Atgriezos, jo ir sajūta, ka Latvijā var dot daudz lielāku pievienoto vērtību, ka šeit ir plašas iespējas sākt kaut ko jaunu.
Tā DB pauž sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Lazdāne.
Vilināja jau sen
Pirms pusotra gada viņa atbrauca no Londonas, kur strādāja vienā no pasaules lielākajām sabiedrisko attiecību aģentūrām – Weber Shandwick. Pirms tam viņas darbs Latvijā bija saistīts ar starptautiskām attiecībām un ar sabiedriskām attiecībām. Par došanos iegūt plašāku pieredzi viņa bija domājusi jau iepriekš – darbs sabiedrisko attiecību nozarē Lielbritānijā viņu vilinājis ar to, ka šī valsts ir viens no lielākajiem sabiedrisko attiecību pakalpojumu tirgiem pasaulē, gribējies arī labāk saprast, kā darbojas starptautiskie mediji.
Dzīvi Lielbritānijā vismaz dažos aspektos Elīna bija iepazinusi iepriekš. Ieguvusi Britu padomes Čīvninga stipendiju, 2004.–2005.gadā Birmingemas universitātē viņa studēja starptautiskās attiecības ar specializāciju drošības studijās. Vēlāk arī darba pieredze Latvijā bija daļēji saistīta ar šo jomu. NATO sammitā Latvijā Elīna vadīja preses centru, vēlāk strādāja valsts prezidenta Valda Zatlera dienesta preses centrā. Elīna teic, ka viņai jau sen bija gribējies pamēģināt strādāt PR citadelē Londonā un ka vairākas reizes idejas īstenošanu atlikusi. Pēc darba prezidenta dienestā viņa nodomājusi: kad tad, ja ne tagad?
Jāsāk no gala
«Viegli nebija,» saka Elīna par karjeras sākumu Londonā, jo būtībā profesionālo dzīvi nācies būvēt pilnīgi no jauna. «Latvijā vairums svarīgu cilvēku ir dažu zvanu attālumā. Tur es nevienu nepazinu. Jāpārkāpj pāri tam, ka sevi jāpiedāvā. To nav viegli izdarīt.» Pirmais darbs Elīnai Londonā bijis praksē nevalstiskā organizācijā Forum for the Future, kas konsultē un sadarbojas ar lielajām korporācijām ilgtspējas jautājumos.
Šajā organizācijā Elīna sastapusi daudzus cilvēkus – ne tikai gados jaunus –, kas iet praksē, jo vēlas mainīt karjeru no vienas jomas uz citu. Izrādās, var arī tā!
Londonas laika profesionālo piedzīvojumu un izaicinājumu starpā viņa izceļ darbu Weber Shandwick. Uzņēmums meklēja cilvēku ar Centrāleiropas un Austrumeiropas pieredzi, un tāda Elīnai bija. Viņas pienākums aģentūrā bija vadīt dažādus Microsoft korporatīvo komunikāciju projektus Eiropā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā. Speciāliste domā, ka iznācis strādāt interesantā laikā, jo Microsoft notikušas vairākas pārmaiņas: 2012. gadā tirgū tika palaists Windows 8, kas vairāk bija veidots planšetdatoriem un būtiski atšķīrās no operētājsistēmas, pie kuras lietotāji bija ilgus gadus pieraduši. Microsoft sāka ražot arī savus planšetdatorus.
Vairāk specializējas
Apkopojot Lielbritānijā iegūto pieredzi, Elīna secina, ka, tur strādājot, daudz labāk sapratusi, kā darbojas lielie starptautiskie mediji, piemēram, BBC, Financial Times.
«Latvijā mediju attiecības bija vairāk fokusētas uz ziņu žurnālistiku, Londonā daudz vairāk – uz problēmrakstiem (feature stories). Salīdzinājumā ar Latviju Lielbritānijā PR cilvēki vairāk specializējas konkrētā nozarē, piemēram, tehnoloģiju jomā. Tas ir labāk, jo vari būt vairāk noderīgs klientam,» viņa secina. Interesanti bijis arī plānot sabiedrisko attiecību stratēģiju vairākiem tirgiem. «Mūsu aģentūras tīklam Microsoft bija globāls klients, un darbs dažos projektos bija organizēts pēc saules principa – kad viena aģentūra gāja gulēt, cita pārņēma ikdienas rūpes.»
Māju vilinājums
Atgriezties Elīna izdomāja pēkšņi. Atbrauca Ziemassvētkos uz mājām un nolēma palikt, jo līgums ar Weber Shandwick bija beidzies. Apsvērumi bijuši vairāki. Dzīvot Latvijā ir daudz labāk, Elīna secina. «Protams, iespējas Londonā ir milzīgas gan profesionāli, gan arī kultūras ziņā. Vari iet uz izcilām izstādēm, koncertiem, ja vien vari dabūt biļetes. Ir daudz vietu, ko apskatīt. Tomēr dzīvot lielā pilsētā ir grūtāk. Latvijā varu atļauties dzīvot viena, tur dalījos ar citiem, lai samaksātu īri.»
Viens no Elīnas Londonā īrētā mājokļa biedriem bažījies, ka visu mūžu vajadzēšot dalīt ar kādu dzīvokli.
Elīnai pietrūcis arī dabas. Izbraukt no pilsētas zaļumos jau varot, ar sabiedrisko transportu viss ir kārtībā, taču arī tas prasa laiku un naudu.
Plašāks skats
Pašlaik Elīna strādā sabiedrisko attiecību aģentūrā Vīlands Associates, kā arī palīdz ārlietu ministram ar Latvijas ārējās komunikācijas jautājumiem, jo 2014.–2015. gadā ir tādi nozīmīgi pasākumi kā Rīga2014 (Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta) un Latvijas prezidentūra ES padomē.
Uz jautājumu, vai viņa jūtas kā līderis, kas atgriežas, Elīna atteic, ka šādās kategorijās nav domājusi.
«Savā nozarē esmu ieguvusi diezgan interesantu, starptautisku pieredzi, un šī ir joma, kurā varu dot arī lielāko ieguldījumu. Varbūt varu palīdzēt Latvijas vārdam izskanēt starptautiski,» viņa saka. Tomēr, lai pasaulē mūs pamanītu, sākumā pašiem jāsaprot, ar ko lepojamies. Tā esot vieglāk tālāk stāstīt Latvijas stāstu.