Līdz 15. maijam valdī-bai jāapstiprina jau-nās bāzes vērtības, joprojām nav skaidrs, vai nākamgad mainīsies nekustamā īpašuma nodok-ļa (NĪN) likme. Valsts zemes dienesta (VZD) ziņojumā par kadastrālo vērtību bāzes izstrādi VZD brīdina, ka, apstiprinot izstrādāto kadastrālo vērtību bāzi un nemainot nekustamā īpašuma nodokļa politiku, jau no 2008. gada 1. janvāra būtiski pieaugs NĪN slogs.
Pieaugs visiem
Tā, piemēram, lauku zemju kadastrālās vērtības pieaugs no 1.5 līdz 3.4 reizēm, bet vidēji valstī - 2 reizes, taču lauku īpašumiem, kuros ir dzīvojamā māja un kuri atrodas piepilsētu vai piejūras dārgajās zonās, šis pieaugums būs ievērojami lielāks. Vēl dramatiskāk - līdz pat 22 reizēm pieaugs individuālo dzīvojamo māju zemes bāzes vērtības. Vidēji valstī tās augs 5.6 reizes, taču Rīgā raksturīgākā šīs īpašumu grupas bāzes vērtība augs 7.55 reizes, Jūrmalā - 6.9 reizes, bet Alūksnes rajonā - 5 reizes. Individuālo dzīvojamo māju bāzes vērtības varētu pieaugt 1.2 līdz 3.9 reizes, bet daudzstāvu māju bāzes vērtības augs līdz 3.5 reizēm. Jāatzīmē arī, ka daudzstāvu māju bāzes vērtību diapazons Latvijā ir un arī būs ļoti plašs - no 17 Ls par kvadrātmetru Krāslavas, Balvu un Daugavpils rajona pašvaldībās līdz 690 Ls par kvadrātmetru Vecrīgā.
Pieaugs arī dažādu komercdarbībā izmantojamo nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības bāzes, jo īpaši teritorijās, kurās līdz šim bija salīdzinoši zemas bāzes vērtības. Tā, piemēram, ņemot vērā Raiskuma un Veselavas pagastiem noteikto nekustamā īpašuma tirgus izmaiņu korekcijas koeficientu 3.1, 150 m2 liela veikala kadastrālā vērtība pieaugs no aptuveni 5000 Ls līdz 15 000 Ls. Attiecīgi var pieaugt arī NĪN maksājums, kas ir 1.5 % no īpašuma kadastrālās vērtības.
Jaunā piedāvājuma nav
Db jau vairākkārt (piem. 08.02.2006.) vēstījis, ka zemes kadastrālās vērtības Rīgā un Jūrmalā bija iecerēts palielināt jau no 2007. gada 1. janvāra, taču, ņemot vērā draudošo NĪN pieaugumu, valdība pērn atlika kadastrālo bāzu vērtību aktualizāciju līdz 2008. gada 1. janvārim, vienlaikus uzdodot Finanšu ministrijai kopīgi ar citām ieinteresētajām pusēm izstrādāt risinājumus nodokļa sloga dramatiska pieauguma novēršanai. Pērnā gada augustā darba grupa sagatavoja piedāvājumu, kas paredzēja Latvijā ieviest diferencētu NĪN likmi no 0.1 % līdz 1. 5 %, vienlaikus piešķirot pašvaldībām tiesības lemt par konkrētas nodokļa likmes piemērošanu. ·o risinājumu atzinīgi novērtēja arī nekustamā īpašuma tirgus speciālisti, norādot, ka šādi pašvaldības iegūtu intrumentu ekonomiskās aktivitātes stimulēšanai, taču pēc 9. Saeimas vēlēšanām koalīcijas partiju iebildumu dēļ ilgi tapušais NĪN politikas izmaiņu piedāvājums valdībā izskatīts netika.
Finanšu ministrijas pārstāve Daiga Reihmane Db atzina, ka darbs pie jaunā likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" vēl turpinās, tādēļ pagaidām nav zināms, vai NĪN likme tiks pārskatīta.
Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis apstiprināja, ka pēdējo mēnešu laikā no Finanšu ministrijas nav sekojusi nekāda rīcība saistībā ar NĪN izmaiņām, tādēļ LPS jau drīzumā gatavojas tikties ar atbildīgajām amatpersonām.
