Daru pats un iesaku citiem.
Vēderprieks
Rīgas restorānus man patīk iepazīt no pilsētas viesu skatu punkta, jo tas sniedz iespēju ikdienas ierastajā vidē atklāt arvien jaunas šķautnes un palīdz labāk novērtēt Latvijas unikalitāti. Šī iemesla dēļ ārvalstu kolēģu vai partneru viesošanās Rīgā vienmēr ir sava veida iespēja, kā pārsteigt arī sevi. Aizvadītā gada decembrī Rīgā organizējām plašu Enefit pārstāvju tikšanos ar kolēģiem no Zviedrijas, Somijas, Polijas, Lietuvas, Igaunijas un Portugāles. Pasākuma ietvaros devāmies apskatīt Rīgu, kā arī ieturējām maltīti Valtera restorānā. Tā bija patīkama pieredze, kas pozitīvi atšķīrās no citkārt standartizētām vakariņām ar kolēģiem, jo ēdieni veidoja stāstu par latviešu tradicionālo virtuvi, kas pasniegta mūsdienīgā restorāna pavāru interpretācijā. Kolēģi gan uzzināja vairāk par mūsu tradicionālajiem ēdieniem, gan arī ieturēja gardas vakariņas. Viesa lomā kolēģus visbiežāk apmeklēju Viļņā, Tallinā un Varšavā. Pērn kopā ar manis vadīto Enefit Lietuva komandu vakariņojām restorānā Sweet Root, kas atrodas Užupē, Viļņā. Jāsaka, tas bija viens no interesantākajiem aizvadītā gada restorānu apmeklējumiem. Izvēlējāmies degustāciju ēdienkarti un, entuziastiska vakara vadītāja atbalstīti, izbaudījām 13 dažādus no Lietuvas laukiem nākušus garšu risinājumus. Var tikai apbrīnot, cik daudz izdomas un radošuma ieguldīts, lai vienkāršu virtuves klasiku pārveidotu pārsteidzošā restorāna šedevrā. Apmeklējot Viļņu, iesaku ieplānot vakaru šī restorāna apmeklēšanai tieši bagātīgās pavāru izdomas dēļ.
Dvēselei
Pēdējā laika spilgtāko iespaidu atstājusi Skandināvijā un, iespējams, arī Eiropā lielākā biznesa konference Nordic Business Forum Helsinkos, kas demonstrēja šādiem pasākumiem neierasti dinamisku atmosfēru, ņemot vērā, ka pasākumu apmeklēja vairāk nekā 7500 cilvēku. Biznesa vadības ekspertu un starptautisko līderu uzstāšanos varēja pielīdzināt rokzvaigžņu performancei mūzikas festivālā. Piemēram, bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas uzstāšanās no biznesa vadības ideju viedokļa nav vērtējama kā pati spilgtākā, bet šovs par un ap viņa kāpšanu uz skatuves pamatīgi sakāpināja emocijas visiem klātesošajiem. Jāatzīst, ka kopumā tas bija lieliski organizēts pasākums, kas pulcēja reģiona biznesa līderus. Tādējādi tā ir izcila vieta, lai smeltos iedvesmu un gūtu svaigāku perspektīvu biznesa attīstībai. Plašas iespējas jaunu biznesa kontaktu izveidei sniedz arī apmeklētāju auditorija, tāpēc konferencei līdzi sekošu arī šogad. Pasākums tiek translēts interneta tiešraidē, tāpēc šogad, visticamāk, šo pasākumu vērošu attālināti. Apsveru iespēju organizēt kopīgu tiešraides skatīšanos arī Enefit birojā, taču jebkurā gadījumā jāatzīst, ka vismaz vienu reizi noteikti ir vērts izbaudīt šo pasākumu arī klātienē.
Brīvajā laikā
Aizraujos ar prāta sportu. Mani fascinē sporta veidi, kuros ir vairākas iespējas, kā nonākt pie vēlamā rezultāta, un visu nosaka katra dalībnieka izvēlētā stratēģija. Kādreiz nopietnā, bet šobrīd aktīva hobija līmenī spēlēju sporta bridžu. Tā ir pasaulē sarežģītākā prāta spēle, kas ir vienlaikus arī Starptautiskās Olimpiskās komitejas atzīts sporta veids. Mani saista šīs spēles dažādās dimensijas un nepieciešamība stratēģiskai pieejai, darbojoties ar zināmo, kā arī apstrādājot daudz nezināmās informācijas, lai vienas partijas laikā pierādītu savu loģisko domāšanu un matemātiskās dotības. Protams, paralēli visam ir arī psiholoģija un komunikācija pāra vai komandas starpā.
