Mobilo ierīču un mākoņpakalpojumu uzvaras gājiens rada jaunus izaicinājumus datu drošībā; īpaša vērība jāpievērš ES prezidentūras laikā , trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Latvijas publiskajam sektoram, gatavojoties Eiropas Savienības (ES) prezidentūrai, jāpievērš vairāk uzmanības IT drošības jautājumam. Kā piemēru var minēt kaimiņvalsts Lietuvas pieredzi, kad, kļūstot par ES prezidējošo valsti, tās mājaslapām sāka uzbrukt hakeri.
Publiskajā sektorā ir zema aktivitāte drošības iepirkumu ziņā, kas norāda, ka valsts iestādes neizrāda tik lielas rūpes par drošības jautājumiem, kā varētu sagaidīt. «Drošības jautājumi aktualizējas galvenokārt tad, kad ir noticis kāds nevēlams gadījums, piemēram, mājaslapas uzlaušana,» DB skaidro DPA IT drošības virziena vadītājs Didzis Balodis. Savukārt uzņēmumu segmentā viņš novērojis divas grupas – pirmā ir bankas un citi lielie uzņēmumi, kur datu aizsardzības jautājumi lielākoties ir sakārtoti, bet, runājot par pārējiem uzņēmumiem, pieredze rāda, ka nereti tie pievērš par maz uzmanības datu aizsardzībai. Sekojot līdzi iepirkumiem un piedāvātajiem pakalpojumiem, jāsecina, ka prioritāšu sarakstā drošība nav pirmajā vietā, norāda D. Balodis. Bieži vien par savu datu aizsardzību uzņēmumi reaģē novēloti – sāk domāt tikai pēc tam, kad sensitīvi dati, piemēram, komercnoslēpums vai finanšu informācija, ir nonākuši ārpus uzņēmuma. «Diemžēl savā praksē nereti saskaramies tieši ar šādiem gadījumiem. Problemātika ir gan tehnoloģiskajos risinājumos, kas tiek izmantoti datu apstrādei – tie nav droši izveidoti un netiek uzturēti un atbilstoši pārbaudīti –, gan pašos procesos un uzņēmumu darbībā – darbiniekiem trūkst izpratnes un zināšanu par datu un informācijas aizsardzību,» klāsta D. Balodis.
Latvijas uzņēmumi daudz domā par fizisko drošību, bet mazāk par digitālo drošību. Klasiskā pieeja, kad tiek aizliegta vai ierobežota darbinieku digitālā uzvedība, vairs nav efektīva. Līdzīgās domās ir IBM Baltijas pārdošanas direktors Sergejs Kostjučenko. Darbiniekiem patīk ērtie, plašam patērētāju lokam domātie pakalpojumi, ko tie lieto mājās un turpina izmantot arī darbā. Rezultātā biznesa datus bieži vien uzglabā publiskajos mākoņos bez nopietnas drošības kontroles. «Ideāli būtu, ja uzņēmums sniegtu ērtu un modernu vidi/platformu, kuru darbinieki varētu izmantot informācijas apmaiņai un sadarbībai. Tāpat ļoti svarīgi ir regulāri apmācīt darbiniekus par drošības tēmām. Tā ir prakse, kuras gandrīz vienmēr trūkst Latvijas uzņēmumos. Tā vietā, lai ierobežotu savus darbiniekus, liekot viņiem strādāt konkrētā birojā vai ļaujot lietot tikai specifisku datortehniku, produktīvāk būtu rūpēties par svarīgāko biznesa aktīvu – datiem. Apmāciet savus darbiniekus, šifrējiet svarīgos datus, izveidojot un uzglabājiet datu rezerves kopiju drošā vietā, nodrošiniet ērtu sadarbības vidi/platformu – šie vienkāršie soļi vislabāk sagatavos jūsu biznesu jaunākajām vēsmām nozarē,» stāsta S. Kostjučenko.
Latvijā pēdējo gadu laikā vērienīgākais gadījums, kas radīja plašu rezonansi publiskajā telpā, bija datu noplūde no Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) – 2010. gadā. Kopumā no EDS tika lejupielādēti vairāk nekā 7 milj. dažādu dokumentu. Savukārt pērnā gada nogalē un šā gada sākumā diskusijas raisījās par Swedbank internetbanku.
Visu rakstu No kailfoto līdz naudas nozagšanai lasiet 8. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.