Enerģētika

Baltijas valstu pieslēgšanās Eiropas vienotajam energotīklam ir brīvība no draudiem un šantāžas

LETA/BNS,10.02.2025

Jaunākais izdevums

Baltijas valstu elektrotīklu pieslēgšanās Eiropas vienotajam energotīklam ir brīvība no draudiem un šantāžas, svētdien pavēstīja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.

"Šodien mēs veidojam vēsturi. Mēs savienojam Baltijas valstis ar kontinentālās Eiropas elektrotīklu. Tiek demontētas elektrolīnijas, kas mūs savienoja ar Baltkrieviju un Krieviju. Šī elektrolīniju maiņa, kas savienoja jūs ar naidīgiem kaimiņiem, kļūs par pagātni," preses konferencē Viļņā sacīja Leiena.

"Tā ir brīvība no draudiem, šantāžas," piebilda EK prezidente.

Viņa uzsvēra, ka Baltijas valstis ilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā brīdināja Eiropas Savienību (ES) par to, "ka Krievijas gāzei ir slēpta atkarības cena".

"Tagad visa ES pakāpeniski atsakās no Krievijas fosilā kurināmā - šis ir jauns laikmets," teica Leiena.

Viņa sacīja, ka šodien ir jārunā ne tikai par ekonomisko, bet arī par plašāku kontinenta drošību, un nesenie bojājumi, kas nodarīti zemūdens kabeļiem Baltijas jūrā, ir kaut kas tāds, ko nedrīkst ignorēt.

"ES un NATO tagad ir jārīkojas tā, lai viena otru papildinātu," sacīja Leiena.

Viņa sacīja, ka, aizsargājot ES kritisko infrastruktūru, par prioritātēm jāizvirza profilakse, jaunu kabeļu ierīkošana, diversifikācija un apdraudējumu identificēšana, kā arī ātra reaģēšana uz tiem un to novēršana.

"Tagad ir pienācis laiks pārņemt mūsu aizsardzību un drošību savās rokās," norādīja Leiena.

Baltijas valstis svētdienas pēcpusdienā sekmīgi pabeidza sprieguma regulēšanas un sinhronizācijas testus un pieslēdzās Eiropas vienotajam energotīklam, preses konferencē svētdien paziņoja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Tehnisko pārslēgšanos veica Baltijas elektrosistēmas operatori - Latvijas AS "Augstsprieguma tīkls" (AST), Lietuvas "Litgrid" un Igaunijas "Elering".

Kā aģentūru LETA informēja AST, Igaunija, Latvija un Lietuva sinhronizēja savas elektroenerģijas sistēmas ar kontinentālo Eiropu 9.februārī plkst.14.05.

"Šis ir nozīmīgs vēsturisks solis Baltijas valstīm un visai Eiropai, stiprinot reģiona enerģētisko noturību un neatkarību. Sinhronizācija ļauj Baltijas valstīm ciešā sadarbībā ar citām kontinentālās Eiropas valstīm pārvaldīt savus elektroenerģijas tīklus, nodrošinot stabilu un uzticamu frekvences kontroli, tādējādi būtiski uzlabojot reģionālo enerģētisko drošību," uzsvērts uzņēmuma paziņojumā.

Iepriekš Baltijas valstis paļāvās uz Krievijas sistēmu frekvences pārvaldību, bet tagad tās ir pievienojušās Eiropas tīklam, kas apvieno vairāk nekā 400 miljonu patērētāju. Visas starpsavienojuma līnijas ar Krieviju un Baltkrieviju ir neatgriezeniski atslēgtas, izceļ AST.

Sinhronizācijas projekta ietvaros Polijas pārvades sistēmas operators PSE apliecinājis sevi kā spēcīgu sadarbības partneri, kurš nodrošinājis ne vien sekmīgu koordināciju un projektu vadību, bet arī kalpojis kā pieslēguma punkts ar Eiropas energotīklu, uzsver AST. Lai panāktu šo rezultātu, veiktas ievērojamas investīcijas infrastruktūras attīstībā un tās stiprināšanā Baltijas valstīs un Polijā.

Sinhronizācijas projektam nozīmīgs bijis Eiropas Savienības un Eiropas elektroenerģijas pārvades sistēmu operatoru asociācijas atbalsts. Viņu ieguldījums bija tehnisko vadlīniju nodrošināšanā, operatīvās un juridiskās ekspertīzes sniegšanā. Sinhronizācijas projekts tika īstenots ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu.

Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs tviterī atzīmē, ka Latvija, Igaunija un Lietuva tagad ir daļa no Eiropas elektroenerģijas sistēmas. "Vēl viens svarīgs solis mūsu neatkarības palielināšanai. Paldies visiem, kas smagi strādāja, lai šī diena notiktu," raksta amatpersona.

