Finanšu tirgus piedzīvojis kārtējo satricinājumu, jo ASV likumdevēji noraidījuši Buša administrācijas piedāvāto 700 miljardus dolāru vērto ASV banku sektora glābšanas plānu, informēja Nordea Markets speciālists Andris Lāriņš.
Balsojuma rezultāts bija 228 pret un 205 par plāna apstiprināšanu. Pēc A. Lāriņa teiktā, tirgus dalībnieki bija rēķinājušies ar plāna apstiprināšanu un tā kā apstiprināšanās scenārija gadījumā jau tā tirgus necerēja uz vieglām dienām, tad šāds rezultāts radīja ļoti lielus zaudējumus ASV akciju tirgū. Dow Jones indekss vakar nokrita par 777.68 punktiem, kas ir šī indeksa rekords. Procentu izteiksmē zaudēti 6.98 % un šādā izteiksmē tik liels indeksa kritums pēdējo reizi bijis 1987. gada akciju tirgus krīzes laikā. Salīdzinoši labi šo triecienu pārdzīvojis dolārs, kura cena otrdien agri no rīta turējās virs 49 santīmu atzīmes. Eiro cena otrdienu sāka 1.44 dolāru tuvumā.
A. Lāriņš minēja, ka Latvijas iedzīvotājiem vakardienas notikumi nozīmē kārtējos zaudējumus investīciju lauciņā. «Tirgū turpinās akciju cenu kritums (un vakardien tas ir rekorda liels), kas samazina ieguldījumu vērtību akciju un fondu tirgos (ja izvēlēti agresīvākie plāni). Pašreiz viens no drošākajiem investīciju produktiem izskatās depozīts, lai kā investori sūdzas par šī produkta zemo kaut garantēto ienesīgumu,» tā eksperts. Pēdējā gada laikā depozīta peļņa ir krietni pārsniegusi lielas daļas fondu peļņu (kaut nevar noliegt ka fondu starpā ir daži pozitīvi izņēmumi). Uzņēmumiem un privātpersonām Latvijā ir jāizvērtē katra investīciju produkta un, kas arī svarīgi, rūpīgi jāizvērtē sadarbības partnera risks. «Nevar paļauties tikai uz skaistiem vēsturisko datu atreferējumiem - nākotne mēdz ieviest būtiskas korekcijas. Vai investēt tirgū tagad? It kā jau cenas krietni kritušas un ASV visticamāk izstrādās un apstiprinās banku sektora glābšanas plānu, kas agresīvam investoram ļautu uzsākt jauna investīciju portfeļa veidošanu, bet piesardzīgajiem ieteiktu pagaidīt trešā ceturkšņa vai vēl drošāk pilna 2008. gada kompāniju finanšu rezultātus,» skaidroja A. Lāriņš.