Septiņi no desmit autoīpašniekiem Latvijā labprāt izvēlētos OCTA līgumu slēgt elektroniski ar distances saziņas līdzekļu starpniecību, nevis fiziski iegādājoties polisi apdrošināšanas sabiedrību filiālēs vai pie apdrošinātāju aģentiem, Db.lv informēja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja sabiedrisko attiecību konsultante Inese Ozoliņa.
Kā būtiskākos ieguvumus elektroniskai līguma slēgšanai autoīpašnieki min ērtumu, iespēju ietaupīt laiku un to, ka nevajadzētu fiziski vadāt līdzi līgumu.
Par e-polises ieviešanas nepieciešamību Latvijā liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) nesen veiktais pētījums, kurā piedalījās vairāk nekā 300 transportlīdzekļu īpašnieki.
80% no respondentiem, kas atbalsta e-polises ieviešanu, atzina, ka ērtākais OCTA līguma slēgšanas veids būtu internets, savukārt par apliecinājumu apdrošināšanas veikšanai kalpotu ieraksts datubāzē. Apmēram 20% minēja citus variantus, tostarp, līguma slēgšanu telefoniski. Tai pat laikā apmēram 2/3 no respondentiem, kas izvēlējās e-polisi, pieļāva, ka varētu izmantot arī esošo līguma slēgšanas kārtību, iegādājoties to apdrošināšanas sabiedrību filiālēs vai pie aģentiem. Tādējādi atstājot lielākas iespējas tieši pašam autoīpašniekam izlemt, kādu polises pirkšanas veidu izvēlēties.
Autoīpašnieki kā būtiskākos ieguvumus no elektroniskas līguma slēgšanas min ērtumu (100%), iespēju ietaupīt laiku (90%) un to, ja nevajadzētu fiziski vadāt līdzi līgumu (65%).
Tikai 30% no visiem respondentiem atzina, ka dotu priekšroku līdzšinējai OCTA polises slēgšanas kārtībai. Galvenokārt, šie respondenti ir tā iedzīvotāju grupa, kurai nav pieejams internets, kas ir gados vecāki (no 45 – 60 gadiem) un dzīvo reģionos.
Pētījums tika veikts 2007.gada augustā un septembrī, aptaujājot vairāk nekā 300 autoīpašniekus.
Grozījumus elektroniskās OCTA līguma ieviešanai skatīs Saeimā 3.lasījumā
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komiteja akceptēja OCTA likuma grozījumu virzīšanu Saeimā pēdējam 3.lasījumam (šī gada 27.septembrī), kas pēc to galīgās pieņemšanas nozīmētu, ka, jau sākot ar nākošo gadu apdrošinātāji varēs piedāvāt slēgt OCTA līgumu arī elektroniski ar distances saziņas līdzekļu starpniecību.
E-polise plānota kā papildus OCTA līguma slēgšanas veids un arī pēc likuma grozījumu stāšanās spēkā turpmāk OCTA līgumu būs iespējams slēgt arī līdz šim ierastajā kārtībā – pērkot polisi pie apdrošināšanas aģentiem un saņemot papīra formas dokumentu.
Pateicoties e-polisei un interneta lietotāju pastāvīgajam pieaugumam, apdrošinātāji, iespējams, nākotnē varētu samazināt administratīvās izmaksas, samazinoties to polišu skaitam, kas tiek tirgotas caur citiem dārgākiem polišu izplatīšanas kanāliem.
Grozījumu izstrādē savu ieguldījumu un atbalstu devusi Īpašu uzdevumu ministrija elektroniskās pārvaldes lietās, kas, sadarbojoties ar iesaistītajām pusēm – apdrošinātājiem, LTAB, Brokeru asociāciju un citām institūcijām, izstrādājusi priekšlikumus OCTA likuma izmaiņām un bija ierosinātāja to iekļaušanai jau esošajā likumprojektā.
Jau šobrīd apdrošinātāji piedāvā iespēju iegādāties OCTA polisi ar distances līdzekļu starpniecību, tomēr patreizējā likumdošana šo procesu neveicina. Pie kam obligāts nosacījums patreizējā situācijā ir polises kā noteiktas formas dokumenta saņemšana. Līdz ar likumdošanas bāzes sakārtošanu noslēgtos sagatavošanās posms OCTA e-polises ieviešanā Latvijā. Nākošie soļi jau būtu saistīti ar praktisku sistēmas ieviešanu.
Patreiz likumdošana nosaka, ka OCTA polise ir noteikta veidlapa, kas ir derīga tikai ar abu līgumslēdzēju parakstiem.