"Šī ir ļoti nozīmīga diena Latvijas energodrošībai un neatkarībai. Mēs kopā ar Igauniju un Lietuvu esam veiksmīgi pievienojušies Eiropas energotīklam. Tas ir vēsturisks brīdis - esam neatgriezeniski atvienojušies no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmas. (...) Nākamie soļi būs saistīti ar sistēmas modernizāciju, atjaunojamās enerģijas izmantošanas paplašināšanu un reģiona drošības stiprināšanu," pauda Latvijas Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Arī klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS) uzsvēra, ka šī ir nozīmīga diena Latvijas energodrošībai un energoneatkarībai: "Sasniegtais rezultāts apliecina mūsu spēju veiksmīgi īstenot vērienīgu energodrošības projektu ne vien Latvijas līmenī, bet visā Baltijā vienoti. Man ir gandarījums par veiksmīgi noritējušo procesu, kur liels nopelns ir Baltijas valstu operatoriem, īpaša pateicība ir AST par ieguldīto darbu 15 gadu garumā. Pateicamies visām iesaistītajām institūcijām, sadarbības partneriem par profesionālo darbu, pastiprināti uzraugot, lai sinhronizācijas process šajā nedēļas nogalē noritētu raiti un bez aizķeršanās. Baltijas valstis ir gatavas kopīgi turpināt strādāt, lai kāpinātu ražošanas jaudu pieejamību reģionā."

Savukārt AST valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis atzīmēja, ka līdz ar šo soli Baltijas valstis ir kļuvušas energoneatkarīgas un pilnībā pārrāvušas vēsturiskās enerģētikas saites ar Krieviju. "Līdzīgi kā Latvijas iestāšanās NATO un Eiropas Savienībā, pievienošanās Eiropas sinhronajai zonai ir vēl viens loģisks un nepieciešams solis mūsu valsts un visas Baltijas tālākai integrācijai ar Eiropu un rietumu demokrātijām."

Irklis atgādināja, ka pēdējo gadu laikā kopā ar Lietuvas un Igaunijas operatoriem un ar ievērojamu Eiropas Savienības finansējumu AST Latvijā atjaunoja un pārbūvēja vairāk nekā 500 kilometru augstsprieguma līniju, uzstādīja sinhronos kompensatorus un lieljaudas bateriju sistēmas. Šobrīd darbu sācis arī Baltijas jaudas balansēšanas tirgus, kas ļaus nodrošināt konkurētspējīgas balansēšanas izmaksas, kā arī iespēju Latvijas uzņēmumiem piedalīties šajā starptautiskajā tirgū.

Līdz šim Baltijas tīklā Latvijai ar Krieviju bija viens elektrotīkla savienojums, Igaunijai - trīs savienojumi, bet Lietuvai bija trīs savienojumi ar Baltkrieviju un divi ar Krieviju Karalaučos.

Sestdien Baltijas valstis atslēdzās no Krievijas tīkla, un diennakti Baltijas valstis strādāja izolētā elektroenerģijas sistēmā un veica elektroenerģijas pārvades sistēmas izolētas darbības testus. Savukārt šodien caur Lietuvas-Polijas savienojumu Baltijas valstis pieslēdzās kontinentālās Eiropas vienotajam elektrotīklam.

Pārslēgšanās procesā par energoapgādes problēmām netika ziņots. Savukārt pirms izmaiņām, iespējams, Krievijas informācijas operāciju ietekmē, daļā sabiedrības izplatījās vēstījumi un pieļāvumi, ka pārslēgšanas procesā varot rasties elektrības apgādes pārrāvumi. Atbildīgās personas aicināja sabiedrību rūpīgi vērtēt informāciju un nepakļauties provokācijām, tomēr, piemēram, četras slimnīcas izvēlējās pārslēgties uz saviem ģeneratoriem, bet dažās Latgales pašvaldībās tika domāts par luksoforu atslēgšanu.

Sinhronizācijas projektu Baltijas valstis sāka realizēt 2009.gadā, sākotnēji paredzot sinhronizāciju 2026.gada sākumā, tomēr, ņemot vērā, ka kopš 2022.gada Krievijas iebrukuma Ukrainā ir pieauguši riski arī Baltijas energosistēmai, Baltijas valstis, Polija un Eiropas Komisija vienojās pievienošanos veikt jau 2025.gada februārī.

Baltijas valstu politiķi un elektrosistēmu operatori uzsver, ka atslēgšanās no Krievijas un pieslēgšanās Eiropas vienotajam elektrotīklam sniedz būtisku ieguldījumu valstu energodrošībā, atņemot Krievija potenciālu manipulācijas instrumentu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Eesti Energia ražošanas jaudas ir gatavas desinhronizācijai no BRELL loka

LETA--BNS/ERR,06.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas valsts enerģētikas grupas "Eesti Energia" spēkstacijas, vēja parki un valstī lielākās akumulācijas jaudas ir gatavas raitai Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizācijai ar kontinentālās Eiropas tīkliem.