Spēles burvība ir arī tajā, ka tā ir saistoša un garantē piedzīvojumu prātam gan iesācējiem, gan arī sportistiem, kuri to spēlē regulāri un piedalās starptautiskās sacensībās. Es bridžu spēlēju jau 17 gadus, un šajā laikā izdevies gūt arī starptautisku atzinību, tostarp sudraba medaļas U-20 Pasaules un U-25 Eiropas čempionātos. Tas noteikti neļaus bridžu nolikt plauktā visa mūža garumā. Iesaku vēl pasteigties un šo spēli iemācīties, jo, lai arī teju visās prāta spēlēs mākslīgais intelekts jau var pārspēt cilvēkus, bridžā cilvēki vēl arvien ir pārāki. Tas apliecina komplicēto katras situācijas interpretācijas procesu, ko ir ļoti sarežģīti aprakstīt un sistematizēt.
Vēlos aizbraukt uz...
Ceļot pārsvarā nākas darba dēļ, taču arī brīvo laiku labprāt izmantoju, lai dotos uz kādu vēl neapmeklētu vietu. 2018. gadā ļoti tuvu Latvijai notika Pasaules futbola čempionāts, tāpēc mēs ar ģimeni ar automašīnu devāmies uz Kaļiņingradu, lai klātienē izbaudītu čempionāta atmosfēru. Jāatzīst, ka iespaidi bija ļoti dažādi. Pirms spēles ap stadionu un spēles laikā stadionā atmosfēra bija lieliska, taču pārējā laikā čempionāta norise pilsētā nebija spēcīgi jūtama, tas lika vilties.
Papildu ieguvums spēļu apmeklēšanai Kaļiņingradā bija čempionāta un atlikušā gada laikā sniegtā iespēja ceļot pa Krieviju bez vīzas, tāpēc ar sievu apskatījām arī Maskavu un Pēterburgu, izmantojot iespēju gūt plašāku ieskatu šo lielo pilsētu ikdienā. Pēterburga, kurā nebiju iepriekš bijis, pozitīvi pārsteidza ar ļoti eiropeisku gaisotni pilsētas centrā. Tā noteikti ir lielisks galamērķis garai nedēļas nogalei. Pretēji gaidītajam, šajās lielajās pilsētās rubļa devalvācijas rezultātā uzturēšanās un izklaides izmaksas bija diezgan zemas.
Grāmatplaukts
Ikdienā cenšos atrast laiku grāmatām par biznesa stratēģiju un apzinātību. Par apzinātību pirmo grāmatu izlasīju pirms pieciem gadiem, ar šo jēdzienu sākotnēji sastapos kontekstā ar sporta psiholoģiju. Uzskatu, ka apzinātība ir būtiska kā darba gaitās, tā arī bridža sacensībās. Konkrētā grāmata, kuru izlasīju pirmo, bija profesionālās tenisistes Džekijas Rīrdones (Jackie Reardon) grāmata Mindset: a mental guide for sports. Savukārt pašlaik lasu Hārvarda Universitātes psihologa un biznesa trenera Srinivasana Pilaja (Srinivasan Pillay) grāmatu Your Brain and Business: The Neuroscience of great leaders, kura apskata interesantas teorijas par neiroloģijas atklājumu saistību ar biznesa vadības prasmēm.
Stratēģijas grāmatu plauktā pašlaik man aktuāla ir Londonas Biznesa skolas profesora Konstantīna Markidesa (Constantinos Markides) grāmata Game-Changing strategies. Pirms trim gadiem man bija iespēja apmeklēt stratēģijas kursu Londonas Biznesa skolā, kuru pasniedza šis autors un pētnieks. Klātienē dzirdētās idejas uzrunāja un tagad tās pētu dziļāk, lasot viņa grāmatu.
#1/6
Jānis Bethers ar sievu Anitu 2018. gada Pasaules futbola čempionāta spēlē Kaļiņingradā.
#2/6
Pasaules čempionātā bridžā Vroclavas pilsētā Polijā. Čempionāts norisinājās par godu Napoleona sakāves simtgadei celtā zālē.