potenciālie scenāriji par JL iesaisti valdības koalīcijā pat mentālā līmenī nav pieņemami Saeimas koalīcijas partneriem. Šis faktors nostrādāja kā bremzējošs mehānisms, lai vismaz ārēji pārtrauktu krīzi domē.