Eiropas Savienības (ES) vienotā banku uzraudzības sistēma darbu varētu uzsākt nākamā gada laikā, vienojušies ES līderi. Patlaban jāvienojas par uzraudzības sistēmas regulējumu.
Papildināta ar 3., 4., un 5. rindkopu.
«Mūsu finanšu ministriem ir ambiciozs uzdevums – izveidot banku uzraudzības sistēmas likumisko ietvaru līdz 2013. gada janvārim. Banku uzraudzības sistēma tiks veidota 2013. gada laikā,» Vācijas kancleres Angelas Merkeles sacīto citē AFP.
Kanclere arī norādīja, ka banku pārraudzības sistēmas veidošana prasīs laiku – visticamāk, vairākus mēnešus. «Mēs vienmēr esam teikuši, ka kvalitātei jābūt primārai,» Briselē notiekošajā ES līderu sanāksmē, sacīja Vācijas kanclere. Viņa arī akcentēja, ka ES, veidojot banku pārraudzības institūciju, uzņēmusies sasniegt ambiciozu mērķi. Vācijas kanclere norādīja, ka institūcija jāveido tāda, kas būtu sava vārda cienīga.
Mehānisms, par ko būs atbildīga Eiropas Centrālā banka (ECB), spēs iejaukties jebkuras eirozonas bankas darbībā, norādīja Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu.
ES līderi vienojušies, ka ECB jaunā banku pārraudzība – Vienotās pārvaldības mehānisms (Single Supervisory Mechanism, SSM) tiks stingri nodalīta no tās nozīmes veidot monetāro politiku.
Francija un Eiropas Komisija vēlējās ieviest ECB pārvaldību ieviest jau 2013. gada janvārī, taču Vācijas kanclere Angela Merkele norādīja, ka pašlaik prioritātei ir jābūt nacionālo budžetu disciplīnai. Tāpat vienprātības nebija par to, cik daudz banku jāatrodas ECB pārraudzībā. Eiropas Komisija plānoja ECB uzraudzībā «nodot» sešus tūkstošus banku no 17 eirozonas valstīm, taču Vācija uzskatīja, ka labāk būtu, ka ECB uzraudzītu tikai lielākās bankas. Tāpat iepriekš Vācija pauda vēlmi saglabāt savā pārvaldībā bankas, kas pieder Vācijas valstij un kurām ir nozīmīga loma ekonomikā un valsts finansēs.
Db.lv jau vēstīja, ka Briselē notiek kārtējā ES līderu sanāksme. Tajā galveno vietu ieņem pārrunas par banku uzraudzības institūcijas veidošanu. Atzinīgus vārdus ES līderi veltīja arī Grieķijai, kura apņēmusies nodrošināt starptautiskā aizdevuma saņemšanu un veikusi sāpīgas reformas.
Tikmēr ES diplomāti esot noskaņoti skeptiski par banku pārraudzības veidošanas iespējām iekļauties noteiktajā laika posmā, atsaucoties uz anonīmiem avotiem, vēsta Euobserver. Par banku savienību savs vērtējums būs jāsniedz arī Eiropas Parlamentam.
Sagaidāms, ka ES līderi pārrunās arī notiekošo saistībā ar Spāniju, kas, pēc vairāku analītiķu domām, būs spiesta lūgt pilnu aizdevumu, lai atrisinātu savas ekonomiskās problēmas.
Db.lv jau vēstīja, ka Spānija šogad un nākamgad nespēs izpildīt savus budžeta deficīta samazināšanas mērķus, bet valsts parāds pieaugs līdz 90% no iekšzemes kopprodukta, iepriekš prognozējis Starptautiskais Valūtas fonds (SVF). Fonds prognozē, ka Spānijas budžeta deficīts šogad sasniegs septiņus, bet nākamgad 5,7 procentus no valsts iekšzemes kopprodukta. Patlaban Spānija cer savu budžeta deficītu «noturēt» 6,3% apmērā šogad un 4,5% apmērā 2013. gadā.
Lai cīnītos ar ekonomiskajām nedienām, Spānija ieviesusi stingru taupības režīmu, kura ietvaros valsts tēriņus nākamgad iecerēts samazināt par 13 miljardiem eiro. Spānijas premjera Marjano Rahoja vadītā valdība uzsver, ka dramatiskā tēriņu samazināšana esot nepieciešama, lai atgrieztu valstī ekonomisko izaugsmi.