Premjer, Premjer! izsauc zeme... Šādi var raksturot vakardienas valdības sēdē notiekošo ministriem diskutējot par Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkiem Aglonā atvēlēto finansējumu.
Tas, vai baznīcai tiešām būtu no valsts jāsaņem līdzekļi, lai finansētu aiznākošajā nedēļas nogalē notiekošos Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkus Aglonā ir atsevišķs jautājums, bet diskusijas par šo jautājumu, vismaz mani, vedināja domāt par daudzām citam lietām. Piemēram, par to, kādus ekstravagantus argumentus lieto valdībā, lai atrastu iemeslu nedot naudu, tā vietā, lai godīgi paziņotu, ka inflācijas apkarošanas plāna dēļ naudu vienkārši cenšās nedot nevienam. (Tas, vai tas izdodas, arī ir cits stāsts)
Aglonas bazilika iepriekš prasīja Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkiem no valsts 154 tūkstošus latu, dabūjusi vien 32 tūkstošus...
"Nav jāmaksā ne Katastrofu medicīnas centram, ne policijai un Latvenergo jāmaksā tikai par notērēto elektrību," paziņoja premjers Aigars Kalvītis, izdzirdējis, ka lauvas tiesa no svētku rīkošanai valsts piešķirtajiem 32 tūkstošiem latu - 19 tūkstoši - aizies Katastrofu medicīnas centram par dežūrēšanu pasākuma laikā.
Pēc tam sekoja vēl daži paziņojumi. Piemēram, "Ir noteikumi, kas paredz, ka par virsstundām valsts dienestu darbiniekiem tiek maksāts no budžeta, ja nauda ir pārtērēta, tā jāprasa no budžeta", "Kāpēc mums ir jāmaksā Katastrofu medicīnas centram un policijai?" un "Jamaksā būtu tikai par tualetēm un ūdeni, varbūt par apskaņošanas iekārtām"
Tomēr man visvairāk patika A. Kalvīša sekojošais paziņojums: "154 tūkstoši vieniem svētkiem? Tādu izdevumu valstij vienkārši nav. Tas ir vairāk nekā izmaksā dziesmusvētki!"
Labrīt, Rīga! Premjera kungs laikam nedaudz aizmirsis, ka pasākuma rīkošanai nepietiek atvest pārvadājamo tualeti, ūdensmucu un saaicināt 100 tūkstošus cilvēku... Un Katastrofu medicīnas centrs nemēdz sēdēt pie interneta/radio, lasīt avīzes, lai tik noskaidrotu, kurā vieta pulcēsies cilvēki un tad uz turieni aizbraukt padežūrēt. Tāpat nemēdz rīkoties policija. Un Latvenergo arī nemonitorē iespējamos pasākumus, kur derētu kādu elektriķi aizsūtīt, lai īpaši pakontrolē, vai tik elektrība nepazūd.
Tas viss tiešām maksā naudu. Un ne mazu. Un, ja jau pēc premjera domām, par darbu publiskā pasākumā "Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki" valsts iestādēm nav jāmaksā, tad rodas jautājums, ar ko, piemēram, Baltic beach party sliktāki? Vienīgā viņu kļūda ir neprasīt naudu no valsts. Lai gan tas jau nepalīdzēs, premjers nokauninās, ka valsts iestādēm tak' nav jāmaksā un līdzekļus tāpat nedos.
Tikmēr nākošajā dienā (šodien) LETA ziņo, ka "turpmāk Valsts policija (VP) par kārtības uzturēšanu publiskos pasākumos, ko organizē privātpersona, vēlas saņemt samaksu." Pēc Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotajiem noteikumiem par VP maksas pakalpojumu cenrādi, LETA izrēķinājusi, ka vienas nakts izklaides pasākums rīkotājiem drošības uzturēšanā varētu izmaksāt vairākus tūkstošus latu.
Ideja izstrādāt šādus noteikumus radusies iekšlietu ministram Ivaram Godmanim (LPP/LC). Katru gadu publisko pasākumu skaits pieaug, palielinās arī apmeklētāju skaits, tādēļ nepieciešami lielāki policijas resursi, ziņo LETA. No valsts budžeta līdzekļiem policistiem par darbu nakts maiņās un virsstundām naudas vairs nepietiek, tādēļ sākts meklēt citus risinājumus.