"Eesti Energia" valdes loceklis Kristjans Kuhi sacīja, ka kompānija lielāko daļu sagatavošanās darbu frekvenču rezerves nodrošināšanai pabeidza jau rudenī. Arī akumulācijas jaudas Auverē ir gatavas atblstīt elektrosistēmu.

Neilgi pirms desinhronizācijas no Krievijas kontrolētā tā dēvētā BRELL loka 31.janvārī tehnisku problēmu dēļ tika apturēta Auveres spēkstacija, taču tās darbība otrdienas vakarā tika atjaunota un 24 stundu laikā tā sasniegs pilnu jaudu.

Savukārt otrdien tehnisku problēmu dēļ atslēgts Igaunijas termoelektrostacijas sestais energobloks Narvā. Pēc remonta tā darbību plānots atsākt ceturtdien.

Informācija par spēkstaciju darbības traucējumiem ir radījuši satraukumu Igaunijas sabiedrībā, kur jau iepriekš bija bažas par plānoto desinhronizāciju un tās radītām iespējamām elekroapgādes problēmām un elektrības cenas pieaugumu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šajā nedēļas nogalē (no 8. līdz 9. februārim) notiks Baltijas valstu desinhronizācija jeb atdalīšanās no Krievijas kontrolētā elektroapgādes tīkla, kam sekos pieslēgšanās jeb sinhronizācija ar Eiropas vienoto elektrotīklu, informē Klimata un enerģētikas ministrija.

Šis process Baltijas valstīm ir bijis ilgstoši un rūpīgi plānots 15 gadu garumā, lai veicinātu Baltijas valstu energodrošību un neatkarību. Baltijas valstis ir pilnībā gatavas sinhrona darba uzsākšanai ar Eiropas energosistēmu.

Baltijas valstīs augstspriegumu līniju pakāpeniska atslēgšana no Krievijas energoapgādes tīkla notiks 8. februāra rītā virzienā no Lietuvas uz Igauniju. Līnijas tiks atslēgtas secīgi pa vienai, Baltijas valstu pārvades sistēmu operatoriem rūpīgi uzraugot sistēmas stāvokli. Latvijas teritorijā ir tikai viens šāds savienojums, un tas tiks atslēgts sestdienas rītā. Ikviens var sekot līdzi aktuālajai situācijai energoapgādē, aplūkojot AS “Augstsprieguma tīkls” digitālo karti.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Atzīmējot Baltijas enerģētikas neatkarību

Jens Rasmusens, Eurowind Energy vadītājs,04.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sākot no 8. februāra Baltijas valstis pakāpeniski tiks atslēgtas no Krievijas kontrolētās elektroenerģijas sistēmas. Enerģētikas neatkarības sasniegšana, atdaloties no padomju laika elektrotīkla, kas tiek kontrolēts Maskavā, ir iemesls svinībām ne tikai Baltijas valstīs, bet arī Eiropā kopumā, tostarp Dānijā.Baltijas valstu neatkarība vienmēr bijusi svarīga Dānijai.

Dānija savulaik atzina Latviju, Lietuvu un Igauniju, kad tās kļuva neatkarīgas valstis pēc Pirmā pasaules kara un nekad nepieņēma to aneksiju Padomju Savienībā 1940. gadā. 1991. gadā Dānija kļuva par pirmo valsti pasaulē, kas atjaunoja diplomātiskās attiecības ar Baltijas valstīm, iezīmējot nozīmīgas pārmaiņas ceļā uz to pilnīgu neatkarību. Pēc tam Dānija atbalstīja Baltijas valstu integrāciju Eiropas kopienā un Eiropas Savienībā. Līdz ar to esmu gandarīts, ka Latvija, Lietuva un Igaunija tagad pievienojas arī kontinentālās Eiropas tīklam.

Enerģētiskā neatkarība ir kļuvusi par stratēģisku prioritāti, īpaši pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas izgaismoja nepieciešamību pēc stabilas, pašmāju enerģijas. Pievienojoties Eiropas tīklam, tiks stiprināta enerģētiskā drošība un ievērojami samazināsies Krievijas ietekme uz Baltijas valstīm. Turpmāk elektrotīkls darbosies saskaņā ar pārskatāmiem Eiropas noteikumiem, kas dos labumu gan patērētājiem, gan vietējai ekonomikai. Papildu energoapgādes drošībai sinhronizācija stiprinās ES pārvades sistēmu savienojamību un tirgus integrāciju.

Komentāri

Pievienot komentāru