Naftas meklētājiem ir jārēķinās ar vairākus miljonus eiro vērtām investīcijām, kas var nevainagoties ar kārotā medus poda atrašanu
Ekonomikas ministrija (EM) izsludinājusi atklātu konkursu ogļūdeņražu izpētei un ieguvei Latvijas teritoriālajā jūrā. Konkursa priekšmets ir licences laukums 31,65 km2 platībā starp Papi un Būtiņģi, kas atzīta par perspektīvu ogļūdeņražu iegulu, kurā iespējama naftas ieguve. Iesniegumu pieteikšanas termiņš ir 2017. gada 11. septembris.
«To, cik pievilcīga būs iespējamā ieguve, noteiks neskaitāmi faktori,» saka SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. «Primāri, protams, juridiskās formalitātes, respektīvi – vai nav kādu domstarpību ar kaimiņvalstīm, precīzi noteiktas attiecības ar valsti utt. Tāpat jārēķinās arī ar šobrīd pastāvošo situāciju naftas tirgū pasaulē un attiecīgi arī ar salīdzinoši zemo cenu, kas daudzu spēlētāju interesi varētu mazināt. Protams, tas neizslēdz iespēju, ka apstākļi varētu novest arī līdz ieguves uzsākšanai, taču visticamāk, ka ne ātrāk kā tuvāko trīs-piecu gadu laikā. Noteikti izšķirīgi parametri interesentiem būs ieguves apstākļi – naftas ieguves īpatnības, dziļums, naftas kvalitāte.» Viņš vērtē, ka naftas ikgadējais ieguvums nebūtu liels. «Tas nozīmē, ka arī ietekme uz ekonomiku būtu pozitīva, bet ne milzīga. Piemērs ir Lietuva. Reti kurš zina, ka nelielos apjomos dienvidu kaimiņš naftu jau iegūst. Tas ļautu uzlabot valsts finanses, taču būtu jārēķinās, ka atkarībā no ieguves intensitātes ieguves ilgums būtu ierobežots,» saka ekonomists. Uzņēmējam apņemoties meklēt naftu jūrā, jārēķinās ar vairāku miljonu eiro lielām investīcijām.
Jautāta, kādu atsaucību ministrija sagaida izsludinātajā konkursā, Ekonomikas ministrijas Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta Licenču un naftas rezervju pārvaldības nodaļas vadītāja Sintija Strautiņa stāsta, ka interese no ārvalstu komersantiem esot, no konkrētu uzņēmumu nosaukumu minēšanas gan atturoties. «Ir daži interesējušies par konkursa nosacījumiem, kādas prasības jāizpilda, lai viņi varētu startēt. Protams, ir jāizvērtē, vai viņiem tas ir izdevīgi – iegūt vēsturiskos datus par šo laukumu un saprast, vai uzņēmums ir gatavs riskēt vai nē.» Ministrijā diezgan droši prognozē, ka konkursā piedalīsies laukuma ierosinātājs – AS Odin Energi. DB izdevās sazināties ar AS Odin Energi pārstāvi Latvijā, tomēr no plašākiem komentāriem uzņēmums pagaidām atturas. Lursoft dati liecina, ka Latvijā reģistrētā SIA Odin Energi Latvija vienīgais īpašnieks ir Dānijā reģistrētais Odin Energi Holding.
Arī D. Gašpuitis atzīmē, ka potenciālo interesantu loku paredzēt ir grūti, bet nevar izslēgt arī globālu spēlētāju dalību. «Tomēr, visticamāk, reģionālie varētu būt aktīvākie. Tās primāri varētu būt Krievijas kompānijas, kā arī, ļoti iespējams, Polijas, Vācijas uzņēmēji, kuriem jau ir līdzīgi projekti Baltijas jūrā.»
Plašāk lasiet piektdienas, 28. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness!
Tev Varētu Interesēt Arī:
Izsludina konkursu par ogļūdenražu izpēti un ieguvi Latvijas teritoriālajā jūrā
Polijas un Kuveitas kopuzņēmums veiks pirmo naftas izpētes urbumu Latvijas ūdeņos
«Tiešām esam cerīgi un optimistiski,» saka naftas meklētāji Baltijas jūrā
Papildināta - Balin Energy pabeidz naftas izpētes urbuma ierīkošanu Latvijas ūdeņos