Pārejas perioda ideju maksimālās PVN likmes piemērošanai presei uz 2009. gadu valdības sēdē vakar tika noraidīta un šis jautājums nu ir Saeimas ziņā. Ja parlaments neko nemainīs, tad jau ar 2009. gadu PVN likme presei pieaugs vairāk nekā 4 reizes.
Tomēr, ja parlaments nākamgad saglabās 10 % PVN likmi, tā būs viena no augstākajām likmēm ES, apdraudot preses biznesa nākotni. Ņemot vērā, ka liela daļa preses izdevumu jau noslēguši ar abonentiem līgumus uz nākamo gadu, presei vēl 2009. gadā tiks piemērota samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme, kura gan pieaugs no pašreizējiem 5 % līdz 10 %.
Saeima par valdībā otrdien apstiprināto Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmu, kā arī likumprojektiem, kas saistīti ar tās ieviešanu, lems šodien.
PVN nepalielināt
Tomēr nemierā arī ar šo kompromisa variantu ir Latvijas Preses izdevēju asociācijas (LPIA) biedri. Asociācijas biedri ārkārtas sēdē vakar secināja, ka valdības piedāvātās PVN likmes - ne 10 %, ne 21 % - ir nepieņemamas un preses industriju iznīcinošas.
"Latvijas Preses izdevēju asociācija vairākkārtīgi savu pozīciju paudusi Latvijas Republikas Saeimai un valdībai. Taču līdz šim brīdim tā nav saņēmusi ne atbildi ,ne arī konstruktīva dialoga iespējas," teikts asociācijas izplatītajā paziņojumā.
Īsi pirms tikšanās ar Ministru prezidentu Ivaru Godmani izplatītajā paziņojumā asociācija vēl kategoriskā tonī pieprasīja, lai nākamajam gadam presei tiktu saglabāta samazinātā PVN likme 5 % apmērā, bet 10 % PVN tai piemērotu, sākot no 2010. gada.
Akcentējot situācijas nopietnību, laikrakstu izdevēji šodien vienojušies nebijušā protesta akcijā, savu satraukumu paužot uz laikrakstu pirmās lappuses, kas normālos apstākļos tiek atvēlēta svarīgākajiem notikumiem valstī un pasaulē.
Izšķirs Saeima
"I. Godmanis mums teica, ka ir ar mieru nākamgad presei piemērot 10 % PVN likmi, taču viņš norādīja, ka gala lēmums jāpieņem Saeimai balsojot. Turklāt tikšanās formāts bija tāds, ka konstruktīvām diskusijām nebija vietas," pēc tikšanās ar premjerministru Ivaru Godmani teica LPIA valdes priekšsēdētājs Ivars Zariņš.
Viņš norādīja, ka preses pārstāvji saprotot, ka PVN likme aug visām nozarēm un nevar būt viena nozare, kas tiek saudzēta vairāk, taču par šādu soli esot bijis jābrīdina laikus, nevis jāpieņem lēmums pašā gada nogalē dažu dienu laikā.
Db jau vairākkārt rakstījis, ka PVN likmju paaugstināšana būtiski iedragās biznesu arī grāmatu izdevējiem, viesmīlības biznesam un citām darījumu pasaules sfērām.
Neatbildēts arī paliek jautājums, kas notiks ar abonentu līgumiem, kuri slēgti vēl pie esošās 5 % PVN likmes, vai šos darījumus, par kuriem naudu izdevēji saņems tikai nākamgad, valdība apliks ar jauno PVN likmi, tādējādi izdevējiem radot papildus zaudējumus.
"Šī iemesla dēļ preses izdevēju piedāvātais kompromiss paredz, ka nākamgad preses izdevumiem turpina piemērot 5 % PVN likmi, bet paaugstināto 10 % likmi sāk piemērot tikai 2010. gadā," teica I. Zariņš.
Liels trieciens
Arī SIA Izdevniecība Dienas bizness valdes priekšsēdētājs Gastons Neimanis uzskata, ka PVN likmes paaugstināšana preses nozarei būs pamatīgs trieciens. "Līdzīgu šoku mēs - izdevēji jau izjutām šogad, kad tika palielināta maksa par preses piegādi, taču plānotā PVN likmes paaugstināšana būtu liels trieciens arī treknajos gados," teica G. Neimanis.
Ja Saeima apstiprinās laikrakstiem piemērojamo 10 % PVN likmi, tad Latvija citu ES dalībvalstu saimē būs ar piekto augstāko presei piemēroto pievienotās vērtības nodokli. Lielāks nodoklis par 10 % presei ir piemērots tikai Bulgārijā, Īrijā un Ungārijā.