Piemēram, Jrmalas dome ierosinājusi līdz jaunu NĪN likmju apstiprināšanai atlikt VZD sagatavoto Ministru kabineta noteikumu apstiprināšanu, kas noteiks jaunās kadastrālo bāzes vērtību.
Pašvaldības negrib kļūt par ķīlniekiem
Pašvaldības mudina Finanšu ministriju (FM) beidzot publiskot spēles noteikumus, jo nevēlas glābt iedzīvotājus, piešķirot nodokļu atlaides uz sava rēķina.
Jūrmalas pašvaldība pieņēmusi lēmumu vērsties Ministru kabinetā, FM, Latvijas pašvaldību asociācija (LPS) un Lielo pilsētu asociācijā ar ieteikumiem, kā novērst būtisku nekustamā īpašuma nodokļa sloga palielināšanos iedzīvotājiem. Jūrmalas dome, iepazīstoties ar VZD iesniegto projektu, secinājusi, ka ēku bāzes vērtības ir noteiktas nesamērīgi augstas un tās attālinātas no reālajām tirgus vērtībām. Tāpēc Jūrmalas dome ierosina atbalstīt nekustamā īpašuma aplikšanu ar pazeminātu nodokļa likmi (0.1 - 0.2 %) Jūrmalas pilsētas pašvaldībā kā arī pārskatīt kadastrālo, bāzes vērtību aprēķināšanas metodiku un līdz jaunu NĪN likmju apstiprināšanai atlikt VZD sagatavoto MK noteikumu projekta apstiprināšanu. Jūrmalas dome ierosina ar likumu dot pašvaldībām plašākas iespējas piemērot atvieglojumus dažādām iedzīvotāju kategorijām un pilsētā strādājošiem uzņēmumiem, kas nodrošina darba vietas - spektrā no 5 % līdz 95 % un pakāpeniski samazināt pašvaldību iemaksu likmi pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā no šiem maksājumiem.
Negrib šķērdēties
Ventspils pašvaldība iesūtījusi LPS aicinājumu ieviest diferencētas likmes. A. Jaunsleinis uzsver, ka diferencēšana ir instruments, ar kuru var mēģināt risināt šo problēmu, taču jāmēģina rast kompromisu, kas izdevīgs gan iedzīvotājiem, gan municipalitātei. Proti, NĪN pieaugumam jābūt tādam, lai nodokli var samaksāt pašvaldbas iedzīvotāji, taču, no otras puses, pašvaldībai jārūpējas arī par spēju nodrošināt iemaksas pašvaldību izlīdzināšanas fondā. Rīgas mēra padomniece ekonomiskos jautājumos Sanita Šķiltere uzsvēra, ka pašvaldību iespējas operēt ar atlaižu piemērošanu ir ierobežotas, jo jau šobrīd tas notiekot uz sava rēķina. Rīgas pašvaldība gan nav noformulējusi savu galīgo viedokli par bāzes vērtību izmaiņām, ar kurām iepazīstinājis VZD. Arī valdība savu lēmumu nav pieņēmusi, tāpēc S. Šķiltere no komentāriem atturas.
Atliek uz pēdējo brīdi
Tā kā VZD izstrādātais noteikumu projekts, atbilstoši Kadastra likumam, ir jāpieņem līdz šī gada 15 maijam, tad teorētiski līdz šim datumam būtu jābūt skaidram arī FM NĪN likmju piedāvājumam. Jūrmalas domes finanšu pārvaldes vadītāja Andra Tukāne bažījās, ka FM novēloto aktivitāšu dēļ laika līdz maija vidum atlicis nedaudz. Pēc A. Tukānes teiktā, jaunās, VZD izstrādātās bāzes vērtības krasi palielinās tieši Jūrmalai, Rīgai un Rīgas rajonam - mazāk. Turklāt pērn izstrādātais priekšlikums paredzēja 85 zonas, kurām piemērota atšķirīga bāzes vērtība, savukārt jaunais VZD piedāvājums paredz vairs tikai 45 zonas, tādējādi nodokļa maksājums atšķirsies vēl krasāk. Jūrmalas domes deputāts Dainis Urbanovičs nākamgad iedzīvotājiem un biznesam draudošo situāciju vērtē kā "genocīdu ekonomiskā veidā". Pēc A.Tukānes aprēķiniem Jūrmalas zemes īpašniekiem nodoklis nākamgad celsies 5 līdz 11 reizes.