Ar šī brīža valdības pārstāvjiem diskusijas un komunikācija notiek daudz atklātāk un aktīvāk salīdzinājumā ar iepriekšējo valdību, kā arī ir redzama vēlme uzlabot situāciju un attīstīt ekonomiku, pauda Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents Andris Bite, komentējot premjera Krišjāņa Kariņa (JV) Ministru kabineta darbības 100 dienas, kas aprit šodien.
"Pozitīvi ir tas, ka dienaskārtībā ir nonācis jautājums, ka ir vajadzīga ekonomikas transformācija. Beidzot runājam par to, kā audzēt ekonomiku, lai kopumā varētu apmierināt tās komforta un drošības vajadzības, kuras mums kā valstij ir," norādīja Bite.
Tāpat viņš sacīja, ka Ministru prezidents ir noformulējis jēdzienu "ekonomikas transformācija" un LDDK cenšas saprast, ko premjers domā ar šo jēdzienu, kā arī sniedz informāciju par to, kā LDDK šo jēdzienu saprast, tādējādi cenšoties atrast kopīgu pasākumu plānu, kā panākt ekonomikas transformāciju.
Bite norādīja, ka nepieciešams ekonomikas uzrāviens, lai attīstības tempi būtu ātrāki nekā kaimiņiem un lai zināmā laika periodā ekonomikas labklājībā izdotos noķert kaimiņvalstis.
"Tas prasa veselu pasākumu plānu. Ne tikai to, kas skar nodokļu izmaiņas, bet arī jautājumus, kas neskar naudu,- tostarp birokrātijas samazināšanu, uzticēšanos uzņēmējiem, uzņēmēju iedrošināšanu biznesa veikšanai, dažādu valsts funkciju pārskatīšanu, energopolitikas veidošanu un citus," akcentēja LDDK pārstāvis.
Koordinējot šos jautājumus ar dažādām ministrijām un iestādēm, kā arī izvirzot diezgan drosmīgus un gudrus lēmumus, ir jāpanāk, lai biznesa vide būtu daudz pievilcīgāka tiem uzņēmējiem, kas šeit jau darbojas, un pievilcīga jaunu uzņēmumu piesaistei. "Šobrīd mēs esam par mazu - par maz uzņēmēju, par maz uzņēmumu un par mazu izmēros, lai varētu veiksmīgi nodrošināt visu mūsu sabiedrības vajadzības. Tāpēc prioritārs jautājums būtu tas, kā nopelnīt valstij vairāk naudas caur nodokļu ieņēmumiem, attīstot lielāku ekonomiku," sacīja Bite.
Viņa ieskatā pozitīvi vērtējams tas, ka par šo jautājumu sāk runāt atklāti un pietiekami intensīvi.
Savukārt komentējot šīs Kariņa valdības trūkumus, Bite sacīja, ka šā gada budžetā nav ieliktas ambīcijas ekonomiskajai transformācijai un budžets "ir sanācis, kāds sanācis". Vienlaikus ir cerības, ka diskusijas par nākotni būs intensīvākas un nākamajā budžetā būs redzamas ambīcijas ekonomiskajai transformācijai jau ciparos.
Tāpat pie trūkumiem atzīmējams tas, ka, "veidojot budžetu, parlamentā 99% laika runāja par to, kā naudu pārdalīt, nevis kā to nopelnīt - tās ir divas fundamentāli dažādas lietas".
Tāpat bijusi vēlme, lai lēmumu par ekonomikas transformāciju, kas skar darbaspēka nodokļu birokrātiju, tomēr pieņemtu ātrāk un intensīvāk, bet pagaidām tas atlikts labākajā gadījumā uz nākamo gadu.
Bite norādīja, ka pozitīvi ir tas, ka LDDK aktīvi iesaistīta nodokļu politikas un biznesa vides sakārtošanas jautājumos, tomēr ir risks sajust, ka tas kārtējo reizi ir runāšanas un formālas iesaistes process, nevis process ar mērķi sasniegt rezultātu. Viņš gan akcentēja, ka pagaidām tie vērtējumi tikai kā riski. "Ja jutīsim, ka pēc mēnešiem tikai diskutējam un nevaram iezīmēt izpildāmus uzdevumus, mēs būsim vīlušies šajā pasākumā un sāksim to kritizēt," piebilda LDDK vadītājs.
Vērtējot šīs valdības ministrus, Bite sacīja, ka var runāt tikai par dažiem, jo ar visiem vēl nav izdevies tikties.
Bite norādīja, ka pirmā atslēgas persona turpmākajam periodam un ekonomikas transformācijai ir pats Ministru prezidents - ir būtiski, vai viņš spēs un būs ieinteresēts ekonomikas transformācijas ideju virzīt tālāk, kā arī vai spēs koordinēt savus ministrus vienota mērķa sasniegšanai, jo "iepriekšējā valdībā ar šo nevedās".
Runājot par sadarbību ar finanšu ministru Arvilu Ašeradenu (JV), LDDK prezidents pozitīvi vērtēja to, ka trešdien bija pirmā darba grupa nodokļu uzlabošanas jautājumā, kur iezīmēts grafiks turpmākajam darbam. Tāpat pozitīvi tiek vērtēts tas, ka Ašeradenam nav pārliecības, ka nekas nav maināms - viņš ir atvērts diskusijai ar argumentiem, pierādījumiem, cipariem.
Savukārt negatīvi vērtējama Ašeradena reakcija, tas, kā tiek komunicēts ar sabiedrību un biznesa vidi, piemēram par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) jautājumiem un VID direktores likteni. "Manuprāt, nerunāšana un situācijas neskaidrošana nav labākais risinājums," sacīja Bite.
Ar ekonomikas ministri Ilzi Indriksone (NA) LDDK izveidojās sadarbība jau iepriekšējā valdības periodā. "Izveidojās diezgan aktīva sadarbība, bet neteiksim, ka procesi notiktu, ātri reaģējot. Tomēr intensīvi diskutējam un sniedzam savu redzējumu par eksporta un industriju attīstību. Lielais jautājums tālāka efekta gūšanai ir tas, kā Ekonomikas ministrija un Finanšu ministrija spēs sastrādāties kopā," sacīja Bite.
Vienlaikus LDDK prezidents atzinīgi vērtēja to, ka arī Ārlietu ministrija runā par to, ka" ekonomiskās intereses ir intereses". Ar Ārlietu ministriju tiek runāts par to, kā noformulēt Latvijas ekonomikas intereses ārpolitikā, tāpat arī tiek formulēti uzdevumi, ko Ārlietu ministrijai kopā ar citām institūcijām ārlietās darīt, lai palīdzētu ekonomiski augt un piesaistīt investīcijas.
LDDK ir nacionāla līmeņa darba devēju pārstāvis un sociālekonomisko sarunu partneris Ministru kabinetam. LDDK misija ir veidot Latvijas uzņēmējdarbību atbalstošu vidi, veicinot uzņēmēju konkurētspēju un pārstāvot darba devējus sociālā dialoga ietvaros nacionālā, Eiropas Savienības un starptautiskā līmenī.