Par to, kā privātajam ieguldītājam izvēlēties optimālāko bankas depozītu dg.yug.ru jautājis populāru grāmatu par privātajām finansēm autoram Vladimiram Avdeņinam.
1. Uz kādu termiņu izvēlēties depozītu
Cik drīz jums nauda būs nepieciešama? Atbildot uz šo jautājumu, Jūs pats atradīsiet piemērotāko termiņu. Bankas piedāvā depozītu uz jebkuriem termiņiem – mēnesi, ceturksni, gadu un pat vairākiem gadiem. Tāpat ir depozīti, kurus var izbeigt tajā dienā, kad ieguldītājam nauda ir nepieciešama. Ja ir zināms, ka nauda būs nepieciešama pēc tieši 37 dienām - virknē banku Jūs varat noguldīt naudu tieši uz 37 dienām (vai jebkuru citu dienu skaitu).
Tomēr ne vienmēr vajag domu par to, kad nauda būs nepieciešama saistīt ar depozīta termiņu. Depozīti ir dažādi un atliek tikai izvēlēties to depozīta tipu, kurš liekas vispiemērotākais.
2. Izvēlēties depozīta veidu
Visus depozīta veidus var sadalīt 3 tipos – atkarībā no tā, ko ar naudu uz konta var darīt depozīta darbības laikā.
Klasiskais depozīts – nedrīkst naudu uz konta ne papildināt ne noņemt nost.
Ar iespēju pievienot naudu kontā – var papildināt kontu, bet izņemt naudu nedrīkst.
Ar iespēju papildināt un daļēji izņemt – var gan papildināt kontu, gan paņemt naudu no konta.
Kādu depozīta tipu izvēlēties? Tas ir atkarīgs no mērķa, ieguldot naudu depozītā. Parasti tas tiek veikts, lai no saviem līdzekļiem gūtu maksimālo atdevi un kopējais noteikums ir: jo lielāka brīvība Jums būs rīkoties ar saviem ieguldītajiem līdzekļiem, jo mazākus procentus banka samaksās. Tādējādi maksimālais ienākums parasti ir klasiskajam depozītam, mazāks – depozītam ar iespēju papildināt summu un vēl mazāki depozītiem, kurus iespējams gan papildināt, gan daļu līdzekļu izņemt.
Ja vēlaties vienkārši aizmirst par naudu uz kādu laiku un saņemt maksimālo atdevi, tad vislabāk izvēlēties klasisko depozītu. Ja naudu vēlaties pa drusciņai papildināt, tad izvēlaties depozītu ar iespēju papildinātm, bet ja nepieciešams gan izņemt, gan papildināt naudu, tad izvēlaties šo depozīta veidu.
3. Depozīta valūtas izvēle
Piemēram, ja uzskatat, ka eiro pret dolāru un rubli sadārdzināsies, tad depozītu var ieguldīt eiro. Turklāt neviens neliedz veikt depozītus vairākās valūtās.
4. Izvēlieties banku
Svarīgākais jautājums – kurā bankā atvērt depozītu? Ja ieguldījuma summa ir mazāka par valsts garantēto atlīdzību noguldītājiem, tad nav ko uztraukties, jo pat bankas kraha gadījumā pilnībā saņemsiet savu noguldījumu atpakaļ.
Ja reiz nav nepieciešamības īpaši izvēlēties banku – labāk izvēlēties to, kura ir gatava maksāt maksimālos procentus. Tādā ziņā bankas meklējumi pārvēršas par izdevīgākā ieguldījuma attiecīgajā valūtā meklējumiem.
Ja naudas ir vairāk nekā valsts garantētā noguldījumu summa, tad varat izvietot depozītus vairākās bankās un tad katra summa būs garantēta.
5. Atrodiet izdevīgāko ieguldījumu
Ir vairāki informācijas avoti, lai spētu atrast izdevīgākās ieguldījumu iespējas.
Internets. Tajā ir dažādas mājaslapas, kurās var atrast informāciju par noguldījumu likmēm. Tomēr jāņem vērā, ka šajās mājaslapās netiek piedāvāti visi izdevīgākie ieguldījumi. Piemēram, neviena no tām, ko es šobrīd izmantoju, nav atrodams šajās mājaslapās.
Lasiet presi. Ja Jūs interesē nauda un izdevīgi ieguldījumi kapitālā, lasiet finanšu presi.
Skatieties apkārt. Diez vai Jūs brauksiet uz citu pilsētu, lai atvērtu depozītu. Tāpēc pievērsiet uzmanību, kādas bankas atrodas tuvumā. Ieejiet birojā, izpētiet reklāmu un uzziniet par noguldījumu noteikumiem.
6. Neticiet reklāmai
Meklējot izdevīgākos ieguldījumus Jums nāksies izskatīt daudz reklāmu materiālus. Pret reklāmu izturieties skeptiski un uzmanīgi izanalizējiet nosacījumus un likmes dažādās bankās.
Reklāma var kliegt: Ieguldījums uz mēnesi – likme kā uz gadu, taču īstenibā tie būs tikai 12 % gadā, kamēr citas bankas piedāvās 15 -16 % gadā.
7. Obligāti izlasiet ieguldījuma līgumu
Banka Jums atvērs depozītu pēc tam, kad parakstīsiet noguldījuma līgumu. To iepriekš rūpīgi izlasiet pirms parakstat. Tajā aprakstītas visas Jūsu attiecības ar banku, kas attiecas uz noguldījumu, kā arī procentu likmes, iespēju izņemt/papildināt līdzekļus, sankcijas utt.Ja kaut kas nav skaidrs, jautājiet bankai. Kā zināms – jo mazāks ir teksta burtu lielums, jo rūpīgāk tas jāizlasa. Dažas bankas savā mājaslapā publicē šo līgumu tekstus, tāpēc tos iespējams lejupielādēt un pirms bankas apmeklējuma izlasiet. Ja mājaslapā līguma nav, tad palūdziet, lai banka to atsūta uz epastu.
8. Noformējot ieguldījumu, uzziniet par komisijas maksām.
Ne visas komisijas maksas ir norādītas bankas līgumā. Daļa komisijas maksu ir noslēptas bankas tarifos pie fizisko personu kontu operācijām. Jums par skādi nenāks izpētīt šos tarifus un zināt, cik banka no Jums paņems par vienu vai otru ieguldījumu operāciju.