Kā vienā vārdā raksturot 2023. gadu? Šis ir nenoliedzami bijis liels pārmaiņu gads. Uzņēmēji daudz izstrādāja motivējošus labumus, lai veicinātu darbinieku atgriešanos birojos.
Pasauli satricināja mākslīgā intelekta spējas. Savukārt, politiskajā skatuvē turpināja attīstīties ģeopolitiskie konflikti. Ikdienā strādājot ar augsta līmeņa vadītāju atlasi, novērotais, liecina, ka piedzīvotās pārmaiņas un nenoteiktība ir radījusi vajadzību pēc tādiem uzņēmuma vadītājiem, kas ne vien spēj būt labi stratēģi, bet arī izcili cilvēku eksperti. Kā vadītājiem pielāgoties šai jaunajai realitātei, kur pārmaiņas ir nenovēršamas? Atbildot īsi - nepretoties tam, ko nav iespējams kontrolēt un turpināt apgūt jaunas prasmes.
Šeit labi iederās citāts no Microsoft vadītāja Satja Nadellas: "Pirms pieciem gadiem cilvēki man teica: "Tas nav iespējams, tas nestrādās. Ir ļoti vientuļi dzirdēt šādas frāzes. Vadītājam ir jābūt tam, kas uzņemas risku, saskaņā ar savu pasaules redzējumu, ar absolūti nesalaužamu priekšstatu par to, uz kurieni virzās pasaule."
Arī nākamais gads nesolās būt mierīgāks, visticamāk mūs sagaida vairākas turbulences un pārmaiņu vēji. Kādas prasmes vadītājiem var palīdzēt reaģēt uz šīm nemitīgajām pārmaiņām un tām pielāgoties? Zemāk aplūkoju piecas prasmes un īpašības, kuras vadītājiem - vai jebkuram darbiniekam, vajadzētu censties uzlabot Jaunajā gadā.
Emocionālās inteliģences pilnveidošana
Vadītājiem jāturpina pilnveidot savu emocionālo inteliģenci. Apzinātības praktizēšana un paškontroles izrādīšana, empātija, pozitīva attieksme un citas emocionālās inteliģences elementi arvien vairāk kļūst par efektīvas vadības iezīmēm. Pētījumi liecina, ka 85% veiksmīga darba pamatā ir efektīvas emocionālās inteliģences prasmju rezultāts.
Konfliktu risināšanas spēja
Prasmīgi vadītāji ne tikai nodrošina labvēlīgu darbavidi, bet arī risina konfliktus. Lielākā daļa vadītāju sevi neuzskata par labiem konfliktu risinātājiem, pētījumā, kas veikts ASV, gandrīz 6 no 10 vadītājiem norādījuši, ka viņu konfliktu risināšanas prasmes ir vājas. Jebkurš konflikts ir drauds uzņēmuma videi un darba produktivitātei.
Būt digitāli zinošiem
Vadītāji vēlas, lai viņu darbinieki lietotu un apgūtu jaunās tehnoloģijas, jo visbiežāk tas nozīmē, ka uzlabosies darba produktivitāte. Tomēr paši nemaz nav tik naski attiecībā uz tehnoloģiju apgūšanu. Mani novērojumi liecina, ka salīdzinājumā ar pasauli, vadītāji Latvijā salīdzinoši lēni apgūst mākslīgā intelekta sniegtās iespējas un ir kūtri to ieviešanā ikdienas darbā.
Būt autentiskākiem
Cilvēcīguma izrādīšana uzņēmuma vadībā veicina savstarpējo komandas uzticamību. Šī prasme ir man personīgi būtiska, veicinot atvērtu un uz uzticību vērstu darba vidi. Kā vadītāji ikdienā saskaramies ar stresu un nenoteiktības radītiem izaicinājumiem. Vadītājam ir jābūt spējīgam ne tikai dot skaidrus virzienus un uzdevumus, bet arī radīt uzticību. Ilgtermiņā šādas attiecības ir pamats, uz kura balstās veiksmīgs komandas darbs.
Attīstīt efektīvu komunikāciju
Konfliktus un projektu kavējumus bieži var novērst, ja vadītāji runā (vai raksta) skaidri, lakoniski un ar nodomu. Efektīva saziņa ir nozīmīga prasme. Lai orientētos pastāvīgajās pārmaiņās, organizācijas un vadītāji nevar paļauties tikai uz seniem, iepriekš pārbaudītiem modeļiem stratēģiskajā plānošanā, saziņā un lēmumu pieņemšanā. Prasmīgs vadītājs ir kā labs komandas sporta treneris, kas spēj apvienot individuālās darbinieku stiprās puses un spējas kopīga mērķa sasniegšanai.
Skatoties nākotnē, ir svarīgi novērtēt, kuras industrijas attīstīsies, un kādi vadītāji būs pieprasīti. Ir vairākas nozares, kurām 2024. gadā gaidāma attīstība. Tehnoloģiju inovācijas saglabās savu vadošo lomu, un vadītājiem šajā nozarē būs jābūt vizionāriem un spējīgiem virzīt uzņēmumus, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un risinājumus. Enerģētikas nozarē būs pieprasīti vadītāji, kuri spēs virzīt uzņēmumus uz ilgtspējīgu nākotni. Fintech joma piedzīvos izaugsmi, un vadītājiem būs jāizprot finanšu tirgus dinamiku un digitālo maksājumu sistēmu attīstību. Izglītības digitālā transformācija pieprasīs vadītājus ar stingru redzējumu un izpratni par jaunajām mācību metodēm un tehnoloģijām.
Vadītāju nepieciešamo prasmju apkopojumā ne tikai uzsvēru svarīgākās prasmes, kas nepieciešamas pārmaiņu laikā, bet arī piedāvāju ieskatu par industrijām, kurās šīs prasmes būs īpaši pieprasītas. Svarīgi atcerēties, ka prasmes ir dinamiskas un pielāgojamas, lai veiksmīgi vadītu uzņēmumu caur mūsdienu nestabilitātes un pārmaiņu vējiem.