No redzamām spēka pozīcijām Londonā olimpiādes laikā pieies ne tikai drošības jautājumam vien. Īpaša 286 profesionāļu liela «zīmolpolicija» īstenos masīvu olimpisko spēļu ģenerālsponsoru tiesību uzraudzīšanu. Speciāli Londonas spēlēm paredzētā likumdošanā šiem tiesībsargiem dotas pilnvaras «kaktu reklāmistiem» uzlikt sodus līdz pat 20 tūkstošiem mārciņu, ziņo The Independent.
Spēļu rīkotāji jau veikuši preventīvu informatīvu kampaņu, liekot vietējiem biznesiem saprast, ka joku nebūs. Arī presei piekodināts nepadoties visam, uz ko mēle niez. The Independent publicējis bīstamo vārdu sarakstu, kuru lietošanu presei un uzņēmējiem labāk apsvērt divreiz. To starpā ir šādi: Londona, spēles, vasara, divi tūkstoši divpadsmit, divpadsmit divpadsmit, medaļas, zelts, sudrabs, bronza, sponsori un skaitlis 2012.
Krogu īpašnieki brīdināti, ka tāfelēm, uz kurām garāmgājēju piesaistei rakstīti spēļu translāciju laiki, jābūt «neitrālām». Proti, lai tie nereklamētu alus šķirnes vai darītavas, kas nav spēļu sponsori. Arī ēdienkartēs silti ieteikts izvairīties no «olimpiskajām kotletēm» u.tml., vai arī tas izrādīsies sālīti. Arī spēlēs pielaistajiem individuālajiem komersantiem atradies šķērslis. Lai neaizvainotu globālo partneri McDonald's, kam spēlēs ir ekskluzīvas ātro uzkodu tirgošanas tiesības, kioskniekiem aizliegts tirgot čipsus. Un tas nekas, ka McDonald's čipsus netaisa.
No spēļu 11,4 miljardu mārciņu budžeta 1,4 miljardus veido privāto sponsoru nauda. SOK uz kārtējo astoņu gadu periodu izraugās 11 globālos sponsorus – Lielo Vienpadsmitnieku, kam ļauts lietot olimpisko simboliku uz saviem produktiem visā pasaulē. Otra grupa ir Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) reģionālie partneri, kas katrām spēlēm ir citi.
Kvantitatīvie dati par jēgu spēles sponsorēt gan ir mulsinoši dažādi, un attiecīga ir sponsoru motivācija. Žurnāls The Economist, izmantojot SOK un Thompson Reuters datus, savirknējis raibu tabulu ar kompāniju akciju cenu rādītājiem pirms un pēc iekļūšanas Lielajā 11, un tā neuzrāda nekādas konsekvences. Tā finanšu pakalpojumu kompānijas Visa akcijām līdz ar spēļu sponsorēšanu klājies par 24,2% labāk, Panasonioc – par 11,1% sliktāk, un citiem ir viss iespējamais pa vidu.
Atsaucoties uz amerikāņu pētnieku grupu, The Economist norāda uz vispārējo tendenci, ka sportu sponsorējošajiem biznesiem veicas labāk. Ja kompānija sportam atvēl no 15 miljoniem dolāru gadā, tā vidēji gadā aug par 7,8%, proti, vairāk nekā pārējie S&P 500 pirmrindnieki (tie tikai 6,5%). Bet TOP 16 sponsoriem, kas sportam atvēl jau ap 160 miljoniem gadā, ienākumi aug jau par 22,1%. Pētnieki gan neapgalvo, ka tas ir tiešs sponsorēšanas iznākums.
Nepārprotama ieguvēja no sponsorēšanas ir SOK. 2009–2012 gadu periodā komitejas ienākumi no TOP 11 sponsoriem pieauguši par 10,5%. Visplānāk klājas tiem, kas, piemēram, izsolēs par iespēju translēt spēles mēģina izskaitļot reālo labumu naudā. Šie cipari ir ar tendenci pieaugt. 2009–2012 gadu periodā SOK ieņēmumi no TV translācijām ir 3,91 miljards dolāru – jūtami vairāk par 2,57 miljardiem iepriekšējā četru gadu periodā.
The Economist ziņo, ka amerikāņu NBC Universal Vankūveras ziemas olimpiādē 2010. gadā zaudēja 223 miljonus dolāru. Arī pašlaik situācija ir kritiska – pret tiesībās iztērētajiem 1,18 miljardiem dolāru NBC pagaidām par reklāmām savākusi vien 950 miljonus. Cerība – reklāmu pieaugums raidsabiedrības bezmaksas kanālos un jauni klienti NBC Sports maksas kanālam. Cerība mirst pēdējā.