Gada nogalē veiktais DNB Latvijas barometra pētījums liecina, ka iedzīvotāji kritiski vērtē gan ekonomiskos, gan politiskos procesus valstī. Turklāt cerības un optimisms, ko, domājot ne tikai par politiskajiem, bet arī ekonomiskajiem procesiem, radīja nozīmīgākais šī gada notikums politikā - Saeimas ārkārtas vēlēšanas, - pāris mēnešu laikā ir pagaisis.
Tiesa, analizējot iedzīvotāju uzskatus par valsts sociālekonomisko situāciju, jāņem vērā, ka jaunākais DNB Latvijas barometra pētījums tika veikts īsi pēc Latvijas Krājbankas sabrukuma. Lai arī 11. Saeimas vēlēšanu laikā vērojamais sabiedrības optimisms vairākos aspektos bija mazinājies jau oktobrī, paziņojumi par minētās finanšu iestādes darbības pārtraukumu visticamāk ir noteikuši vairāku pētījuma ietvaros mērīto rādītāju straujo pasliktināšanos – novembra nogalē jau 40% aptaujāto uzskata, ka ekonomiskā situācija valstī pasliktinās, kamēr oktobrī tā domāja tikai 31% aptaujāto.
Samērā strauji palielinājusies arī neapmierinātība ar valsts attīstības virzienu un pesimisms attiecībā uz prognozējamo valsts ekonomisko situāciju pēc gada. Tomēr interesanti, ka kritisko noskaņojumu pieaugums gandrīz nemaz nav skāris iedzīvotāju vērtējumu savas ģimenes materiālajam stāvoklim – gan pašreizējais finansiālais stāvoklis, gan prognozes par tā stāvokli pēc 12 mēnešiem, salīdzinot ar oktobra pētījuma datiem, nav būtiski mainījušās.
Tiesa gan, ja par ekonomisko situāciju iedzīvotāju vērtējums ir kritisks, tomēr ilgtermiņā gana stabils (pēdējā gada laikā nav vērojamas krasas vērtējumu svārstības), tad politikas jomā ir piedzīvota pilnīga vilšanās. Lai arī atzinīgu un cerību pilnu vērtējumu īsi pirms 11. Saeimas vēlēšanām nemaz tik daudz nebija, divu mēnešu laikā piedzīvots straujš kritums – no 32% līdz 9% ir sarucis to aptaujāto īpatsvars, kuri uzskata, ka Saeimas deputāti tagad, pēc vēlēšanām strādās labāk un aktīvāk, jo rēķināsies, ka parlaments var tikt atlaists. Ievērojami biežāk aptaujātie Latvijas iedzīvotāji arī atzinuši, ka ārkārtas Saeimas vēlēšanas valstī neko nav mainījušas vai ka situācija ir pat pasliktinājusies.
Acīmredzot šāds noskaņojums ietekmē arī iedzīvotāju prognozes par 2012. gadā gaidāmajām norisēm – tiek prognozēti nepopulāri valdības lēmumi, ekonomiskās situācijas pasliktināšanās (krīzes otrais vilnis), iedzīvotāju protesti un aizbraukšana no valsts. Tomēr arī šajos paredzējumos jūtams mazāk kritisks noskaņojums attiecībā uz savu personisko materiālo stāvokli - lai arī tiek atzīts, ka no ekonomiskās krīzes otrā viļņa nevarēs izvairīties, vairākums aptaujāto tai īpaši negatavojas un uzskata, ka nākamgad viņu ģimenei naudas būs aptuveni tikpat, cik šogad.