Strādājošie pie prēmijām ir tik ļoti pieraduši, ka tās jau uztver kā trīspa-
dsmito algu. Uzņēmēji prēmijas viņiem arī lielākoties maksā.
Turklāt daļa uzņēmēju uzskata, ka darbinieku stimulēšanai ar papildu naudu vien nepietiek - viņi pasniedz arī Ziemassvētku dāvanas.
Personāla atlases kompāniju pārstāvji uzsver, ka tagad arvien svarīgāk kļūst, par ko un kādā veidā prēmijas un citi motivatori tiek pasniegti.Speciālisti arī atzīst, ka prēmijas un dažādas piemaksas tagad - darbaspēka trūkuma apstākļos - mēdz būt izšķirošais faktors, izvēloties nākamo darba vietu.
Sveic dubultā
"Agrāk ilglaicīgajiem darbiniekiem Ziemassvētkos pasniedzām prēmijas, taču no šā gada sistēmu mainījām - tagad ir izveidots uzkrājumu fonds, no kura pēc 5 gadiem viņi saņems naudu. Paralēli tiek dāvāta dzīvības apdrošināšana," stāsta apģērbu ražotāja un tirgotāja SIA Baltika Latvija (zīmoli Mosaic, Monton, Baltman) direktore Maruta Ērgle. Fondā par katru lojālo - vismaz gadu uzņēmumā nostrādājušo - darbinieku esot pārskaitīta summa aptuveni mēnešalgas apmērā. Taču līdztekus tam uzņēmums uz Ziemassvētkiem darbiniekiem arī pasniedzot dāvanas - šogad tie esot bijuši dāvanu grozi no tirdzniecības centra Stockmann. "Uzskatu, ja darbiniekiem tiek maksāta normāla alga, vienkārši ieskaitot kaut kādu naudas summu kontā, prieka ir visai maz. Tāpēc cenšamies viņiem arī citādos veidos pateikties, piemēram, rīkojot ekskursijas un dažādus atpūtas pasākumus," stāsta M. Ērgle.
Domas dalās
SIA Čilija Pizza (Čili Pica) vadība uzskata, ka uz svētkiem darbiniekiem ir jādāvina kas paliekošāks par naudu. "Katru gadu uz Ziemassvētkiem visiem darbiniekiem pasniedzam dāvanas - šogad tas ir liels pludmales dvielis un lietussargs. Tas tomēr ir paliekošāk nekā nauda, par ko jau mēneša otrajā pusē būs aizmirsies," domā uzņēmuma valdes loceklis Andis Osis.
Savukārt SIA Gerkens un Partneri prezidents Raimonds Gerkens uzskata, ka vislietderīgāk tomēr uz svētkiem ir dāvināt naudu. "Laikā, kad viss kļūst dārgāks, bet tuviniekus svētkos vienalga gribas iepriecināt, domāju, vislabāk darbiniekiem ir palīdzēt ar naudu. Tāpēc arī šogad, tāpat kā citus gadus, maksāsim prēmijas - tās saņems visi darbinieki," sola R. Gerkens, piebilstot, ka summas gan variēšot no simboliskiem līdz mēnešalgas apmēriem.
Visiem darbiniekiem, kas uzņēmumā ir nostrādājuši vismaz gadu, šogad pirmo reizi naudas prēmijas uz Ziemassvētkiem maksā arī Lattelecom grupa, stāsta uzņēmuma preses sekretāre Maija Celmiņa. Prēmiju apjoms esot 50 % no vidējās mēneša izpeļņas. "Rīkojam arī Gada balvas konkursu, kur tiek vērtēti visi gada labākie projekti. Parasti tad labākā projekta komanda saņem apmaksātu kopīgu ceļojumu uz kādu valsti," norāda M. Celmiņa.
Gada balvas ieguvēji tiekot paziņoti Jaungada ballē 12. janvārī - Lattelecom dibināšanas dienā.
"Pats nozīmīgākais ir katram darbiniekam uzstādīto gada mērķu izvērtēšana, no kā ir atkarīgs gada prēmijas apjoms - parasti tā tiek pasniegta aprīlī. Ziemassvētku prēmija vairāk ir uzskatāma par darba devēja lojalitātes žestu, kas dod iespēju iepriecināt savus darbiniekus Ziemassvētkos," tā M. Celmiņa.
Izvēle var būt izšķiroša
Lai gan šogad uzņēmuma rekonstrukcijas dēļ alus darītavas a/s Kimmels Rīga darbiniekiem Ziemassvētku prēmijas izmaksātas netiks, tās ir svarīgs faktors šā brīža darba tirgū, kad darbinieku trūkst, un pie vienādiem apstākļiem prēmēšanas sistēma var būt izšķirošā detaļa, darba ņēmējam lemjot par labu darbam uzņēmumā, atzīst uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aigars Mednis. Kimmels Rīga parasti darbiniekus prēmējot atkarībā no aizvadāmā gada rezultātiem, kas, kā norāda A. Mednis, esot visai efektīva sistēma.
Pēc padarītā darba rezultātiem darbiniekus prēmēt sola arī Gundars Sisenis, piena pārstrādes uzņēmuma Elpa priekšsēdētājs. "Uz svētku laiku cilvēki gaida prēmijas," viņš atzīst.
Jāvērtē veikums
"Ir jau paruna, ka nauda cilvēkus nemotivē, bet, runājot par Ziemassvētku prēmijām, ir jāskatās, kā tā prēmija tiek pasniegta. Cilvēks gaida atzinību par savu darbu un, ja prēmija tiek pasniegta par labiem darba rezultātiem, lojalitāti, tad viņš arī par prēmiju priecāsies. Ja tas tiek pasniegts visiem, tad padomju laikos to sauca par 13. algu un tas noteikti nav motivējoši," uzskata personāla atlases kompānijas Workingday Latvia mārketinga direktors Māris Silinieks.
