Eiropas nedēļas drošībai un veselībai darbā 2007 STOP – PĀRSLODZE! ietvaros Valsts darba inspekcija (VDI) jau piekto gadu aicināja uzņēmējus pieteikties Labas prakses balvai, kura šogad ieguvusi nosaukumu Zelta Ķivere 2007. Konkursa mērķis bija veicināt integrētu vadības pieeju ergonomisku darba vietu ierīkošanai, tādējādi nepakļaujot darbiniekus balsta un kustību aparāta slimību (BKAS) riskam, Db.lv informēja Valsts darba inspekcijas Sabiedrisko attiecību speciālists Mārtiņš Pozņaks.
Par Labās prakses balvas Zelta Ķivere 2007 ieguvēju tika atzīts SIA Būvuzņēmums STATS / SIA STATS Serviss, kas darba ergonomikas jautājumus risina ļoti sistemātiski un integrē tos darba procesā. Līdz ar uzvaru Latvijā abi uzņēmumi ir izvirzīti Eiropas Labās prakses balvas konkursam, kas noslēgsies 2008. gada 26. februārī Bilbao, Spānijā.
Savukārt informāciju tehnoloģiju kompānija Hewlett-Packard (HP) šodien pasniedza specbalvu DnB NORD Bankai, kas bija ieviesusi veiksmīgos un ērtākos biroja darba vietas risinājumus darbam ar datoru.
„Eiropas Nedēļas Labas prakses konkursam ir liela nozīme, jo tā dalībnieki ik gadu apliecina pārējiem uzņēmējiem, ka darba aizsardzības prasības ir veiksmīgi īstenojama prakse. Esam priecīgi, par Latvijas uzņēmēju sniegto atbalstu kampaņai Stop – pārslodze! un veiksmīgo iesaistīšanos drošu un veselībai nekaitīgu darba vietu izveidē,” skaidro Valsts darba inspekcijas direktore Rita Elce.
Konkursa ietvaros ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Eiropas Informācijas centra finansiālu atbalstu ir tapušas piecas īsfilmas par darba aizsardzību dažādās nozarēs, un SIA STATS Serviss un SIA Būvuzņēmums STATS labās prakses piemēri ir uzņemti īsfilmā par būvniecības nozari.
Statistikas dati liecina, ka BKAS ir Eiropā izplatītākā ar darbu saistītā veselības problēma, kas skar miljoniem strādājošo. Visā Eiropas Savienība 27% strādājošo sūdzas par muguras sāpēm, bet 23 % — par muskuļu sāpēm. BKAS galvenokārt izraisa kravu pārvietošana ar rokām, bieža liekšanās un pagriešanās, atkārtotas kustības, smags fizisks darbs un vibrācija. Turklāt BKAS risku var paaugstināt darba temps, neapmierinātība ar darbu, augstas prasības un darba stress.