Visā pasaulē 3. maijā tiek atzīmēta Preses brīvības diena. Šogad tai apritējusi jau divdesmitā gadskārta. Preses brīvības dienā tiek godināta žurnālistu piemiņa, kas gājuši bojā pildot darba pienākumus, kā arī atgādināts par mediju brīvības pamatprincipiem.
Saskaņā ar starptautiskās preses un vārda brīvības organizācijas Reportieri bez robežām aplēsēm, pērn, pildot darba pienākumus, bojā gājuši 88 žurnālisti. Arestēti tikuši 879, bet nolaupīti – 38 žurnālisti. Aizvadītajā gadā draudi vai uzbrukumi tikuši vērsti pret 1993 žurnālistiem. Savukārt UNESCO aplēsusi, ka pēdējās desmitgades laikā, kopumā bojā gājuši vairāk nekā 600 žurnālistu.
Īpaši bīstamas žurnālistiem ir vairākas Āzijas valstis. Pēdējā laikā uzbrukumi žurnālistiem piedzīvoti arī atsevišķās Āfrikas valstīs, kā, piemēram, Mali. Pret žurnālistiem, kas kritizējuši pastāvošo kārtību, uzsāktas tiesvedības Turcijā un Tunisijā, savukārt Eiropas dienvidaustrumu valstīs mediji kļūst par upuriem biznesa interesēm.
Organizācija Freedom House aplēsusi, ka to cilvēku skaits, kuriem ir pieejami brīvi mediji, noslīdējis līdz zemākajam pēdējo 16 gadu laikā. Aizvadītajā gadā preses brīvība samazinājās Mali, kuras lielā daļā kontroli pārņēma islāma fundamentālisti, kā arī Grieķijā, kas cīnās ar ekonomisko krīzi. Mediju kontrole palielinājusies Latīņamerikā, kur Freedom House presi raksturo kā «nebrīvu». Lai gan tā sauktais «arābu pavasaris» Tuvo Austrumu reģionam nesa jaunas cerības, situācija tomēr neizveidojās tik viennozīmīga. Tunisijai un Lībijai izdevies saglabāt sasniegto, bet Ēģipte piedzīvojusi smagu kritienu atpakaļ. Mediju brīvība ir zema arī tādās pasaules lielvalstīs kā Ķīna un Krievija.
Organizācija novērtējusi 197 valstis, kuru konkurencē Latvija ierindojusies 55. vietā, bet kaimiņvalstis Lietuva un Igaunija – attiecīgi 13. un 40. vietā. Par valstīm ar visnebrīvāko presi atzītas Uzbekistāna, Ziemeļkoreja, Turkmenistāna, Baltkrievija, Kuba, Ekvatoriālā Gvineja, Eritreja un Irāna. Savukārt brīvākā prese ir Beļģijā, Zviedrijā un Norvēģijā.
Kopumā par valstīm ar brīvu presi atzītas 63, savukārt 70 preses stāvoklis novērtēts kā daļēji brīvs, bet 64 – kā nebrīvs. Baltijas valstis mediju ziņā atzītas par brīvām. Pasaules preses brīvības diena tiek atzīmēta kopš 1993. gada.
#1/7
Organizācijas Reportieri bez robežām aktīvisti izvieto plakātus, kas ilustrē dažādu pasaules valstu līderu attieksmi pret presi.