Savukārt šīs pašas nozares uzņēmuma CV Online vadītājs Baltijas valstīs Viesturs Bulāns novērojis, ka prēmijas kopumā kļūst par ierastu parādību - tās ir kā trīspadsmitā alga.
"Runājot par Ziemassvētku prēmijām, protams, ka cilvēku tās motivē: Ziemassvētki ir laiks, kad ir lielāki izdevumi un darba devējs ir devis iespēju saņemt vairāk. Uzskatu, ka prēmijas apjomam būtu jābūt atkarīgam no amata kategorijas uzņēmumā," norāda speciālists.
Viņš novērojis, ka pēdējā laikā uzņēmēji biežāk izvēlas modeli, kad katrs darbinieks saņem prēmiju. "Skumji, bet ir arī tā, ka darbiniekiem ir sasolīti dažādi bonusi un prmijas par labiem darba rezultātiem, bet, kad tās ir jāmaksā, tad tas netiek darīts," t V. Bulāns.
Valsts iestāžu darbinieki lielākoties tikuši pie dāsnām Ziemassvētku prēmijām
Izņemot dažas ministrijas, kas pie prēmijām netiks, valsts iestāžu darbinieki lielākoties gada nogalē ir dāsni prēmēti.
Ministru kabineta noteikumi paredz, ka prēmijām var tikt izmantoti finanšu līdzekļi 15% apmērā no plānotā atalgojuma fonda, kā arī šī fonda ietaupītie līdzekļi, kas rodas, piemēram, ja ir neaizpildītas štata vietas.
Maksā algas apmērā
Lielākajai tiesai ministriju darbinieku prēmijas tuvojas algas apmēram.
Pie prēmijas gada algas apmērā tiks Iekšlietu ministrijas darbinieki, kas "vidēji uz rokas" saņems 340 latus, tiesa, kā norāda Iveta Kancēna, Iekšlietu ministrijas Sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja, tās īsti nav "Ziemassvētku prēmijas", bet gan prēmijas par labu darbu gada trešajā ceturksnī, pie kurām tiks visi 120 ministrijas darbinieki.
Ziemassvētku prēmija vienas mēneša algas apmērā piešķirta arī visiem ±pašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta ierēdņiem un darbiniekiem, kas esot vienīgā sekretariāta darbinieku prēmija 2006. gadā.
Lai motivētu ministrijas darbiniekus palikt un strādāt Zemkopības ministrijā, arī tās darbinieki tiks pie prēmijām apmēram algas apmērā, stāsta Dagnija Muceniece, Zemkopības ministrijas preses sekretāre, un skaidro: "Privātais sektors valsts iestāžu darbiniekus mēģina (un sekmīgi) pārvilināt pie sevis, lai gan bieži valsts sektorā strādājošā atbildība ir krietni vien augstāka un prēmija ir viens no apstākļiem, kas sekmē darba kvalitātes un intensitātes pieaugumu." Kopā ZM prēmijām tērēs 130 tūkst. Ls.
Dažiem dāsni, citiem ne
Skumjāk klājas Ekonomikas ministrijā, kur šogad prēmijas nav paredzētas, tāpat arī Veselības ministrijā Ziemassvētku prēmijas nav plānotas, vien izmaksāta tikšot ikgadējā ierēdņu novērtēšanas atlīdzība, stāsta Zaiga Barvida, Veselības ministrijas pārstāve.
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas darbinieki pie prēmijām netiks, bet visiem 134 darbiniekiem tiks dāvinātas dāvanu e-kartes Linstow veikalos 90 latu vērtībā.
Savukārt Aizsardzības ministrijas darbinieki var cerēt pat uz prēmijām, kas lielākas par darba algu.
Šādas prēmijas gan izmaksātas tiks darbiniekiem pēc individuāla vērtējuma, turklāt daudzi ministrijas darbinieki neesot saņēmuši piemaksas par darbu NATO sammita laikā, stāsta Kaspars Odiņš, Aizsardzības ministrijas preses nodaļas vadītājs.
Kopumā 216 Aizsardzības ministrijas centrālā aparāta darbiniekiem prēmijās izmaksās 150 tūkstošus latu.
Prēmijas pēc darba rezultātiem būs vēl vairākās ministrijās - Bērnu un ģimenes lietu ministrijā, kur prēmijām kopā atvēlēti 70.7 tūkstoši latu, tāpat 26 tūkstoši latu sadalīs e-lietu ministrijas darbiniekiem, kuriem prēmijas būšot no 80 līdz 120 % no darba algas.
Pašvaldībās individuāli
Rīgas un Jūrmalas pašvaldības sakās savus darbiniekus par godu Ziemassvētkiem un gadu mijai speciāli neapdāvināt. Saskaņā ar koplīgumu pašvaldības struktūru darbiniekiem ir ceturkšņa prēmijas, kas var būt no 25 līdz pat 100 % apmērā no algas.
Rīgas domes Finanšu departamenta pārstāve Sigita ·kapare norādīja, ka, lai gan principā domes darbiniekiem svētku prēmijas "it kā" nav paredzētas, individuāli atalgojumi par īpaši labu darbu vai citiem nopelniem ir iespējami un par to lemj katras struktūrvienības vadītājs.
Arī Jūrmalas pašvaldībā darbinieki tiekot "apdāvināti" tikai ar koplīgumā paredzēto ceturkšņa prēmiju.