Negaidīti samazinot bāzes procentu likmes ceturtdien, Eiropas Centrālās bankas vadītājs Mario Dragi preses konferencē ziņoja, ka drīzumā sāks aktīvu iepirkumus, lai veicinātu eirozonas ekonomikas izaugsmi.
Kā raksta New York Times, šis solis tiek sperts pirmo reizi, taču to jau iepriekš ieteica daudzi ekonomisti, lai izvairītos no stagnācijas eirozonā.
Centrālās bankas vadītājs uzsvēris, ka oktobrī tā varētu sākt iegādāties parādzīmes, ko emitē bankas. Tāpat M. Dragi sacīja, ka centrālā banka ir gatava spert tālākus soļus, tādējādi signalizējot par kvantitatīvās mīkstināšanas pasākumiem jeb valdību parādzīmju iepirkšanu.
M. Dragi gan pagaidām neatklāja, cik daudz centrālā banka tērēs aktīvu iepirkumiem, piebilstot, ka pagaidām nav pietiekami informācijas par tirgus izmēriem. Viņš norādīja, ka centrālā banka iepirks esošos vai jaunos aktīvus.
Sīkākās detaļas par jauno programmu M. Dragi sola pēc oktobra ECB sanāksmes.
ECB samazinājusi ekonomikas izaugsmes prognozi. Patlaban tiek lēsts, ka eirozonas IKP šogad augs par 0,9%, bet nākamgad – par 1,6%. Iepriekš tika prognozēts attiecīgi kāpums par 1% un 1,7%.
Savukārt inflācija šajā gadā tiek prognozēta 0,6%, salīdzinot ar 0,7% iepriekš. Savukārt nākamā gada prognoze atstāta iepriekšējā – 1,1%.
Kā jau varēja prognozēt, izvēlētais monetārās stimulēšanas veids neiekļauj eirozonas valdību obligāciju iegādi, kurai iebilst Vācijas Centrālā Banka un Vācijas valdība, uzsver Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrības analītiķis Juris Rumba. Šī ir būtiska atšķirība no ASV monetārās stimulēšanas programmas, kuras ietvaros tiek veiktas valdības obligāciju iegādes. Programmas lielums arī būs būtisks apstāklis, kas var norādīt uz tās eventuālo ietekmi uz eirozonas ekonomiku un spēju veicināt kreditēšanu. Šodiena norāda arī diverģenci dažādās centrālo banku monetārajās politikās, jo ASV FRS pakāpeniski samazina monetāro stimulu, bet ECB pastiprina monetāro stimulu.
Galvenie mērķi šiem lēmumiem ir veicināt inflācijas pieaugumu, veicināt kreditēšanu eirozonā uzņēmumiem un mājsaimniecībām, kura ir turpinājusi samazināties jau vairāk nekā gadu. Pārdodot nodrošinātās obligācijas, komercbankas vai citi to turētāji iegūs papildu naudas līdzekļus, kurus var izmantot kreditēšanā vai citiem biznesa lēmumiem. Taču jāņem vērā, ka to, kā attīstīsies kreditēšanas apmēri, noteiks arī uzņēmumu pieprasījums pēc jauniem kredītiem, taču šis ECB lēmums atvieglos un paplašinās piedāvājumu kreditēt.
ECB samazināja procentu likmes, lai veicinātu komercbanku pieteikšanos un TLTRO izmantošanu (jūnijā izziņotās programmas jeb Targeted Long Term Refinancing Operation). Ietekme uz Latvijas IKP izaugsmi tieši ar šo procentu likmes samazinājumu būs salīdzinoši neliela, jo procentu likmes jau ir zemos līmeņos. Būtiskās Latvijas interesēs ir, lai ECB turpina veicināt kopējo eirozonas ekonomikas izaugsmi, skaidro eksperts.
Tādējādi rezumējot – lēmumi ir ar potenciāli lielu ietekmi, bet pašlaik atliek tikai gaidīt sīkāku informāciju par šo programmu, lai labāk to novērtētu, norāda J. Rumba.