Maijā AS Latvijas Zaļais punkts un plastmasas pudeļu pārstrādes uzņēmuma PET Baltija eksperimentā «PET pudeļu pieņemšana no iedzīvotājiem par atlīdzību» iedzīvotāji pārstrādei nodevuši par 66% vairāk PET pudeļu nekā aprīlī.
Kopumā pārstrādei maijā iedzīvotāji nodevuši 73 tūkstošus PET pudeļu, kas veido aptuveni 2,8 tonnas plastmasas, liecina uzņēmumu dati.
Maijā visaktīvākie iedzīvotāji bijuši Valmierā, kur kopā nodoti 20,34 tūkstoši plastmasas pudeļu jeb 26% no visām mēnesī nodotajām PET pudelēm. Otra aktīvākā pilsēta bijusi Valka, kur par maksu iedzīvotāji nodevuši 15,4 tūkstošus PET pudeles. Trešā aktīvākā pilsēta bijusi Talsi, kur nodotas 10 tūkstoši plastmasas dzērienu pudeles.
«Ja visā Latvijas teritorijā tiktu ieviesta šāda veida PET pudeļu iepirkšanas sistēma, tad būtu jāpievērš uzmanība vairākām lietām, uz ko jau šobrīd norāda šis eksperiments. Proti, taras punktiem noteikti jābūt ietilpīgākiem, lai būtu iespēja uzglabāt ievērojamāku nodoto PET pudeļu daudzumu, tāpat nepieciešams piesaistīt papildu darbiniekus, lai pudeļu pieņemšana no iedzīvotājiem taras punktos būtu raitāka. Savukārt pozitīvais ir fakts, ka pudeles var savākt, uzglabāt un nest uz taras punktu saplacinātas un nav obligāta etiķete,» saka AS Latvijas Zaļais punkts direktors Kaspars Zakulis.
Kopumā 11 vienpadsmit taras punktos visā Latvijā maijā un aprīlī iedzīvotāji nodevuši 120,85 tūkstošus PET pudeļu jeb aptuveni 4,65 tonnas plastmasas. Savāktās pudeles tiek nogādātas uz pārstrādi Baltijā lielākajā PET pudeļu pārstrādes rūpnīcā PET Baltija Jelgavā.
«No visām iedzīvotāju maijā un aprīlī nodotajām PET pudelēm, pārstrādei derīgās pudeles veidoja 99,49%, stāsta AS PET Baltija direktors Alberts Strauts, piebilstot, ka tas ir ļoti labs rādītājs un liecina par to, ka pārstrādei nodotās plastmasas dzērienu pudeles ir kvalitatīvs izejmateriāls PET pārslu ražošanai.
Eksperimenta PET pudeļu pieņemšana no iedzīvotājiem par atlīdzību mērķis ir pārbaudīt PET pudeļu iepirkšanas sistēmas darbību, kas balstīta uz esošās infrastruktūras izmantošanu un neprasa milzīgus finanšu ieguldījumus. Lai iegūtu datus par sistēmas darbību, plānots savākt 2 miljonus dzērienu PET (polietilēnteraftalāta) pudeļu. Šobrīd iedzīvotājiem ir pieejami 11 taras punkti Rīgā, Ogrē, Siguldā, Talsos, Rūjienā, Valkā, Valmierā, kuros par katru nodoto PET pudeli tiek maksāta neliela atlīdzība.