«Recesija Eiropā jau varētu būt sākusies. Diemžēl ECB likmju samazināšana nespēs būtiski uzlabot eirozonas situāciju. Pat, ja likmes tūlīt samazinātu līdz nullei, eirozona visdrīzāk ieslīdētu recesijā,» tā uzskata DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
Šodien Eiropas Centrālās bankas (ECB) sanāksmē reģiona monetārās politikas noteicēji parūpējās par pārsteigumu – eiro bāzes likme tika samazināta par 25 bāzes procentpunktiem līdz 1,25% atzīmei.
Jāteic, ka pirms šīs sanāksmes lielākā daļa analītiķu prognozēja, ka eiro likmes tiks samazinātas decembrī vai tikai nākamā gada sākumā. Šī ir pirmā sanāksme, kad bankas vadītāja amatā atrodas Mario Dragi no Itālijas, kas nomainījis ilggadējo ECB prezidentu Žanu Klodu Trišē. Iespējams, likmju samazinājums rāda, ka jaunais bankas vadītājs tik spītīgi neturēsies pie ECB mandāta – cenu stabilitātes – ieturēšanas.
«ECB jau sen vajadzēja likmes samazināt līdz nullei un apsolīt tās šādā līmenī saglabāt līdz parādu krīzes atrisināšanai. Ne īpaši apgaismotā centrālās bankas cīņa ar izejvielu cenu kāpuma radītu, acīmredzami īslaicīgu inflācijas lēcienu šī gada sākumā ir nodarījusi papildus kaitējumu jau tā novājinātajai Eiropas ekonomikai un palielinājusi riskus eirozonas pastāvēšanai pašreizējās robežās. Latvijas ekonomika pagaidām turas labi, bet tā nav neievainojama. Latvijas ekonomika pagaidām strauji aug, taču bezdarbs mums joprojām ir augsts, tāpēc jebkura ekonomikas stimulēšana, arī ar zemākām ECB likmēm, ir apsveicama. Mēs kopumā esam vairāk parādā pārējai pasaulei nekā tā ir parādā mums, tāpēc likmju samazināšana arī samazinās summu, kuru maksājam procentos par parāda apkalpošanu,» piebilst P. Strautiņš.
Likme, visticamāk, samazināta, jo pieauguši riski eirozonas ekonomikas izaugsmei. Šobrīd uzmanība tiks pievērsta ECB pēcsēdes preses konferencei un mājieniem, ko ECB grasās darīt, lai sniegtu palīdzību parādu krīzes frontē.
Jāteic, ka zemāka eiro bāzes likme var ietekmēt arī Euribor likmju uzvedību. «Darījumi ar nākotnes līgumiem atspoguļo to, ka trīs mēnešuEuribor likmes vērtība pēc pusgada varētu tuvoties 1% (šobrīd šī likme ir 1,58%). Šobrīd gan trīs mēnešu Euribor likmes vēl nav reaģējušas uz sagaidāmo bāzes likmes samazinājumu. Saglabājoties bažām par banku problēmām Eiropā, starpbanku likmes arī turpmāk varētu cieši nesekot bāzes likmei,» situāciju raksturo Swedbank Private Banking Ieguldījumu pārvaldīšanas nodaļas vadītājs Oskars Briedis.
Euribor kritums gan uz jaunas recesijas fona var būt tikai neliels atbalst
«Nesenais panikas uzliesmojums globālajos finanšu tirgos, kas būtiski pasliktināja pasaules ekonomikas perspektīvas pārskatāmā nākotnē, ieviesa arī būtiskas korekcijas Rietumvalstu valstu monetāro politiku kursā. Amerikāņu Federālo Rezervju Sistēma jau ir paspējusi apsolīt nullei tuvas dolāru likmes vismaz līdz 2013. gada vidum un izziņojusi jaunu programmu ar mērķi pazemināt arī ilgtermiņa likmes. Arī šajā Atlantijas okeāna krastā jau vairākus mēnešus kopējā virzība ir uz vaļīgāku monetāro politiku. Eiropas Centrālā Banka (ECB) jūlijā atsāka banku sektora likviditātes nodrošināšanas pasākumus, kopš tā laika pieaudzējot savu bilanci par aptuveni 300 miljardiem EUR. Paralēli investori un eksperti jau labu laiku bija pārliecināti, ka ECB reversēs gada pirmajā pusē veiktās, jau tolaik kritiski vērtētās, pārsteidzīgās bāzes likmes paaugstināšanas. Tāpēc notikušo bāzes likmes pazeminājumu nevar uzskatīt par pilnīgi negaidītu. Tomēr notikušajā ir zināma pārsteiguma deva, jo praktiski neviens negaidīja, ka tas notiks jau novembrī un jau pirmajā jaunā ECB šefa Mario Dragi vadītajā sēdē. Ticamāka izskatījās versija, ka likmju cirpšana un uzreiz par 50 bāzes punktiem notiks kaut kad gada beigās, kad inflācija eirozonā vismaz pagriezīsies lejup. Ņemot vērā šo pārsteiguma momentu, var sagaidīt tūlītēju reakciju eiro starpbanku likmēs - trīs līdz sešu mēnešu Euribor likmju kritumu par 15 līdz 20 bāzes punktiem. Savukārt tuvāko pāris mēnešu laikā varētu sekot vismaz vēl viena bāzes likmju pazemināšana un, attiecīgi, īstermiņa starpbanku likmju lejupslīde vēl par aptuveni ceturto daļu procenta. Šāda dinamika neapšaubāmi ir labvēlīga tiem, kam ir kredīti eiro ar mainīgo procenta likmi. Tomēr no otras puses jāatceras iemesli, kāpēc tas notiek. Tas notiek tāpēc, ka ekonomiskā situācija Eirozonā pasliktinās, un arī mēs šeit izjutīsim šo procesu negatīvās atbalsis. Respektīvi, eiro bāzes likmju pazemināšana ir vēl viens papildus signāls negatīvajai makroekonomikas dinamikai reģionā un kopumā par visu šo procesu nav nekādu iemeslu priecāties un sajūsmināties,» eiro bāzes likmes pazeminājumu komentē Citadele Asset Management Portfeļu pārvaldīšanas daļas vadītājs Zigurds Vaikulis.