No šī gada 1. aprīļa stāsies spēkā jaunie elektroenerģijas sadales tarifi- to vidējais pieaugums 20,8%
Par to Db.lv informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Vidējais Sadales tīklu (ST) tarifa piegums, salīdzinot ar šobrīd piemērotajiem tarifiem, veido 20,8 %. Vēl nav zināms obligātās iepirkumu komponentes pieaugums, kas, visticamāk, palielinās elektrības tēriņus vēl vismaz par pāris procentiem. No 1. janvāra spēkā stājās arī PVN pieaugums mājsaimniecībām no 10-22%.
Jaunie ST tarifi paredz ieviest izvēles tarifu plānus, dodot iespējas lietotājam izvēlēties pieslēguma vietai un patēriņa struktūrai piemērotāko tarifu. Kopumā apstiprināti 49 diferencētie tarifi. ST tarifu izmaiņu ietekme uz saistīto lietotāju gala tarifiem būs precīzi zināma, kad uzņēmums Latvenergo iesniegs regulatorā gala tarifu aprēķinu. Tā kā ST tarifi veido aptuveni pusi no gala tarifa iedzīvotājiem un apmēram trešdaļu gala tarifa lielākiem patērētājiem, pašreizējās aplēses liecina, ka ST tarifu izmaiņu dēļ gala tarifi varētu pieaugt par aptuveni 9-10 %. Spēkā esošo ST pakalpojuma tarifu projektu SPRK apstiprināja pirms trijiem gadiem - 2007.gada 19.decembrī.
DB jau rakstīja, ka no šā gada 1. janvāra spēkā ir stājušies jaunie pārvades tarifi, kas paaugstina gala tarifu vidēji par 3%. Pārvades tarifs ir sadales tarifa sastāvdaļa. Galvenokārt sadales tarifu kāpumu nosaka sadales sistēmas aktīvu nomas maksas pieaugums, kas saistīts ar sadales sistēmas aktīvu pārvērtēšanu, kas tika pabeigta 2010.gada decembrī, atzīst regulators. Pārvērtēšana bija nepieciešama, lai Sadales tīkli (ST) spētu finansēt paredzētos investīciju projektus, nepiesaistot koncerna Latvenergo līdzekļus. Sākotnēji ST prasīja tarifu paaugstinājumu no šā gada 1. janvāra, taču regulators prasīja papildu precizējošo informāciju. SPRK uzsver, ka Latvenergo koncernā ticis veikts papildu audits nozīmīgāko savstarpējo pakalpojumu izmaksu pamatotību, kā rezultātā kopējās tarifu projekta izmaksas samazinātas par 7 milj. Ls. Salīdzinot ar spēkā esošajiem tarifiem, jaunajā tarifu projektā par 10,4 miljoniem latu ir samazinātas personāla izmaksas, par 3,5 miljoniem latu sakarā ar vispārējo cenu kritumu būvniecības sektorā samazinātas sistēmas remonta izmaksas, kā arī – par 2,8 miljoniem latu ir samazinātas vispārējās saimnieciskās darbības izmaksas, piemēram, kas saistītas ar transporta uzturēšanu, telekomunikācijām, informācijas tehnoloģiju pakalpojumiem. Līdzīgi kā agrāk tarifu projektā ir akceptētas sadales sistēmas pamatlīdzekļos veicamās investīcijas.