Cūkkopības nozare noteikti nav jālikvidē, jo tai ir potenciāls, tā ir svarīga un potenciāli veiksmīga Latvijas eksporta nozare.
Tā uzskata biznesa konsultāciju uzņēmuma ActusQ īpašniece Eva Branta-Nellemanne. «Nule pausto bažu dēļ, ar kādām klajā nākuši daži nozares speciālisti, drīzāk ir vērts beidzot sākt domāt par to, kā visiem nozares dalībniekiem darboties vienā virzienā, lai celtu to, virzītu tās attīstības iespējas, lai Latvijas ražotāji varētu konkurēt Eiropas Savienības un visas pasaules tirgū,» norāda uzņēmēja. Viņa uzskata, ka izraisītās diskusijas par nozares problēmām ir signāls tam, ka jāsāk strādāt un sadarboties, nevis darboties katram par sevi – mazās saimniecības savā, lielās saimniecības savā, bet tās pārstāvošās organizācijas vēl pavisam citā virzienā.
Pirmais un salīdzinoši vienkāršākais, ar ko sākt, slēpjoties trīs jomās – izglītība, kooperācija un pieredzes apmaiņa. Viņasprāt, esot jāpārskata Latvijā pieejamās izglītības programmas, jāmodernizē tās, jāpielāgo reālajām nozares vajadzībām, jāreformē izglītības apguves principi, lai rezultātā Latvijas lauksaimniecība beidzot varētu uzņemt patiesi profesionālus un kompetentus speciālistus, kuri pratīs cūkkopību vadīt un organizēt tā, kā to pieprasa ne tikai visi labas lauksaimnieciskās saimniekošanas, bet arī efektīva biznesa kritēriji. ActusQ īpašniece piekrīt, ka mazās cūkkopības saimniecības nevar pastāvēt un apmierinoši pelnīt nevienā nozarē, un tieši tāpēc tām beidzot būtu vērts ieklausīties padomos par kooperāciju. Latvijā esot pietiekami daudz ļoti veiksmīgu un efektīvu cūkkopības saimniecību, to īpašnieki labprāt dalās savā pieredzē un nozares organizācijām īpaši tagad būtu viņi jāuzrunā, jāapkopo viņu redzējums un praktiskie apsvērumi, kas ļāvuši sekmīgi saimniekot, jānodrošina ar šo informāciju un zināšanām arī citi, tā uzņēmēja.
«Risinājumi ir. Un vēl nebūt nav par vēlu. Jā, cūkkopības sektoru Eiropā spiež tādas tirgus svārstības kā ilgstošā vispasaules ekonomiskā krīze, graudu cenu pieaugums, dioksīna skandāls, un būs saimniecības, kas šo spiedienu neizturēs. Taču zvanīt nozares likvidācijas zvanus ir nevietā. Īpaši, kad pasaulē uzmanība tiek vērsta uz pārtikas ražošanas nepieciešamību ilgtermiņā. Latvija jau reiz – pirms 20 gadiem – emociju uzplūdā iznīcināja visus savus lielos ganāmpulkus un tā arī īsti vēl nav atguvusi konkurētspēju vienotajā tirgū... Ir nekavējoties jāapvieno spēki, zināšanas un iespējas, lai īstenotu pielāgošanās risinājumus, kas palīdzēs sasniegt mērķi – rentabli un efektīvi strādāt cūkkopībā Latvijā,» pauž Eva Branta-Nellemanne. Jau ziņots, ka pieaugošo izmaksu un zaudējumu dēļ cūkkopības nozares asociācija paziņojusi par nozares likvidāciju.