Vēl pirms gada lielos zaudējumos iestigušais Latvijas banku tirgus 2010. gadā nostājies uz kājām.
Arī ar valsts teju miljarda latu atbalstu glābtās, tomēr arvien dziļākos mīnusos slīgstošās Parex bankas sadalīšana labajā un sliktajā bankā paglābusi Latvijas finanšu tirgus no jauniem satricinājumiem.
Tiesa gan, visiem finanšu tirgus dalībniekiem nav paveicies izdzīvot - banku sektorā bez licences palika viena no visu laiku mazākajām Latvijas bankām - VEF banka, bet apdrošināšanas tirgu atstāja Rīgas domei piederošā RSK Apdrošināšanas AS. No tirgus aizgāja arī vairākas apdrošināšanas brokeru kompānijas. Tomēr šo tirgus dalībnieku aiziešana būtisku iespaidu uz kopējo tirgu neatstāja, turklāt 2010. gadā Latvijā atvērtas divas ES dalībvalstu banku filiāles.
Bankas stabilas
2010. gada pirmajā pusē vēl atbalsojās 2009. gada dziļās krīzes elpa, turklāt šā gada pirmajā ceturksnī banku zaudējumi, ko radīja uzkrājumi sliktiem kredītiem, bija par 160% lielāki nekā pirms gada, toties gada otrajā pusē situācija būtiski uzlabojās. Salīdzinot ar 2009. gadu, 2010. gada trijos ceturkšņos zaudējumu apjoms bija samazinājies par 46%, sasniedzot 314,33 milj. latu. Arī kā svarīgāko 2010. gada notikumu Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) akcentē to, ka 2010. gadā Latvijas banku sektora stabilitāti raksturojošie darbības rādītāji sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni - oktobra beigās banku sektora likviditātes rādītājs bija 66,4% (norma 30%), savukārt kapitāla pietiekamības rādītājs bija 15,2% (norma 8%). Attiecīgi 2009. gada beigās, kad banku tirgus kopumā slīga teju 800 milj. latu zaudējumos, rādītāji bija 62,8% un 14,6%. 2010. gadā turpinājās 2009. gadā sāktā banku īpašnieku naudas iesūknēšana meitasuzņēmumu kapitālos, kurus bija novājinājuši slikto kredītu radītie zaudējumi. FKTK norāda, ka bankas ir labi kapitalizētas un arvien turpina palielināt kapitālu - kopš 2010. gada sākuma kapitālu palielinājušas 13 bankas kopumā par 281 milj. latu, un oktobra beigās banku sektora apmaksātais pamatkapitāls sasniedza 1,86 mljrd. latu (2009. gada laikā kapitālu palielinājušas 13 Latvijas bankas kopumā par 998,2 milj. latu).
Lai gan šogad septembra beigās jau tiek kavēta teju trešdaļa visu kredītu, tomēr slikto kredītu skaits vairs nepieaug. Arī atsevišķas lielās bankas, kas 2009. gadā faktiski bija pārstājušas kreditēt un galvenokārt nodarbojās ar kredītu restrukturizāciju, 2010. gada otrajā pusē pamazām atsāk izsniegt finansējumu gan uzņēmumiem, gan arī fiziskām personām.
Arī Latvijā strādājošo lielāko banku pārstāvji vērtē 2010. gadu kā stabilizācijas gadu, un kā būtisku min kopējās ekonomikas atveseļošanos, jo tas tieši ietekmē arī banku darbības rādītājus.
Atgūta uzticība
Makroekonomiskajai situācijai stabilizējoties, ir atgriezusies noguldītāju uzticība banku sektoram, un piesaistīto noguldījumu atlikums ir sasniedzis pirmskrīzes līmeni (2008. gada vasarā), otru svarīgāko faktoru finanšu sektorā minēja FKTK biroja vadītāja Anna Dravniece. Viņa piebilda, ka šā gada novembra beigās noguldījumu apmērs Latvijas banku sektorā sasniedza 10,6 mljrd. latu. Vēl šā gada sākumā noguldījumu apjoms bija 9,5 mljrd. latu līmenī, liecina FKTK apkopotie dati.
Turklāt noguldījumi vairs neaizplūda arī no Parex bankas, kuras glābšanas zīmē faktiski pagāja viss 2009. gads un kas turpinājās 2010. gada pirmajā pusē. Bankas sekmīgas sadalīšanas pabeigšanu šogad, 1. augustā, kā pozitīvu signālu novērtē arī FKTK. No Parex bankas, kam FKTK noteikto darbības ierobežojumu dēļ bija grūtības ar ieņēmumiem segt darbības izdevumus, tika atdalīti labie aktīvi un uz to bāzes izveidota jaunu banka - Citadele. Ja Parex banka netiktu sadalīta, tā, iespējams, kļūtu maksātnespējīga un diez vai varētu atgūt simtiem miljonus latu Latvijas nodokļu maksātāju ieguldītās naudas. Lai gan Citadeles banka vēl dzīvo zaudējumos, tomēr šobrīd tā cenšas strādāt kā jauns, pilntiesīgs banku tirgus dalībnieks, konkurējot gan ar jauniem klientiem, gan finanšu resursiem.
Savukārt Parex banka pēc restrukturizācijas faktiski nodarbojas tikai ar atlikušo aktīvu, lielākoties slikto kredītu pārvaldi un atgūšanu. Lai gan cerēts vēl 2008. gada beigās, izskatās, arī 2010. gadā vēl nenotiks nedz bankas Citadele, nedz Parex bankas pārdošanas darījums. Lai gan interesi izrādot dažādi finanšu investori, izskatās, ka piedāvātā cena vai nosacījumi galveno akcionāru - valsti - neapmierina.