Francijas prezidenta vēlēšanas ir Eiropas politisko ziņu zenītā, taču turpat netālu drīzumā ir gaidāms vēl viens liels notikums, kas var kalpot par vējrādi Francijas vēlēšanām un, iespējams, Eiropas ģeopolitiskajai nākotnei.
Nīderlandes prezidenta vēlēšanas notiks 15. martā, un šobrīd cīņa par valdības krēslu ir izveidojusies starp diviem kandidātiem, Gērtu Vilderu - populistiskās Party of Freedom (PVV) partijas pārstāvi, un esošo premjerministru Marku Riti, kas vada daudz konservatīvāko People's Party for Freedom (VVD).
Eiropas tirgi aktīvi sekos līdzi Nīderlandes vēlēšanām ne tikai, lai saprastu, kā un kurš varētu uzvarēt Francijas prezidenta vēlēšanās, bet arī, lai liktu likmes par/pret Eiropas Savienības dezintegrāciju, vēsta The Daily Mail.
Eiropas finanšu tirgi šogad ir ļoti augoši. Eiropas Stoxx 600 indekss, spēcīgas ekonomikas dēļ, sasniedzis 3% atzīmi un 2016. gadā tas pieauga par vairāk nekā 9%. Tomēr Eiropas Savienības destabilizācija varētu satricināt līdz šim stabili augošos Eiropas finanšu tirgus.
Nīderlandes ekonomika ar apmēram 695 miljardu eiro IKP 2016. gadā, ir sestā lielākā Eiropas Savienībā.
Vilders, līdzīgi kā Francijā un Eiropā plašāk pazīstamā Marine Le Pena, ir pievilinājis vēlētājus ar savu anti-Eiropas Savienības un anti-Islāma retoriku. Tieši Vilders bija tas, kurš pagājušā gadā ierosināja Nīderlandes referendumu par palikšanu ES uzreiz pēc tam, kad Apvienotā Karaliste nobalsoja par tās pamešanu.
Tomēr starp Vilderu un Le Penu pastāv būtiskas atšķirības. Vildera pieeja ekonomikas risinājumiem ir daudz atvērtāka, kamēr Le Pena ieņem daudz spēcīgāku aizsargstāju.
Vildera uzvara radītu virkni jautājumu par Nīderlandes un ES nākotnes virzību, taču viņam un PVV vēl jāpārvar vairāki šķēršļi, lai sasniegtu savus mērķus. Pirmkārt, politiskās aptaujas PVV partijai prognozē samērā vājas izredzes iegūt pietiekamu skaitu parlamenta krēslu, otrkārt, visticamāk, ka Vilderam parlamentā būtu grūti atrast dzirdīgas ausis, lielā mērā savas toksiskās retorikas dēļ. Treškārt, pēc Eurasia Group informācijas, lai Nīderlandē organizētu referendumu par ES pamešanu, ir jāmaina konstitūcija, kas savukārt nozīmē, ka Vildera idejai ir jāsavāc divas trešdaļas balsu.
Varam secināt, ka Nīderlandes vēlēšanas noteikti pārbaudīs eiroskepticisma noturību pašā Eiropas sirdī. Kādi būs rezultāti un kā tie ietekmēs Francijas vēlēšanas, finanšu tirgus un Eiropas Savienības integritāti, to mēs vēl redzēsim.