Cēsu uzņēmums SIA Laureta Candles ražo sveces no Latvijā mazāk pazīstama dabīga materiāla – rapšu vaska.
Uzņēmuma īpašnieks Ivars Cekuls stāsta, ka rapšu vasks ir dabīgs vasks, kas iegūts no rapšu eļļas. «Sojas vasku 95% gadījumu iegūst Amerikā, bet rapsis ir Eiropas produkts. Latvijā šādu vasku neražo, tāpēc mēs to importējam. Esmu interesējies, vai vietējie neražo rapšu vasku, bet diemžēl ne. Ja kāds sāks to ražot, mēs būsim pirmie rindā, kas to pirks,» viņš saka.
Ļauj arī citiem
Ivaram ir divi uzņēmumi – AGC Group piedāvā izejvielas sveču liešanai, bet Laureta Candles ražo rapšu vaska sveces. «Paši taisām sveces un ļaujam arī citiem to darīt,» viņš saka. Bizness sākās ar sveču liešanas piederumu tirdzniecību. «Mēs trāpījām uz viļņa, kad visi sāka interesēties par sveču liešanu. Ekonomiskās krīzes dēļ katrs meklēja, kā nopelnīt, un tas, ka cilvēki vēlējās nopelnīt, ļāva mums atsperties,» saka Ivars. Palēnām uzņēmumā sāka gatavot arī sveces. Sākotnēji tās tika izgatavotas SIA AGC Group ietvaros, bet pērn Ivars sadalīja darbības virzienus. «Gribējās, lai katram virzienam būtu savs uzņēmums, tāpēc nodibinājām jaunu uzņēmumu, kas nodarbojas tieši ar sveču liešanu un izbraukuma tirdzniecību,» saka Ivars.
Runājot par konkurenci, Ivars teic, ka viņa skatījumā Laureta Candles produkcija ir atšķirīga, tāpēc ir pieprasījums pēc tās. Ivars saprot, ka agrāk vai vēlāk parādīsies arī kāds cits rapšu vaska sveču ražotājs. «Mēs viņam novēlam veiksmi un izturību, meklējot daktis, jo mums tas aizņēma pusgadu. No konkurences nevajag baidīties, tas arī mūs dzen uz priekšu,» viņš saka.
Atpakaļ uz Cēsīm
Ivars biznesu sācis Rīgā, bet šī gada sākumā viņš ir pārcēlies uz Cēsīm. «Rīga sāka mazliet nogurdināt. Pirms pusotra gada bija lūzumpunkts, kad Rīgas bija par daudz. Pats esmu no Cēsīm, kad sāku studēt, pārcēlos uz Rīgu, kur nodzīvoju astoņus gadus. Kaut kas vilka atpakaļ,» teic Ivars. Cēsīs esot vieglāk atrast telpas nomai, arī izmaksas esot zemākas. «Manuprāt, šeit arī cilvēki vairāk novērtē darba iespējas, ir priecīgāki, ka ir kur strādāt, nekā Rīgā, kur darba iespējas ir plašākas. Šī ir arī mana iespēja mazdrusciņ palīdzēt Cēsīm kaut vai ar dažām darba vietām,» viņš spriež.
Sākoties gada ražīgākajam darba cēlienam, Ivars secina, ka uzņēmuma jaudas esot par mazu. Līdz ar to arī doma par eksporta attīstību pagaidām atlikta, bet nekur neesot pazudusi. «Jāpalielina jauda. Pētām iespējas, kur iegūt finansējumu. Labā ziņa ir tā, ka jāmeklē, kā paplašināt jaudas, nevis, kā reizēm gadās, ka ir jaudīgas iekārtas un jādomā, kā tās noslogot,» spriež Ivars.
