Uzņēmumos Centrālajā un Austrumeiropā arvien problemātiskāk ir nolīgt un noturēt kvalificētu darbaspēku, tādējādi 2015. gadā, visticamāk, ir gaidāms atalgojuma pieaugums, liecina jaunākais KPMG uzņēmējdarbības vides pētījums Ekonomikas pulss 2014.
Pētījuma laikā tika aptaujāti uzņēmumu vadītāji no astoņām valstīm - Čehijas, Igaunijas, Ungārijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Rumānijas un Slovākijas, no kuriem 69% plāno 2015. gadā paaugstināt darbinieku algas, turklāt 50% vadītāji paredz, ka algas pieaugs par līdz pat 5%. Kā norādīja 37% respondentu, vidējais algu pieaugums būs no 2% līdz 4,9%. 41% aptaujāto uzskata, ka galvenie iemesli algu pieaugumam ir kvalificēta darbaspēka trūkums un darbinieku prasības, pēc 28% domām, tas ir pamatojams ar produktivitātes pieaugumu, bet 25% vadītāji min uzņēmumu finanšu stāvokļa uzlabošanos. 50% respondentu neplāno veikt ievērojamas izmaiņas darbinieku sastāvā, savukārt 17% paredz, ka darbinieku skaits palielināsies par vismaz 5% līdz 10%.
Nodarbinātības jautājumi ir aktualizējušies uz diezgan optimistisku 2015. gada CAE ekonomikas prognožu fona. 52% no aptaujas dalībniekiem sagaida 1% līdz 2,9% pieaugumu savas valsts IKP, kamēr tikai 9% uzskata, ka IKP samazināsies. No aptaujāto skaita 52% tic, ka inflācija saglabāsies zem 2% līmeņa.
KPMG Baltics SIA partnere Armine Movsisjana skaidro, ka saskaņā ar pētījuma rezultātiem, CAE reģionā IKP turpina stabili pieaugt un inflācija paliek normas robežās, bet, tā kā kvalificēts darbaspēks un eksports ir galvenie ekonomikas konkurētspējas virzītājspēki, tad šajās valstīs uzmanība visvairāk tiek pievērsta darbinieku jautājumiem.
Savukārt KPMG Baltics SIA vecākais menedžeris un ekonomikas zinātņu doktors Edgars Voļskis uzsver, ka uzņēmumu vadītāji atbalsta griestu noteikšanu darbaspēka sociālās apdrošināšanas nodoklim, tādējādi vēl vairāk stiprinot uzņēmumu konkurētspēju. Tajā pašā laikā viņi piekrīt, ka ir nepieciešams atvieglot veidu, kādā tiek iekasēti un administrēti nodokļi, un dod priekšroku fiksētai, nevis progresīvai nodokļa likmei.
Visā CAE reģionā uzņēmēji (75% respondentu) uzskata, ka ēnu ekonomika ir problēma un tās vissāpīgākais jautājums ir izvairīšanās no nodokļiem, slēpjot patiesos ienākumus.
Saskaņā ar KPMG pētījumu spēcīga konkurence un zems pieprasījums vietējā tirgū ir iemesli, kas visbiežāk ierobežo apgrozījuma pieaugumu CAE reģionā. Reģiona uzņēmumu vadītāji kopumā uzskata, ka 2015. gadā viņu uzņēmumos apgrozījums pieaugs, un tā pamatā galvenokārt būs lielāka darbinieku produktivitāte un intensīvāks darbs mārketinga jomā.
69% uzņēmumu vadītāji, kuri piedalījās aptaujā, 2015. - 2017. gadā plāno veikt investīcijas, kuras koncentrēsies galvenokārt uz vietējo tirgu un kaimiņvalstīm.
2014. gada septembrī KPMG aptaujāja uzņēmumu vadītājus astoņas CAE valstīs, lai uzzinātu viņu viedokli par šo valstu ekonomiku, eiro, ārvalstu investīcijām, nodokļu vidi, kā arī uzņēmumu politiku atalgojuma un personāla rekrutēšanas jomā. Pirms tam pētījumu Ekonomikas pulss vairākus gadus veica Baltijas valstīs, bet šogad tas pirmo reizi aptvēra astoņas Centrālās un Austrumeiropas reģiona valstis. Pētījuma ietvaros kopumā tika aptaujāti 456 uzņēmumu īpašnieki un vadītāji no astoņām valstīm.
Iedalot pēc uzņēmējdarbības sektora, 29% respondentu darbojas rūpniecības nozarē, kam seko vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (14%). 44% aptaujāto ir no uzņēmumiem, kuros mazāk nekā 50% akciju pieder nerezidentiem. Starp visām astoņām valstīm vislielākais šādu īpašnieku skaits ir Ungārijā (67%). 89% aptaujāto pārstāv uzņēmuma augstāko vadību, 11% ir uzņēmumu īpašnieki, un 30% ir sievietes. 50% respondentu darbojas uzņēmumos, kuros apgrozījums pārsniedz 25 miljonus EUR, un 65% uzņēmumu ir aktīvi eksporta tirgus dalībnieki.