Sojas vaska brālis
Runājot par to, kā rapšu vasks atšķiras no tradicionālā sveču izejmateriāla parafīna, Ivars teic, ka parafīns ir naftas blakusprodukts un tā kvalitāte mēdz būt dažāda. «Ja parafīns ož pēc naftas, tas nav rafinēts un tādu es neieteiktu dedzināt iekštelpās,» saka Ivars. Nereti parafīnu nosoda, bet viņš uzskata, ka kvalitatīvam parafīnam neesot ne vainas. Parafīnam ir arī daudz plusu, piemēram, dabīgajiem vaskiem ir grūtības ar krāsas uzņemšanu. Katram materiālam ir savi plusi un mīnusi, un viņš no katra vaska cenšas iegūt labāko, piemēram, laternām izmanto rafinētu parafīnu, nevis rapšu vasku.
No dabīgajiem vaskiem līdz šim Latvijā vairāk ir dzirdēts par bišu un sojas vasku. Ivars teic, ka sojas un rapšu vasks ir kā brālis un māsa – līdzīgi, bet tomēr atšķirīgi. Degšanas īpašības aptuveni vienādas, galvenās atšķirības ir izejmateriālā un izcelsmes vietā. Rapšu vasku uzņēmējs izvēlējās tādēļ, ka ieiet sojas sveču tirgū būtu daudz sarežģītāk nekā tad, ja izdodas atrast kaut ko jaunu. Rapšu vasks ir samērā jauns materiāls, tāpēc par to daudz jāstāsta.
«Rapšu vasks ir dārgāks par parafīnu, pat par sojas vasku. Mēs esam rēķinājuši, kā samazināt izmaksas, meklēt variantus, kā iegūt lētākas izejvielas. Manuprāt, mums tas ir diezgan labi izdevies,» spriež Ivars. Divus gadus, kopš uzņēmums izgatavo sveces, ražošanas izmaksas ir augušas, bet sveču cena nav celta. Viņš gan neslēpj, ka drīzumā nāksies paaugstināt cenas. «Bizness paliek bizness. Protams, mēs strādājam ar prieku, bet gribam kaut ko arī nopelnīt,» norāda Ivars.
Arī vasarā
Pašlaik uzņēmumam ir divas rapšu vaska sveču sērijas – Simple un Dabas ziedi. Simple sērijā ir sveces ar dažādiem aromātiem,piemēram, piparmētru, lavandu, apelsīnu. Uzņēmuma populārākā un visvairāk pārdotā svece ir Apelsīns no sērijas Simple – apaļa svece, kas atgādina nomizotu apelsīnu. «Ziemassvētku hits ir Ziemassvētku sapnis,» saka Ivars.
Tas, kādas smaržas sveces cilvēkiem patīk, lielā mērā atkarīgs no gadalaika. Piparmētru aromāts ir svaigāks un šādas sveces vairāk izvēlas vasarā,» saka Ivars. Viņš norāda: lai gan «klasiskā» sveču sezona ir ziema, uzņēmuma sveces pērkot pat 30 grādu karstumā.
SIA Laureta Candles sveču sērijā Dabas ziedi ir sveces ar kliņģerīšu un rudzupuķu ziediņiem. «Mēs neesam ne pirmie, ne pēdējie, kas izgatavo sveces ar ziediem, bet citi galvenokārt ziediņus iejauc vaskā, mūsu svecēm tie ir tikai no ārpuses. Tas ir rūpīgs, pacietīgs roku darbs. Katra svece ir mazs mākslas darbs,» apgalvo Ivars.
Uzņēmums piedāvā arī parafīna āra sveces jeb gaismas laternas, kas kalpo kā dizaina elements. Lai arī laterna ir no parafīna, tomēr, sekojot saviem principiem, uzņēmums tajā esošo tējas svecīti piedāvā no rapšu vaska.
SIA Laureta Candles sveces nopērkamas vairākos veikalos, bet uzņēmums piedalās arī dažādos tirdziņos. «Tas ir labs veids, kā sevi parādīt, tāpat svarīga ir tiešā komunikācija ar klientiem, turklāt var iegūt sadarbības partnerus, kuri vēlas tirgot mūsu produkciju savos veikalos. Es to vairāk uztveru kā reklāmu, mārketinga kanālu,» saka Ivars.